برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۴۷۹۶
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۶:۰۸
تعداد بازدید: 2688
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
نتایج پژوهشی جدید درباره تن‌فروشان تهرانی
بر اساس يافته‌هاي اين تحقيق ميانگين سن تن‌فروشان 19 تا 41 سال بوده است. از نظر تحصيلات نيز 10 درصد ابتدايي، 38 درصد راهنمايي، 20 درصد دبيرستان و 30 درصد ديپلم و بالاتر از ديپلم بودند و در نهايت 9/42 درصد نيز هرگز ازدواج نکرده بودند
داده‌هاي اين تحقيق به وسيله مصاحبه توسط افراد آموزش ديده جمع‌آوري شده است و در يک فرم اطلاعاتي بي‌نام و بدون هيچ‌‌گونه علامت شناسايي ثبت شده است و در اين راستا سؤال‌هايي از جمله آيا تاکنون براي ويروس ايدز آزمايش شده‌ايد؟ آيا از نتيجه آن اطلاع داريد؟ يا علل عدم انجام آزمايش چيست؟ از اين افراد پرسيده شده است.
 
به گزارش فارس يکي از راه‌هاي پيشگيري از HIV/AIDS وجود برنامه‌هاي تشخيصي آلودگي به اين ويروس در جمعيت‌هاي در معرض بيشترين خطر است.

اين آمار بر اساس تحقيقات و مطالعات زنان تن‌فروش تهران طي 12 ماه که آزمايش HIV دادند صورت پذيرفته است.

يکي از شاخص‌هاي مربوط به برنامه‌هاي ملي پايش اعلاميه مصوب اجلاس ويژه مجمع عمومي سازمان ملل متحد در زمينه HIV/AIDS و کنترل آن است که همه کشورها متعهد به تعيين و گزارش آن هستند.

مطالعه مذکور نيز توصيفي- تحليلي با مشارکت 128 نفر از زنان تن‌فروش تهران انجام گرفته است. اين تحقيق شامل روش نمونه‌گيري ترکيبي از نمونه‌هاي در دسترس کنار خيابان‌ها، مراجعان به مراکز گذري کاهش آسيب‌هاي اجتماعي DIC و کلينيک‌هاي رفتاري يا مثلثي، معرفي توسط مردان جوان و معرفي توسط تن‌فروشان به روش RDS صورت پذيرفته است.

داده‌هاي اين تحقيق به وسيله مصاحبه توسط افراد آموزش ديده جمع‌آوري شده است و در يک فرم اطلاعاتي بي‌نام و بدون هيچ‌‌گونه علامت شناسايي ثبت شده است و در اين راستا سؤال‌هايي از جمله آيا تاکنون براي ويروس ايدز آزمايش شده‌ايد؟ آيا از نتيجه آن اطلاع داريد؟ يا علل عدم انجام آزمايش چيست؟ از اين افراد پرسيده شده است.

يافته‌هاي اين مطالعه حاکي از آن است که بر اساس يافته‌هاي اين تحقيق ميانگين سن تن‌فروشان 19 تا 41 سال بوده است. از نظر تحصيلات نيز 10 درصد ابتدايي، 38 درصد راهنمايي، 20 درصد دبيرستان و 30 درصد ديپلم و بالاتر از ديپلم بودند و در نهايت 9/42 درصد نيز هرگز ازدواج نکرده بودند.

بر اساس سؤال دوم يعني آيا تاکنون براي ويروس ايدز آزمايش شده‌ايد و نتيجه آن را مي‌دانيد؟ تنها 32 نفر «25 درصد» در طول يکسال آزمايش HIV داده بودند و 30 نفر از آنها نتيجه آن را مي‌دانستند. 5 نفر نيز در انتقال خون، 3 نفر از طريق مراکز گذري و يک نفر در آزمايشگاه نزديک محل سکونت آزمايش داده بود و محل آزمايش يک نفر ديگر نيز نامشخص بود.

بر اساس سوال سوم يعني در مورد علل عدم انجام آزمايش پاسخ‌هاي از جمله نگراني از افشاي نتايج 35 نفر «5/36» درصد، لزومي نمي‌بينم 35 نفر «5/36» درصد، قيمت بالا 11 نفر «5/11» درصد، عدم آگاهي 9 نفر «4/9درصد» و 6 نفر ترس از مثبت بودن آزمايش خود را عنوان کردند.

نتايج اين مطالعه نشان مي‌دهد که با وجود اينکه اکثريت تن‌فروشان خود را در معرض خطر آلودگي مي‌بينند ولي انجام آزمايش HIV توسط آنها پايين است و با توجه به علل عدم انجام اين آزمايش توصيه مي‌شود برنامه‌هاي آموزش جامعه براي گروه‌هاي آسيب‌پذير در کشور اجرا شود.

اين پژوهش توسط علي‌اصغر کلاهي و محمدرضا سهرابي از گروه پزشکي اجتماعي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي صورت پذيرفته است.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: