کد خبر:۴۷۹۰
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۱:۰۸
تعداد بازدید: 2293
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سیاست امریکا حمایت از دیکتاتورها ضمن ادعای حمایت از آزادی است
همه می دانند که تغییراتی در سطح جهانی در حال تحقق است و غرب دیگر در این تغییرات حضور ندارد و این مردم هستند که خواسته های خود را محقق می کنند
روزنامه نگار لوموند دیپلماتیک در گفتگوی تلفنی زنده با شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار تصریح کرد سیاست امریکا حمایت طولانی مدت از دیکتاتورها ضمن ادعای حمایت از آزادی است.
 
دومینیک ویدال درباره تاثیرات دومینویی حوادث تونس و مصر و اینکه آیا در ادامه الجزایر و مغرب در ادامه دو کشور مذکور شاهد انقلاب خواهند بود یا نه گفت: آنچه مسلم است این است که شاهد به راه افتادن موجی هستیم که تاثیراتی بر جهان عرب خواهد داشت.

تاثیرات این موج را در اردن شاهد بودیم که پادشاه آن اقدام به تغییراتی در دولت خود کرد.

در یمن نیز شاهد تحرکاتی بوده ایم.

اکنون احساس می شود قیامی در جهان عرب علیه ده ها سال تحقیر آغاز شده است. این کارشناس درباره آنچه در میدان التحریر قاهره رخ می دهد گفت: تحلیل های برنامه توسعه سازمان ملل متحد حاکی از این است که جهان عرب بخشی از جهان است که از ده تا بیست سال گذشته تا کنون پیشرفتهای کمی داشته است و حتی در برخی موارد عقب گرد نیز داشته است.

این شکستی در زمینه اقتصادی، زنان، آموزش ، دموکراسی است.

همه این موارد عللی دارد و در اصل در اعتراض به این موارد بود که تظاهر کنندگان مصری و تونسی به پیروزی رسیدند و دیگران نیز می خواهند در آینده پیروز شوند.

از سوی دیگر این شکست ها با مناقشاتی که از جنگ جهانی دوم این منطقه را ویران کرده است ارتباط دارند.

روشن است که مناقشه فلسطین و اسرائیل تاثیر فراوانی در منطقه داشته است و این مناقشه و مناقشات پیرامون آن منابع این کشورها را بلعیده است و وضع جنگی بهانه خوبی در دستان مقامات منطقه است.

از سوی دیگر شاهد شکست سوسیالیسم ، سرمایه داری و لیبرالیسم عربی هستیم.

هیچ یک از این فرآیندها کارگر نیست و مردم عرب به دنبال آزادی و الگوی توسعه هستند که به آنها اجازه دهد در مدرنیته اجتماعی و دموکراتیک زندگی کنند.

امروز مطمئنا نقطه عطفی نه فقط برای مصر بلکه برای جهان عرب است. وی درباره تاثیر اینترنت در انقلاب مصری ها گفت: به نظر من تحولات رخ داده از پانزده سال پیش تاکنون بویژه پیشرفتها در زمینه وسایل ارتباطی به وسیله تظاهرات و بسیج دموکراتیک تبدیل شده است.

دومینیک ویدال در این باره که آیا سقوط مبارک را به این نحوی که رخ داد پیش بینی می کرد یا نه گفت: نه.

هیچ کس نمی توانست به سقوط مبارک فکر کند.

یک ماه پیش که حادثه مشابهی در تونس رخ داد این تلقی وجود داشت که پسر مبارک همانگونه که پسر حافظ اسد جانشین شد جانشین وی خواهد شد.

به هر حال مصر نیز نوعی جمهوری سلطنتی محسوب می شد که قرار بود در آن جانشینی های سلطنتی رخ دهد.

خلاصه این تلقی وجود داشت که جهان عرب به طور کامل به بن بست رسیده است و اکنون این اطمینان وجود دارد که این آزادی های زنجیره ای در سطح جهانی باعث تغییرات گسترده ای خواهد شد.

همه می دانند که تغییراتی در سطح جهانی در حال تحقق است و غرب دیگر در این تغییرات حضور ندارد و این مردم هستند که خواسته های خود را محقق می کنند. این کارشناس درباره نقش امریکا در سقوط مبارک گفت: به نظر من امریکایی ها بیش از آنکه بر جنبش مصری ها نفوذی واقعی داشته باشند با آن همراهی کردند.

روشن است که امریکایی ها پس از حوادث تونس خواستار انتقال قدرت آرام بودند اما به هر حال نظام مصر تاکنون همچون اسرائیل و عربستان یکی از اصلی ترین متحدان امریکا در سطح جهان بود.

مدتها فراموش شده بود که دیکتاتورها تا زمانی که می توانستند نوکر غرب باشند می توانستند دیکتاتور باقی بمانند.

امروز که این دیکتاتورها سقوط می کنند غربی ها از سقوط آنها اظهار خوشحالی می کنند.

هنوز در خاطر ماست و می دانیم که سیاست امریکا، حمایت طولانی مدت از دیکتاتورها همزمان با ادعای حمایت از آزادی است.
 
این کارشناس درباره توقیف دارائی های خانواده مبارک در سوئیس و اینکه آیا وی تحت پیگرد قرار خواهد گرفت یا نه گفت: ولی نمی دانم که وی تحت پیگرد قرار خواهد گرفت یا نه چون وی به جایی پناهنده خواهد شد که به طور مستقیم قابل دسترسی نخواهد بود اما مسلم است که دارایی هایش در سراسر جهان توقیف خواهد شد.

به نظر من دوره انتقالی بدون آشکار شدن حقایق و بدون رسیدگی مسالمت جویانه به حساب ها بر اساس عدالت و قانون دوره انقالی خوبی نیست.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: