کد خبر:۴۷۸۶
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۱:۴۸
تعداد بازدید: 3089
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
چرا دندان ايرانيان پوسيده‌تر است؟!
با وجود آنکه در کشورهاي پيشرفته استاندارد زمان مراجعه به دندان‌پزشک هر 6 ماه يک بار است، اما در کشور ما، مردم به‌طور متوسط هر 3 سال يک بار آن هم به دليل مشکلات پيش آمده به دندان‌پزشک مراجعه مي‌کنند.

پوسيدگي دندان کودکان ايراني 2 برابر ديگر کشورهاست و از سوي ديگر، يکي از دلايل عمده افزايش بيماري‌هاي قلبي، کلسترول بد خون و بيماري‌هاي گوارشي در ايران نيز ناشي از پوسيدگي دندان و بيماري‌هاي لثه است...

در يک برنامه درازمدت اصلاح بنيادي رژيم غذايي بايد از مصرف نوشابه، چيپس، موادقندي و فست‌فودها به سمت استفاده از موادغذايي سالم، سبزيجات و ميوه‌جات حرکت کرد. متاسفانه رژيم‌غذايي رايج شده در جامعه تلفيق نامناسبي از غذاهاي داخلي و خارجي و نيز غذاها و خوراکي‌هاي حاوي نشاسته و قند است که باعث شيوع پوسيدگي دندان و التهاب و ناراحتي لثه در کشور شده است. بيش از 95 درصد ايرانيان به بهداشت دهان و دندان اهميتي نمي‌دهند. پوسيدگي دندان در کودکان زير 12 سال در ايران 2 برابر ديگر کشورهاست. علت ايجاد پوسيدگي، تخمير مواد قندي به وسيله ميکروب‌هاي موجود در دهان و توليد اسيد است. با وجود آنکه در کشورهاي پيشرفته استاندارد زمان مراجعه به دندان‌پزشک هر 6 ماه يک بار است، اما در کشور ما، مردم به‌طور متوسط هر 3 سال يک بار آن هم به دليل مشکلات پيش آمده به دندان‌پزشک مراجعه مي‌کنند. رژيم غذايي نامطلوب و استفاده‌نکردن از مسواک و نخ دندان در ايران عامل مهم بيماري‌هاي دهان و دندان است حتي اگر تمام بودجه مملکت نيز به اين امر اختصاص يابد، باز هم مشکل بيماري‌هاي دهان و دندان در کشور رفع نخواهد شد. مردم اعتقاد دارند که هزينه خدمات دندان‌پزشکي بسيار بالاست با اين وجود از دندان‌هايشان محافظت نمي‌کنند در حالي که تنها با استفاده درست و به موقع از مسواک و نخ دندان، به ميزان 70 تا 80 درصد از ابتلا به بيماري‌هاي دهان و دندان کاسته مي‌شود.

ما در زمينه دندان‌پزشکي به آزمون و خطا نياز نداريم، چرا که الگوهاي بسياري در کشورهاي پيشرفته در اين زمينه وجود دارد که مي‌توان از آنها استفاده کرد. بيشتر مردم ما بعد از سن 30 سالگي به نحوي سعي مي‌کنند با مشکل پوسيدگي دندان خود کنار بيايند و به جاي برطرف کردن ريشه‌اي مشکل، با مصرف قرص‌هاي مسکن هنگام درد، درمان آن را به عقب بيندازند. هر کودک ايراني در پايان 3 سالگي، 2 دندان پوسيده دارد درحالي که دندان‌هاي شيري علاوه بر اينکه در عمل جويدن و تسهيل کار دستگاه هاضمه، زيبايي و نحوه حرف زدن در دوران کودکي تاثير مي‌گذارند تا حد زيادي تضمين‌کننده سلامت، نظم و زيبايي دندان‌هاي دائمي هستند.

اگر به دنبال بهداشت دهان و دندان به طور اصولي نرويم و رژيم غذايي رايج شده در جامعه را اصلاح نکنيم، حتي اختصاص بودجه و صرف هزينه‌هاي بالا نيز نمي‌تواند وضعيت را بهبود ببخشد.

تهيه كننده : دكتر علي يزداني - سلامت 

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: