کد خبر:۴۷۸۴
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۹:۰۳
تعداد بازدید: 3671
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
عکسی از خورشید که پیش‌تر هرگز ندیده بودیم!
این عکس‌ها، سطح خورشید را در ۴ طول موج فرابنفش، به تصویر می‌کشند.ما می‌توانیم شراره‌ها، سونامی‌ها و جریان‌های فروزان را در تمام سطح خورشید ببینیم

ناسا اعلام کرد که برای اولین بار می‌تواند تمام سطح خورشید را در یک نمای کامل ۳۶۰ درجه رصد کند.

این موفقیت به یاری دو کاوشگر دوقلو به نام STEREO حاصل شده است که هم اکنون هر کدام در یک سمت خورشید قرار گرفته‌اند و هر کدام از سمتی به خورشید می‌نگرند.

تلاش‌هایی که منجر به این موفقیت شد، از سال ۲۰۰۶ آغاز شد. در این زمان دو کاوشگر به فضا پرتاب شدند، از هم جدا شدند و هر یک به سمتی از خورشید رفتند.

البته عکس‌هایی که این دو کاوشگر از سطح گوی مملو از پلاسما و آکنده از جریان‌های مغناطیسی نیرومند خورشید می‌فرستند، عکس‌های عادی نیستند، این عکس‌ها، سطح خورشید را در ۴ طول موج فرابنفش، به تصویر می‌کشند.

این موفقیت، لحظه بزرگی در فیزیک مطالعه خورشید، محسوب می‌شود و کاربردهای زیادی برای ما می‌تواند در برداشته باشد.

سابق بر این یک منطقه فعال خورشید می‌توانست دور از چشم ما در سمت پنهان خورشید، به وجود آید و ناگهان با چرخش خورشید، طوفان‌های خورشیدی را به سمت زمین ارسال کند. اما حالا دیگر چنین چیزی مجددا رخ نخواهد داد.

ما می‌توانیم شراره‌ها، سونامی‌ها و جریان‌های فروزان را در تمام سطح خورشید ببینیم و به این ترتیب پیش‌بینی آب و هوا دقیق‌تر انجام خواهد شد و کار خطوط هوایی، شرکت‌های تولید انرژی و اپراتورهای ماهواره‌ها با مخاطره کمتری مواجه خواهند شد.

این پیشرفت حتی درصد موفقیت ماموریتهای فضایی به مریخ و سیارک‌ها و عطارد را بیشتر خواهد کرد. منبع :ايتنا

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: