کد خبر:۴۷۸۰
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۸:۲۵
تعداد بازدید: 3296
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
کدام بيماري‌‌ها ناتواني جنسي مي‌آورند؟
ناتواني جنسي عمدتاً بيماري عروقي است، ازاين روي هر مرضي که سبب اختلال در عروق بدن شود، مي تواند منجر به اين ناتواني شود....

ناتواني جنسي عمدتاً بيماري عروقي است، ازاين روي هر مرضي که سبب اختلال در عروق بدن شود، مي تواند منجر به اين ناتواني شود مهم‌ترين بيماري‌هايي که مردان را مستعد ابتلا به اين ختلال مي کنند، به اختصار توضيح داده مي شود.

ديـابـت

مرض قند يا ديابت يکي از شايعترين عوامل ايجاد کننده اختلال نعوظ در مردان است. ديابت با اثرات سوء روي عروق، اعصاب و بافت آلت تناسلي سبب اختلال در نعوظ مي‌گردد. ديابت با اثرات سوئي که روي عروق دارد، عروق قلب را نيز تحت تأثير قرار مي‌دهد و سبب نارسائي عروق قلب مي‌شود. براي 10 درصد مرداني که به علت اختلال در نعوظ به پزشک مراجعه مي‌کنند، در بررسي‌ها مشخص مي‌شود که از قبل مبتلا به ديابت بوده اند ولي نمي دانسته‌اند.. 28 درصد مردان 59-20 ساله که مبتلا به ديابت نوع يک هستند، مبتلا به ناتواني جنسي خواهند بود. هر سال که از ابتلاي به بيماري ديابت مي‌گذرد، 5/4 درصد احتمال ابتلا به ناتواني جنسي افزايش مي‌يابد. براي مثال در مردي که سابقه 10 ساله ابتلا به ديابت دارد، خطر بروز ناتواني جنسي 45 درصد است.

افزايش چربـي خون

امروزه مشخص شده است که ناتواني جنسي مي‌تواند به دليل چربي خون بالا در فرد باشد. در مرداني که مبتلا به ناتواني جنسي هستند، ميزان بيماري‌هاي عروقي قلب بيشتر از مردان طبيعي است. افزايش چربي خون سبب مسدود شدن عروق و کاهش ميزان جريان خون عضو مربوطه مي شود.

افزايـش فشـارخـون

در مردان مبتلا به پر فشاري خون هستند، ميزان ناتواني جنسي بيشتر از افراد طبيعي است. بعضي از داروهايي که براي فشارخون مصرف
مي‌شوند، خودشان مي توانند سبب اختلال جنسي شوند، ولي خود فشارخون هم به‌صورت مستقل مرد را مستعد ابتلاي به اختلال نعوظ مي‌کند. ميزان شيوع ناتواني جنسي کامل در مردان مبتلا به پرفشاري خون که بعضي از انواع داروهاي ضد فشارخون را مصرف مي‌کنند، 3 برابر مردان با فشارخون طبيعي است. برخي از داروهاي ضد فشارخون برعملکرد جنسي اثرات سوءدارند ، ولي افراد مبتلا به فشارخون که دارو مصرف مي‌کنند، به هيچ وجه نبايد دارو را سرخود قطع كنند، بلکه بايد اين داروها را با مشورت پزشک معالج در صورت امکان با داروهاي ديگري جايگزين نمايند زيرا اولويت، فشارخون طبيعي است.

سکته مغزي

سکته مغزي سومين علت مرگ است و 5/5 ميليون نفر در دنيا به آن مبتلا هستند. هر قدر اميد به زندگي بالاتر مي‌رود، ميزان بروز سکته مغزي نيز افزايش مي يابد. پس از سکته مغزي، عملکرد جنسي، فعاليت جنسي و ميزان رضايت از روابط زناشويي، دستخوش تغييرات عمده مي‌شود. علت اختلال جنسي پس از سکته مغزي مجموعه‌اي از عوامل جسمي و رواني است. معمولاً افرادي که دچار سکته مغزي مي‌شوند، برخي علل زمينه اي، مانند فشارخون، ديابت و بيماري قلبي- عروقي دارند و ممکن است قبل از سکته مغزي، داروهاي متعددي نيز مصرف كنند. وجود بيماري‌هاي زمينه اي منجر به سکته مغزي و استفاده از برخي از داروها، از عوامل مستعد کننده بروز اختلال جنسي هستند، بنابراين درصد مهمي از افراد مبتلا به سکته مغزي، از قبل داراي درجاتي از اختلالات جنسي خواهند بود، که عوارض ناشي از سکته مغزي، مزيد بر علت شده و مشکلات عملکرد جنسي بيمار را بيشتر و شديدتر مي‌كند.

ضايعات سيستم عصبي

هر نوع بيماري‌اي که سبب اختلال در سيستم عصبي بدن گردد، مي تواند منجر به بروز اختلال در عملکرد جنسي شود. سردسته اين بيماري‌ها، ضايعات نخاعي و مغزي (مثلاً قطع نخاع به‌علت تصادف)، بيماري ام‌اس و بيماري پارکينسون هستند. بيماري ام‌اس متأسفانه بيشتر افراد را سنين جواني مبتلا مي‌کند. خانم‌ها دو برابر بيشتر از آقايان مبتلا مي شوند، ولي شدت بيماري در مردان بيشتر است. حدود 70 درصد بيماران مبتلا به ام‌اس به نوعي از اختلال جنسي نيز مبتلا خواهند شد. حدود 50 درصد مردان مبتلا به ام‌اس از ناتواني جنسي مي برند. بيشترين علت ناتواني جنسي آسيب به سيستم عصبي بدن است، ولي عوامل روحي رواني و محدوديت حرکتي نيز در اين بيماران، نقش مهمي را بازي مي کنند. بيماري پارکينسون نيز با تخريب پيشرونده سيستم عصبي همراه است. يک درصد مردم در طول زندگي مبتلا به پارکينسون مي شوند. اختلالات جنسي در اين بيماران بسيار شايع است.

بيماري هورمونـي

از بيماري‌هاي هورموني، هم کم‌ کاري تيروئيد و هم پرکاري تيروئيد، مي‌توانند سبب ايجاد اختلالات جنسي شوند. مهمترين علت هورموني اختلال جنسي، کم کاري غدد جنسي مي‌باشد. علل هورموني را هم مي‌توان به راحتي تشخيص داد و هم مي توان به راحتي درمان نمود. يکي از علل مهم کم کاري غدد جنسي، استفاده از داروهاي هورموني براي بدن سازي توسط جوانان مي باشد. کم کاري غدد جنسي ناشي از سوء مصرف داروهاي هورموني گاهاً چنان شديد است که ديگر غير قابل برگشت مي شود. لازم به ذکر است که هر عاملي‌که سبب کم کاري غدد جنسي گردد، علاوه بر ايجاد اختلال جنسي، مي تواند منجر به كاهش قدرت باروري مردان گردد. افرادي که براي بدن‌سازي از مواد هورموني استفاده مي‌کنند، بايد اين نکته را به خاطر بسپارند که هرقدر عضلات آنها به‌طور کاذب با اين داروها باد مي‌کنند، به همان اندازه نيز بيضه‌‌هاي آنها تحليل مي روند. من جوانان بسيار زيادي را ديده‌‌ام که دور بازوي آنها شايد بيش از دور ران يک فرد عادي باشد، ولي بيضه‌‌هاي آنها کاملاً تحليل و از بين رفته و اندازه کمتر از يک سنجد دارند. اينگونه افراد قدرت باروري خود را که همان بچه‌دار شدن است را تقريباً صد در صد از دست مي‌دهند.

چاقي

چاقي ميزان ناتواني جنسي را تقريباً دو برابر مي کند. چاقي به عنوان يک عامل مستقل در ايجاد ناتواني جنسي شناخته شده است. روش دقيق محاسبه وزن ايده آل محاسبه «شاخص وزن بدن» مي باشد، که بدين صورت محاسبه مي شود: وزن بر حسب کيلوگرم تقسيم بر مجذور قد بر حسب متر. مثلاٌ شاخص وزن بدن يک فرد با وزن70 کيلوگرم و قد 8/1 متر، برابر 6/21 خواهد بود. اگر شاخص وزن بدن مساوي يا کمتر از 25 باشد، طبيعي محسوب مي شود. شاخص وزن بدن ما بين 30-26 نشاندهنده اضافه وزن است، و شاخص وزن بدن بيش از 30 چاقي محسوب مي‌شود که مرضي است. يک سوم از مردان چاق مبتلا به ناتواني جنسي، فقط با کاهش وزن خود به وزن ايده آل، عملکرد جنسي طبيعي خواهند داشت و در دو سوم بقيه، درمان آسانتر خواهد بود.


فهرست بيماري‌هايي که فرد را مستعد ابتلاي به اختلال جنسي مي‌نمايند، بسيار طولاني است. در سطور فوق، فقط به بيماري‌هايي‌که ما بين عامه مردم تقريباً شناخته شده اند، اشاره گرديد. تغييرات در نحوه زندگي مثل فعاليت بدني، ترک سيگار، اصلاح رژيم غذائي، کنترل مناسب فشارخون، داشتن وزن ايده آل، استفاده از داروهايي که کمتر اثر سوء بر روي عملکرد جنسي دارند، در کاهش بروز يا بهبود اختلالات جنسي اين افراد بسيار کمک کننده است. سيگار کشيدن خطر بروز ناتواني جنسي در مردان را 50 درصد زياد مي‌کند. کشيدن سيگار بدترين نوع ناتواني جنسي (نشت وريدي) را ايجاد مي‌کند. مطلب حائز اهميتي که مي‌بايست در اين قسمت ذکر شود، داروهايي است که در درمان ناتواني جنسي در مردان به‌کار مي‌روند. بعضي از اين داروها علي‌رغم عوارض جانبي بالقوه خطرناک، در بسياري از داروخانه‌‌ها بدون نسخه در اختيار مردم قرار مي‌گيرند. بدتر از همه داروهائي هستند که در شبکه‌‌هاي ماهواره اي تبليغ مي‌شوند، علاوه بر اينکه ترکيب اکثر آنها مشخص نيست، به راحتي با يک تلفن در اختيار مصرف‌کننده قرار داده مي‌شوند. اين داروها حتي در افراد طبيعي مي‌توانند بسيار پر عارضه باشند، و در افرادي که مبتلا به فشارخون، بيماري‌هاي قلبي عروقي و يا سکته مغزي هستند، عوارض بسيار بيشتر و خطرناکتر هستند. بنابراين تأکيد مي شود، از اين نوع داروها به هيچ وجه بدون مشورت پزشک استفاده نشود. هر فرد بيماري داروي مخصوص به خود را لازم دارد، و نمي توان يک نسخه را به تمام بيماران پيچيد.


خلاصه اينكه...

1 صرف ابتلاي به هريک از بيماري‌هاي مذکور، دليل حتمي وقوع اختلال جنسي در آينده نيست. داشتن هريک از بيماري‌هاي فوق فقط خطر ابتلا به اختلال جنسي در آينده را نسبت به جمعيت طبيعي زياد مي‌کند که بسته به نوع بيماري، درصد آن خيلي کم يا خيلي زياد خواهد بود.

2 هر فردي که داراي يکي از بيماري‌هاي فوق مي‌باشد و نيز مبتلا به اختلال جنسي است، دليل بر اين نيست که علت اختلال جنسي وي، بيماري کنوني اوست. علت اصلي، پس از بررسي‌هاي دقيق مشخص مي‌شود.

3 در افرادي که مبتلا به يک بيماري مساعد کننده بروز اختلال جنسي هستند، با اتخاذ تدابيري مي‌توان تا حدودي از ايجاد آن جلوگيري و يا حداقل زمان بروز آن را به تأخير انداخت و نيز از شدت آن کاست.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: