کد خبر:۴۷۵۵
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۵:۵۲
تعداد بازدید: 3479
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مصرف خودسرانه داروهاي مخدر در كشور بالا رفته است
سوءمصرف‌كنندگان دارو به سرعت در مي‌يابند كه داروهاي كدام شركت حالت تخدير بيشتري ايجاد مي كنند. در نتيجه هنگام مراجعه به داروخانه براي ابتياع دارو علاوه بر نام دارو نام شركت توليدكننده را نيز به نسخه‌پيچ اعلام مي‌كنند
داروهاي مخدر از جمله ترامادول كه برخي آن را از نظر تركيبي برادر شبيه مورفين مي‌دانند در بازار دارويي ايران به صورت قرص و كپسول 50 و 100 ميلي گرم و آمپول 100 ميلي گرم موجود است و براي درمان دردهاي نسبتاً شديد حاد يا مزمن از قبيل دردهاي بعد از عمل جراحي و دردهاي سرطاني استفاده مي‌شود.

اين دارو كه ممكن است نشانه‌هاي شبيه مورفين مانند سرگيجه، خواب‌‌آلودگي، يبوست، تعريق و خارش ايجاد ‌كند مي‌تواند در صورت سوء مصرف عوارض زيادي داشته باشد و حتي وابستگي شديدي را موجب شود كه ديگر ترك آن غير ممكن است. ترامادول كه بر طبق قوانين معاونت غذا و دارو بايد در داروخانه‌ها در صورت ارائه نسخه عرضه شود متأسفانه در برخي داروخانه‌ها بدون نسخه به مراجعه‌كنندگان تحويل مي‌شود كه اين امر به همراه دلايل ديگر موجب افزايش سوء مصرف اين دارو در كشور شده است. كه برخي از آن به اعتياد پنهان تعبير مي‌كند.

براي بررسي هر چه بيشتر اثرات ترامادول و نحوه عرضه آن به سراغ متخصصان رفتيم.


* اعتياد دارويي به كمك دستفروش‌ها و داروخانه‌ها در حال گسترش است

شهرام خرازي‌ها مدير گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشكي تهران مي‌گويد: اعتياد دارويي به كمك دستفروش‌هاي كنار خيابان و داروخانه‌ها در حال شيوع است و به شكل خزنده و پنهان پيشروي مي‌كند.

وي‌ مي‌افزايد: شكل پنهاني از اعتياد وجود دارد كه از نظر ايجاد آثار مخرب جسمي و رواني دست كمي از مواد مخدر از جمله هروئين، كراك و مواد محرك از جمله شيشه و اكستازي ندارد و كمتر مورد توجه سياستگذاران و مسئولان قرار مي‌گيرد همچنين براي مردم تا حدود زيادي ناشناخته و نامكشوف است.

خرازي‌ها اضافه مي‌كند: اعضاء خانواده، دوستان، همكاران و نزديكان افراد معتاد به دارو در بسياري از مواقع متوجه اعتياد دارويي وي نمي‌شوند چون نگهداري و مصرف قرص، كپسول، شربت و آمپول رفتاري عادي تلقي مي‌شود و كاملاً طبيعي به نظر مي رسد. به خصوص اينكه سالهاست اين عادت غلط در هموطنان ما ريشه دوانده كه هميشه مقداري دارو در اتومبيل، محل كار، خانه، كمد، جيب لباس و...نگهداري كنند و از آن بدتر به هنگام ابتلا به بيماري به خوددرماني بپردازند.

اين مدرس و پژوهشگر پيشگيري از اعتياد ادامه مي‌دهد: مصرف استامينوفن كدئين، ديازپام، ترامادول و امثال آن به محض بروز كمترين درد جسمي، سردرد، احساس كسالت، كم‌خوابي، بدخوابي، بي‌خوابي، اضطراب و... يا مصرف تركيبات افدرين در هنگام بروز علائم آلرژي، حساسيت و...بدون مراجعه به پزشك به يك عادت جمعي و كاملاً پذيرفته شده بدل شده است كه نتيجه برخي از اين خوددرماني‌ها اعتياد به دارو و حتي مواد مخدر و محرك است.

وي مي‌گويد: ترامادول پس از مصرف خوراكي به سرعت جذب مي‌شود و اثر ضد درد شكل خوراكي آن پس از 2 تا 3 ساعت به حداكثر مي‌رسد و تا 6 ساعت ادامه پيدا مي كند. همچنين مصرف همزمان ترامادول با نوشابه‌هاي الكلي، ترياك و مشتقات ترياك همچنين داروهاي آرامبخش نظير ديازپام، اگزازپام، لورازپام و...بسيار خطرناك است زيرا سبب افت شديد عملكرد مغز و كاهش تنفس طبيعي مي‌شود.

خرازي‌ها تصريح مي‌كند: مصرف خودسرانه، بدون نسخه و خارج از كنترل پزشك منجر به افزايش تمايل فرد به مصرف بيشتر، ايجاد حالت تحمل و نوعي اجبار غير قابل كنترل به بالابردن دوز داروي مصرفي به منظور رسيدن به حالت نشئگي مي‌شود به گونه‌اي كه اگر فرد به يكباره و ناگهان مصرف ترامادول را كنار بگذارد علائم جسمي و رواني محروميت از دارو كه اضطراب، تعريق، درد و بي‌حسي دست و پا، حالت تهوع، بي‌خوابي، اسهال، لرزش ، توهم و كه نشاندهنده اعتياد به ترامادول است، بروز مي كند.

وي‌ اضافه مي‌كند: قبح اين نوع اعتياد روز به روز بيشتر ريخته مي‌شود. برخي از داروخانه‌ها داروهاي اعتيادزا و مورد سوءمصرف را بدون نسخه پزشك در اختيار ارباب رجوع قرار مي‌دهند و سوءمصرف‌كنندگان دارو به سرعت در مي‌يابند كه داروهاي كدام شركت حالت تخدير بيشتري ايجاد مي كنند. در نتيجه هنگام مراجعه به داروخانه براي ابتياع دارو علاوه بر نام دارو نام شركت توليدكننده را نيز به نسخه‌پيچ اعلام مي‌كنند تا به داروي مورد نظرشان با مارك دلخواه دست يابند. البته جالب است كه داروخانه‌هاي متخلف هم كوچكترين مقاومتي به خرج نمي‌دهند و خواسته غيرقانوني ارباب رجوع را بلافاصله اجابت مي‌كنند.

خرازي‌ها خاطرنشان مي‌كند: البته اين فقط داروخانه‌ها نيستند كه به اعتياد دارويي دامن مي‌زنند بلكه اين داروها در بساط دستفروش‌هاي كنار خيابان نيز به وفور مشاهده مي‌شود حتي در برخي شهرهاي كوچك و روستاها داروهاي مورد سوءمصرف از طريق بقالي‌ها نيز قابل ابتياع است. جالب است كه تاريخ مندرج روي لفاف داروهاي موجود در بساط دستفروش‌ها و بقالي‌ها حاكي از آن است كه بسياري از اين داروها به تازگي توليد شده‌اند.


*داروخانه‌ها از فروش بدون نسخه ترامادول به معتادان سود زيادي مي‌برند

حامد اختياري مسئول آزمايشگاه ارزيابي شناختي، مركز ملي مطالعات اعتياد مي‌گويد: فروش ترامادول در داروخانه‌هاي كشور بدون نسخه انجام مي‌شود و بايد در نظر داشت كه داروخانه‌هاي كشور از فروش داروي ترامادول درآمد زيادي كسب مي‌كنند.

وي با بيان اينكه آمار مصرف ترامادول و ديگر داروهاي مخدر مانند كدئين را بايد معاونت دارو و غذا اعلام كند تصريح مي كند: متأسفانه چون درآمد مجموعه‌هاي داروساز از اين داروها زياد است خيلي اوقات آماري در اين زمينه وجود ندارد و اين معاونت غذا و داروست كه بايد بگويد سالانه چه ميزان ترامادول در كشور فروخته مي‌شود.

اختياري مي‌افزايد: اعتياد افرادي كه ترامادول مصرف مي‌كنند مانند اعتياد به انواع ديگر مواد مخدر خانواده ترياك است اما اعتياد آنها مقداري پيچيده‌تر است. يكي ازاشكالات موجود اين است كه متأسفانه گاهي اوقات با تست‌هاي عادي اعتياد از طريق ادرار اعتياد فرد به ترامادول مشخص نمي‌شود.

*مصرف خودسرانه داروهاي مخدر در كشور بالا رفته است

سيدسعيد صدر مدير گروه روانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي مي‌گويد: آستانه تحمل مردم به دليل فشارهاي رواني در جامعه پايين آمده و مصرف خودسرانه داروهاي مخدر در كشور بالا رفته است. متأسفانه مصرف داروهاي مخدر از جمله ترامادول و كدئين در كشور بالاست و در حال حاضر مراجعان زيادي داريم كه براي درمان‌هاي روانپزشكي خود، با داروهاي مخدر خوددرماني مي‌كنند.

وي مي‌افزايد: مهمترين علت بالابودن مصرف اين داروها در كشور را مي‌توان در دسترس‌بودن آنها دانست چرا كه داروخانه‌ها داروهايي مانند داروي اعصاب را بدون نسخه به بيماران نمي‌دهند اما داروهايي مانند ترامادول بدون نسخه در اختيار مراجعان قرار مي‌گيرد.

*فروش بدون نسخه ترامادول جزء تخلفات داروخانه محسوب مي‌شود

سيدمهدي سجادي دبير انجمن داروسازان ايران نيز مي‌گويد: فروش بدون نسخه ترامادول جزء تخلفات داروخانه محسوب مي‌شود و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي بايد روي آنها نظارت و بازرسي داشته باشند.

وي اضافه مي‌كند: داروهاي مسكني كه تركيبات مخدر با مشتقات كدئين را دارند بيشتر براي دردهاي شديد و موارد حاد توسط پزشك متخصص يا در برخي موارد پزشكان عمومي تجويز مي‌شود و حتما بايد در طي دوره مصرفي كه پزشك تجويز كرده است استفاده شود.

سجادي با بيان اينكه بيماران نيز نبايد در اين زمينه اصراري داشته باشند ادامه مي‌دهد: برخي اوقات بيماران مصر مي‌شوند تا دارو را از داروخانه تحويل بگيرند بويژه اينكه مصرف برخي از داروها مانند ترامادول و كدئين بدون نسخه ممنوع است.

وي اضافه مي‌كند: عرضه داروي مخدر بويژه ترامادول قطعا از طرف داروخانه‌ها توصيه نمي‌شود البته ممكن در برخي موارد داروساز تشخيص دهد كه بيمار به اين دارو نياز دارد و به بيمار داروي استامينوفن كدئين را تجويز كند.

دبير انجمن داروسازان ايران خاطرنشان مي‌كند: اگر موردي پيش آيد كه داروخانه به بيماران بدون نسخه داروي ترامادول يا كدئين را بدهد جزو تخلفات داروخانه محسوب مي‌شود و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي با آن داروخانه برخورد خواهند كرد.

سجادي مي‌افزايد: بيشتر داروخانه‌ها اين موضوع را رعايت مي‌كنند اما برخي داروخانه‌ها هم هستند كه فروش بدون نسخه ترامادول را دارند.

*وزارت بهداشت براي جلوگيري از فروش بدون نسخه داروهاي مخدر قاطعيت ندارد

فربد فدايي مدير گروه روانپزشكي دانشگاه علوم بهزيستي مي‌گويد: مصرف بدون نسخه داروي مخدر ترامادول بين نوجوانان و جوانان افزايش يافته و وزارت بهداشت و نظام پزشكي براي جلوگيري فروش بدون نسخه و مصرف بي‌رويه اين داروها بايد قاطعيت بيشتري نشان دهند.

وي مي‌افزايد: متأسفانه گاهي ديده مي‌شود، نوجوانان و جوانان بدون آنكه علتي براي مصرف دارو داشته باشند به صورت‌هايي به دارو دسترسي پيدا مي‌كنند كه مطمئناً داروسازان متعهد جز با نسخه پزشك و كنترل مشخصات بيمار اين دارو را در اختيار مراجعه كننده قرار نمي‌دهند.

فدايي با بيان اينكه به هر حال موارد سوء مصرف اين داروها اخيراً زياد شده است تصريح مي‌كند: معلوم نيست اين داروها چگونه بدون نسخه پزشك در اختيار نوجوانان و جوانان قرار مي‌گيرد چرا كه اين دارو جنبه اعتيادآوري قوي دارد و ترك آن نيز بسيار دشوار است. منبع: فارس
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: