کد خبر:۴۷۵۴
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۰:۴۹
تعداد بازدید: 2730
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سال خرگوشی چینی‌ها شروع شد
در حالی که سال ببر با آخرین غرش هایش چین را ترک می کند، 1.3 میلیارد نفر چینی امروز همزمان با 3 فوریه سال نوی جدید را با عنوان سال خرگوش جشن می گیرند
چيني‌ها براي ناميدن سال نو به تقويم كشاورزي خود از نام دوازده حيوان شامل موش،گاو، ببر، خرگوش، اژدها، مار، اسب، گوسفند، ميمون، خروس، سگ و خوك استفاده مي‌كنند.
 
خرگوش كه به زبان چيني توزه گفته مي‌شود ، چهارمين سال از ‪ ۱۲‬سال كشاورزي چين است و در فرهنگ چين خرگوش مي‌تواند نمادي از كره ماه باشد.
 
در آستانه سال نوی چینی خرگوش ها از ویترین مغازه ها گرفته تا ظرف غذای چینی ها در همه جا دیده می شوند.

در حالی که سال ببر با آخرین غرش هایش چین را ترک می کند، 1.3 میلیارد نفر چینی امروز همزمان با 3 فوريه سال نوی جدید را با عنوان سال خرگوش جشن می گیرند.

خرگوش در تقویم چینی نماد خوشحالی و بخت خوش است و چینی ها آرزو می کنند با آمدن سال خرگوش بلایای طبیعی سال گذشته از جمله زلزله و نشست زمین را فراموش کنند.
 
براي مردم چين و بر اساس سنن فرهنگي اين كشور خرگوش به دليل موها و پشم هاي سفيدي كه دارد نمادي از طول عمر است. خرگوش در تقویم چینی نماد خوشحالی و بخت خوش است و چینی ها آرزو می کنند با آمدن سال خرگوش بلایای طبیعی سال گذشته از جمله زلزله و نشست زمین را فراموش کنند.
 
از ضرب المثل‌هاي چيني نيز مي‌توان دريافت كه خرگوش از قديم الايام براي مردم اين كشور نمادي از مقاومت ، زيركي و باهوش بوده است.
 
از نظر كتابهاي طالع بيني چيني ، امسال بهترین سال برای سیاستمداران و سیاست های مبتنی بر دیپلماسی است ، انتظار تحولاتی در قوانین وجود دارد و از نظر اهل منطق سال بسیار خوبی است.
***
 
و اما در چين :  در حالی که رستوران های چینی در سراسر این کشور غذاهای مختلف با گوشت خرگوش را در فهرست خود قرار داده اند و فروشگاه های پوشاک با یک سوم قیمت قبلی لباس های تهیه شده با پوست خرگوش را عرضه می کنند، به نظر می رسد امسال خرگوش های چینی چندان خوش شانس نباشند.
 
پليس پكن كه از دو روز قبل به حال آماده باش درآمده است چهارشنبه شب به شدت مراقب اوضاع بود تا مراسم ترقه بازي و نورافشاني حادثه‌اي بوجود نياورد.
 
چيني‌ها در طول سال علاوه بر روزهاي شنبه و يكشنبه سه هفته را نيز به عنوان هفته‌هاي طلايي تعطيل هستند تعطيلات ماه مه (روز جهاني كارگر) اول اكتبر (روز ملي چين) و تعطيلات عيد بهار (سال نو به تقويم كشاورزي چين) مهمترين روزهاي تعطيل اين كشور محسوب مي‌شوند.
برچسب ها: سال نوي چيني ، خرگوش
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: