کد خبر:۴۷۳۹
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: 2485
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
يك ناهنجاري كه رفته رفته به يك حرفه تبديل مي‌شود
زورگيري در روز روشن
صفحات حوادث روزنامه‌ها معمولا بوي خون و خطر مي‌دهد. فرزندي مادرش را كشت. پسري زير چرخ‌هاي اتومبيل پدرش له شد. بازار تهران در آتش سوخت. جواني خودكشي كرد

صفحات حوادث روزنامه‌ها معمولا بوي خون و خطر مي‌دهد. فرزندي مادرش را كشت. پسري زير چرخ‌هاي اتومبيل پدرش له شد. بازار تهران در آتش سوخت. جواني خودكشي كرد و صدها خبر تلخ ديگر كه گاه يك جامعه را به مرز نوميدي مي‌كشاند.
حادثه، حادثه است و گريز از آن ناممكن اما مي‌توان رشد حوادث را با تمهيداتي كنترل كرد. مي‌شود كاري كرد كه صفحات حوادث كمتر بوي خون و جنون بدهند. مي‌توان تدابيري اتخاذ كرد كه پسركشي‌ها، پدركشي‌ها، همسركشي‌ها و آسيب‌ا و ناهنجاري‌هاي ديگر را به حداقل رساند.
حوادث رنگارنگ موضوع گزارش امروز «سياست روز» پديده‌اي به نام زمخت و خشن «زورگيري» است.

زورگيري در 5 ثانيه
مايه‌اش يك چاقو، تيزي، گزليك ياقمه است كه اگر با چاشني خشونت و قساوت همراه شوديك زورگيري در كمتر از يك دقيقه اتفاق مي‌افتد.
تفاوت عمده زورگيري و دزدي، آگاهي كامل مالباخته و يا قرباني از وقوع جرم است.در اين پديده شخص زورگير معمولا با استفاده از آلات و ابزار قتاله فرد قرباني راتهديد مي‌كند و در صورت مقاومت وي متوسل به زور مي‌شود.
دكتر رضا نادم- حقوقدان- در اين باره به خبرنگار سياست روز مي‌گويد: «در قانون فعلي جايگاه جرم زورگيري نزديك به بزه سرقت تعريف شده اما واقعيت اين است كه زورگيري نوعي اقدام به قتل است و درواقع در اين فرآيند جان شهروندان تهديد مي‌شود.»
اين حقوقدان با اشاره به قوانين كشورهاي ديگر در خصوص پديده زورگيري مي‌گويد: «نوعي زورگيري در پوشش حمايت‌هاي حكومتي در برخي كشورها وجود دارد كه مافيا در ايتاليا و ياكوزا در ژاپن از جمله معروف‌ترين اين باندها به شمار مي‌روند اما اگر اعضاي اين گروهها به هر دليلي دستگير شوند مشمول سخت‌ترين مجازات‌ها خواهند بود وقانون هيچ اغماضي در برابر آن نخواهدداشت.»
خوشبختانه در سالهاي اخير چند نمونه از برخوردهاي قاطع مقامات قضايي با زورگيران در رسانه‌ها منعكس شده كه قدرداني عمومي را هم به دنبال داشته است اما به نظر مي‌رسد با اصلاح قانون اين روندشتاب بيشتري مي‌يابد و رضايت عمومي حاصل خواهد شد.

شيوه‌هاي كثيف
در اين بخش گزارش قصد نداريم شيوه‌هاي مختلف زورگيري را آموزش بدهيم بلكه هدف ما آگاهي بخشي به مردم است كه همواره در معرض خطر زورگيري قرار دارند.
زورگيران عمدتا طعمه خود را از بين كودكان، دختران جوان، زنان سالمند و افرادي كه از قدرت جسماني چنداني برخوردار نيستند، انتخاب مي‌كنند. جماعت زورگير گاه در قالب راننده مسافربر ظاهر مي‌شوند و از مسافران زورگيري مي‌كنند و گاه اين عمل را در پوشش مسافر انجام مي‌دهند و رانندگان را به عنوان طعمه انتخاب مي‌كنند.
سرقت پول نقد، وسايل گرانبها، لباس و ... از موارد رايج زورگيري است و در مرحله بعد استفاده متعدداز كارتهاي اعتباري و حتي چك و اوراق بهادار در فهرست تخلفات زورگيران به چشم مي‌خورد.
دكتر محمود اصغري- جامعه شناس- در گفت و گو با سياست روز بزه زورگيري را در رديف جرايم اجتماعي ارزيابي مي‌كند و مي‌گويد: «مالباخته يا آبرو باخته تنها قرباني پديده زورگيري نيست. اين ناهنجاري اجتماعي، ضريب امنيت عمومي را پايين مي‌آورد و سطح اميدواري را در جامعه به شكل محسوسي كاهش مي‌دهد.»
اين استاد دانشگاه رشد نرخ زورگيري را نگران كننده توصيف مي‌كند و مي‌افزايد: «زورگيري‌هاي مقرون به آ‍زار و اذيت‌هاي جنسي معمولا در جوامعي اتفاق مي‌افتد كه قوانين سخت گيرانه و محكمي در اين خصوص ندارد و اين در حالي است كه در اكثر كشورهاي توسعه يافته براي زورگيري، اشد مجازات پيش بيني شده است.»

حرف آخر
همه دستگاهها بايد آستين بالا بزنند تا اين پديده شوم را مهار كنند. راهنمايي و رانندگي بايد بر خودروهاي مسافربر اشراف داشته باشد. شهرداري بايد وضعيت روشنايي معابر،‌پل‌هاي عابر پياده و بوستان‌هاي شهري را اصلاح كند. نيروي انتظامي بايد گشت‌هاي ويژه امنيت شهروندان را افزايش دهد . قوه قضاييه بايد در قوانين موجود بازنگري كند و ... امروز همه بايد احساس مسئوليت كنيم شايد فردا براي هر كار و تدبيري دير باشد.
 
تهيه كننده: عليرضا بندري

برچسب ها: زورگيري
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: