کد خبر:۴۷۰۷
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۳:۴۵
تعداد بازدید: 2315
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
به جاي اتهام زدن، به فكر راه حل براي آينده باشيم
محصص: واقعا تفاوت است بين فوتبال كره جنوبي و فوتبال ما. ما نبايد از اين موضوع ناراحت شويم، بلكه بايد كار كنيم

كارشناس ايراني كنفدراسيون فوتبال آسيا گفت: بايد بپذيريم كه اكنون كره‌جنوبي واقعا بهتر از ماست و يكي از شانس‌هاي فينال جام ملت‌ها خواهد بود.

به گزارش ايسنا از دوحه، مرتضي محصص پس از شكست تيم ملي فوتبال ايران برابر كره‌جنوبي و حذف از مسابقه‌هاي جام ملت‌هاي آسيا، اظهار كرد: تيم ايران در نيمه دوم عملكرد خوبي داشت و صاحب چندين فرصت گلزني هم شد، اما بايد بپذيريم كه كره‌اي‌ها سرعت بسيار بالايي داشتند و از ما بهتر بودند. ما بايد از اين شكست درس بگيريم كه در فوتبال مدرن امروز سرعت حرف اول را مي‌زند. سرعت فقط دويدن از يك نقطه به نقطه ديگر نيست. سرعت بايد در تصميم‌گيري‌ها، پاس دادن‌ها و دويدن‌ها باشد.

وي افزود: در اين مسابقه سرعت بازيكنان كره به خصوص در لحظاتي كه نزديك دروازه ما مي‌شدند، فوق‌العاده بالا بود و زماني هم كه ما به دروازه آن‌ها نزديك مي‌شديم، آن‌ها با سرعت بالايشان اجازه بازي‌سازي را به بازيكنان ايران نمي‌دادند. فوتبال ايران بايد بيشتر از اين‌ها روي نحوه بازي‌هاي تحت فشار و داشتن سرعت بالا كار كند. نكته ديگري كه كره در آن خوب عمل كرد، كار دفاع توسط تمامي بازيكنان اين تيم بود. حتي مهاجمان اين تيم از مدافعان‌شان بيشتر دفاع مي‌كردند. ما حتي ديديم "پارك جي سونگ" كه در منچستريونايتد هم بازي مي‌كند مثل ساير بازيكنان كره جنوبي، دفاع مي‌كرد. ما بايد عادت كنيم و بدانيم دفاع كردن در يك تيم وظيفه همه بازيكنان است.

محصص تاكيد كرد: آن چيزي كه براي فوتبال تيم ايران در اين مسابقه مي‌توان گفت اين است كه در نيمه دوم بازي آبرومندي را به نمايش گذاشتيم. بازيكنان ايران واقعا جنگيدند، اما از نظر سرعت نمي‌توانستيم با كره‌اي‌ها رقابت كنيم. اين ضعف تنها در فوتبال ما نيست. عربستان هم چنين خصيصه‌هايي را نداشت و ديديد به چه شكلي از جام خداحافظي كرد. آن‌ها در پرس كردن از جلو عملكرد خوبي نداشتند.

اين كارشناس فوتبال ادامه داد: اكنون ما بايد به همه بازيكنان و تلاش افشين قطبي به عنوان سرمربي تيم ملي، خسته نباشيد بگوييم. ما الان بايد به جاي آنكه زانوي غم به بغل بگيريم، فكر راه چاره باشيم. اين كره و ژاپن 4 سال پيش اين طور بازي نمي‌كردند. ضمن اينكه بازيكنان مختلفي از تيم كره در ليگ‌هاي معتبر اروپايي بازي مي‌كنند. سه بازيكن اين تيم در سلتيك، يك بازيكن در دورتموند و يك بازيكن هم در منچستر حضور دارند.

آناليزور كنفدراسيون فوتبال آسيا (AFC) براي بازي ايران و كره تصريح كرد: اين مسابقه، بازي عقايد مربيان بود. هر كدام از مربيان دو تيم ايده‌اي براي پيروزي داشتند. قطبي در اين بازي دو مهاجم تيم ملي را تغيير داد. او با كريم انصاري فرد شروع كرد و با محمد غلامي كارمان تمام شد. يك تيم لحظاتي هم مي‌تواند بدون مهاجم بازي كند. بايد ديد حريف چطور عمل مي‌كند و تغييرات را نسبت به آن در تركيب ايجاد كرد. ما در نيمه دوم فرصت‌هاي گلزني متعددي داشتيم اما در 5 دقيقه پاياني خيلي باعجله كار كرديم و مي‌خواستيم با سرعتي كه نداشتيم بازي را ادامه داده و به گل مساوي برسيم. واقعا تفاوت است بين فوتبال كره جنوبي و فوتبال ما. ما نبايد از اين موضوع ناراحت شويم، بلكه بايد كار كنيم. در فوتبال امروز پرس از جلو، سرعت بالا، استفاده از كناره‌ها، وارد شدن مهاجمان در كار دفاعي اهميت بسيار بالايي دارد.

محصص در پاسخ به اين سوال كه سرمربي آينده تيم ملي بايد چگونه عمل كند تا در آينده وضعيت بهتري داشته باشيم، به خبرنگاران گفت: مربي آينده تيم ملي بايد از الان به شرايط بازيكنان جوانان و نوجوانان دقت زيادي داشته باشد، چرا كه تا بازي‌هاي جام جهاني 2014 فرصت زيادي داريم و مي‌توانيم تاثيرات زيادي را در فوتبال‌مان ايجاد كنيم. در حال حاضر تنها جواد نكونام و مسعود شجاعي از تيم ما در ليگ‌هاي اروپا بازي مي‌كنند. بازيكنان ديگر تيم ملي گناهي نكردند، اما بالاخره در فوتبال ايران شاغل هستند. ما بايد كاري كنيم تا باشگاه‌هاي خوب اروپايي مسابقه‌هاي ليگ ايران را ببينند تا بتوانيم لژيونرهاي بيشتري داشته باشيم. شنيده‌ام كريم انصاري‌فرد قرار است به يك تيم خارجي ترانسفر شود، اما فوتبال ما تنها با لژيونر شدن او پيشرفت نمي‌كند. ما بايد بازيكنان زيادي را به ليگ‌هاي اروپايي بفرستيم.

وي در پاسخ به اين سوال كه سرمربي آينده تيم ملي بايد چه ويژگي‌هايي داشته باشد، اظهار كرد: ما مربيان ايراني خوبي در فوتبال مان داريم، اما اگر قرار باشد سرمربي خارجي براي تيم ملي بياوريم، او بايد كارنامه درخشاني در جام جهاني داشته باشد. اگر قرار باشد سطح فني او چندان بالاتر از مربيان ما نباشد، آوردن او نمي‌تواند فايده‌اي داشته باشد. همه بايد قبول كنيم برتري كنوني در فوتبال آسيا با ژاپني‌ها و كره‌اي‌هاست.

محصص در پاسخ به اين سوال كه عملكرد ايران را در مجموع در جام ملت‌ها چطور ديديد نيز اظهار كرد: به نظر من در شرايطي كه تا اين مرحله جام بالا آمديم و در ديدار يك چهارم نهايي هم در وقت‌هاي اضافه به اين تيم كره جنوبي باختيم، چندان عملكرد بدي نيست. كره جنوبي يكي از شانس‌هاي فينال جام است. ما نقاط ضعفي داريم كه بايد آن‌ها را برطرف كنيم. ما بازيكنان فوق‌العاده لايق و شايسته‌اي داريم كه بايد از تلاش آن‌ها تشكر كنيم و به جاي اتهام زدن به افراد مختلف به دنبال راه حل براي آينده باشيم.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: