کد خبر:۴۶۹۵
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۸۹ - ۱۳:۳۸
تعداد بازدید: 15208
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سقط جنین و ترمیم پرده بكارت، از 400 هزار تومان به بالا، در كمتر از یك ساعت!
پرده بكارت در مدت یك ساعت، آن هم با مبلغ چهارصد تا ششصد هزار تومان توسط یك تیم چهار نفره، متشكل از پزشك متخصص زنان و زایمان و پرستار در درمانگاه ...

یك درمانگاه تخصصی در قلب یكی از میدان های معروف پایتخت، حجامت، تزریق، پانسمان، جراحی های كوچك، پزشك عمومی، گوش، حلق و بینی و گوارش تابلوهایی بود كه بر سردر درمانگاه خودنمایی می كرد، ولی نشانی از تابلوهای ورود نوزاد به این دنیا ممنوع و یا فریب دیگران به قیمت دختر بودن وجود نداشت.

 به محض ورود به درمانگاه، با پرستاری حدودا 27 ساله روبه رو شدیم و با یك نگاه، متوجه ما شد. برای اینكه به آنچه در ذهنمان می گذرد، شك نكند، گفتیم با خانم «س» كار داشتیم كه در پاسخ گفت: خودم هستم؛ امرتون؟ ما هم كاملا صریح و بدون رودربایسی، امرمان را گفتیم. پرستار دستپاچه ما را به اتاق خلوتی كشاند و پرسش و پاسخ ها آغاز شد... . این ها مشاهدات خبرنگاری است كه از روی كنجكاوی، چیزی را كه شنیده بود، پیگیر شد.

پرده بكارت در مدت یك ساعت، آن هم با مبلغ چهارصد تا ششصد هزار تومان توسط یك تیم چهار نفره، متشكل از پزشك متخصص زنان و زایمان و پرستار در درمانگاه ... واقع در فلكه دوم صادقیه ترمیم می شود، به گونه ای كه به گفته پزشك و پرستاری كه مبادرت به انجام چنین عمل خلاف شرع و قانون می كنند، امكان تشخیص ترمیمی بودن پرده بكارت 100 درصد غیرممكن است؛ حتی با معاینات پزشكی قانونی!

ترمیم پرده بكارت به صورت غیرقانونی تنها نمونه ای از اقداماتی است كه توسط این درمانگاه انجام می شود و سقط جنین و وازكتومی به صورت غیرقانونی از جمله اقدامات دیگری است كه در این مركز به ظاهر قانونی انجام می شود.

برای سقط جنین نیز بسته به میزان سن جنین، مبالغ از حداقل 400 هزارتومان آغاز و تا مبالغ میلیونی قابل افزایش است.

سقط جنین، عملی خلاف قانون و شرع است كه فقط در مواردی محدود و با حكم دادگاه امكان انجام این اقدام وجود دارد و در سایر موارد نه تنها اقدام خلاف قانون بوده بلكه با عاملان آن نیز به شدت برخورد قانونی می شود.

گفتنی است، انجام چنین اعمالی از سوی تیم 4 نفره در حالی صورت می گیرد كه رئیس درمانگاه از انجام چنین اقداماتی كاملا بی اطلاع است.

افزایش سقط جنین غیرقانونی در كشور
چندی پیش نیز یك متخصص زنان و زایمان با هشدار نسبت به افزایش و عوارض سقط‌های غیرقانونی در كشورگفت: متاسفانه بارداری در میان گروه سنی 18 و 19 ساله كشور‌ افزایش یافته است.

دكتر ژانت مهجوری در گفاگو با ایلنا، افزود: یكی از نتایج سخت بودن شرایط ازدواج برای جوانان برقراری روابط به دور از نظارت والدین و خانواده در میان برخی از جوانان است و چنانچه داوری درباره پیامدهای اخلاقی و ارزشی این روابط را مسكوت بگذاریم پیامدهای دیگر این روابط از جمله سقطهای غیرقانونی و خطرناك لزوم آگاهی بخشی به جوانان به ویژه دختران و زنان دوچندان می شود.

وی با ابراز تاسف نسبت به انجام سقط جنین توسط ماماهایی كه شرایط انجام آن را رعایت نمی كنند گفت: اغلب دختران و زنانی با طیف سنی ۳۰ تا ۵۰ ساله به دلیل بارداری ناخواسته و از ترس آبرو اقدام به سقط جنین می كنند و این درحالی است كه این عمل عوارضی همچون پارگی رحم، نازایی ثانویه، خونریزی طولانی و سقط ناقص را موجب می‌شود.

مهجوری ادامه داد: اغلب افرادی كه برای انجام سقط جنین مراجعه می‌كنند اغلب دختران و زنانی هستند كه به دلیل فقر مالی و از روی ناچاری به عقد موقت تن داده‌اند. این افراد به دلیل بارداری ناخواسته، فقر فرهنگی، عدم آگاهی از روش‌های جلوگیری از بارداری نوین و ترس از آبروی خود حاضر به انجام این كار می‌شوند.

به گفته این متخصص زنان سقط جنین در شرایط و امكانات غیر بهداشتی و استریلیزه انجام می‌شود و در كنار انجام سقط‌های غیرقانونی توسط افراد ناشناس، داروها و آمپول‌های این عمل نیز در بازارهای سیاه همراه با عارضه به فروش می‌رسد كه سقط ناقص را سبب می‌شود.

خطر مرگ مادر با سقط جنین غیرقانونی

كورتاژ از نظر پزشكی به معنی تراشیدن جدار داخلی رحم است كه با وسیله‌ای به نام «كورت» انجام می‌شود و معمولا دارای دو جنبه تشخیصی و درمانی است و اصولا به دلیل مضرات و خطرات آن سعی می‌شود كمتر از این روش (جز در شرایط خاص) استفاده شود.

دكتر فرشته معاون ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی در این باره به جام‌جم می‌گوید: كورتاژهای تشخیصی بیشتر در مورد زنانی كه دچار اختلالات و نامنظمی‌های پریودی هستند و بخصوص آن دسته‌ای كه دارای سن بالای 35‌سال هستند به كار می‌رود.

وی با اشاره به این كه زنان با اختلال تخمك‌گذاری از قبل با یك سری پریودهای نامنظم مراجعه می‌كنند یا‌ آن دسته‌ای كه در آزمایش‌های سونوگرافی‌شان گزارش فیبرم رحمی می‌شود، به دلیل این كه دچار یك سری اختلالات خونریزی‌های نامنظم هستند، پزشك جهت اطمینان از این كه سلول‌های جداره داخلی رحم یا درواقع لا‌یه آندومتر آنها دارای سلول‌های مشكوك یا سرطانی است یا خیر، عمل كورتاژ را انجام می‌دهد تا بدین وسیله مشخص شود هیچ مشكلی وجود ندارد.

دكتر معاون با بیان این كه اگر در سونوگرافی گزارشی از كولیك یا فیبرم‌های زیرمخاطی بسیار ریز وجود داشته باشد باز هم ناچار به انجام كورتاژ و عمل تخلیه می‌شوند، درخصوص كورتاژهای درمانی اظهار می‌كند: این نوع كورتاژ بیشتر در حاملگی‌ها انجام می‌شود و در مواردی كه سقط جنین (به صورت سقط اجتناب‌ناپذیر یا جنین در حال خروج از رحم) انجام شده است كورتاژ در سن زیر 20 هفتگی صورت می‌گیرد.

این جراح متخصص با اشاره به این كه كورتاژ در حاملگی‌های پایین‌تر از 13 تا 14 هفتگی به نام «دی‌اندسی» معروف است، ‌یادآور می‌شود: در این نوع از كورتاژ ابتدا باید دهانه رحم باز شود و سپس محصولات حاملگی تخلیه شود ولی در كورتاژ «دی‌ اند ای» فرد در سنین بالای 14 هفتگی حاملگی است و استخوان‌بندی جنین تشكیل شده است.

دكتر معاون ضمن اشاره به مضرات و خطرات عمل كورتاژ عنوان می‌كند: افراد باید بدانند كه معمولا پزشكان در مواقعی كه جنین فاقد قلب است یا حاملگی پوچ رخ داده و جنینی تشكیل نشده از كورتاژ استفاده می‌كنند.

وی اذعان می‌كند: گاهی در حین كورتاژ پزشكان با مشكلات فراوانی مواجه می‌شوند كه جان مادر به خطر می‌افتد. به عنوان مثال گاهی اوقات پزشكان در حین كورتاژ در زیر بیهوشی با دهانه بسته رحم مواجه می‌شوند و در مواقعی دهانه رحم (گردن رحم) بسته و یا زوایه‌دار می‌شود كه با ریسك پارگی رحم مواجه می‌شوند.

به گفته این پزشك، بنابراین افرادی كه قصد ختم بارداری آن هم به صورت غیرقانونی را دارند، باید بدانند كه خطرات زیادی همچون سوراخ شدن رحم، پارگی روده و بدنه عروق لگن، یا باعث خونریزی‌های مرگبار یا عفونت‌های شدید می‌شود كه در هر دو صورت موفق به تخلیه كامل نشده و بقایایی از محصولات حاملگی در رحم باقی می‌ماند كه باید مجددا عمل جراحی تكرار شود كه هم هزینه‌بر و هم از نظر سلامتی بسیار خطرناك است.

پیشگیری از كورتاژ
این متخصص زنان ضمن اشاره به این كه تمامی مراكز درمانی دولتی و خانه‌های بهداشت، روش‌های پیشگیری از بارداری را به صورت رایگان در اختیار زوجین قرار می‌دهند، خاطرنشان می‌كند: افرادی كه در این زمینه با پزشك خود در مشورت هستند، می‌توانند قبل از حاملگی از مشاوره خوبی برخوردار شوند و توسط پزشك بهترین روش جهت جلوگیری از بارداری به آنها پیشنهاد شود تا بدین وسیله كمترین عارضه برای آنها ایجاد شود.

دكتر معاون می‌افزاید: افرادی كه دارای سابقه فشارخون، وزن بالا و بیماری‌های عروقی هستند، نمی‌توانند از قرص‌های ضدبارداری استفاده كنند و اگر به طور نابجا فرد شروع به‌مصرف این قرص‌ها كند یا بدون مشورت با پزشك مصرف آن را كنار بگذارد با عواقب خطرناكی مواجه خواهد بود.

اشتباه خطرناك
وی تصریح می‌كند: اشتباهی كه اغلب بین عوام صورت می‌گیرد آن است كه همه كورتاژها به یك روش صورت می‌گیرد، در صورتی كه نوع كورتاژ بستگی به سن حاملگی دارد و اگر استخوان‌بندی جنین شكل گرفته باشد، به هیچ عنوان نمی‌توان با روش‌های رایج، جنین را از رحم خارج كرد و این امر باعث لطمه زدن به مادر، پارگی رحم، عفونت و خونریزی‌های شدید، عوارض نارسایی دهانه رحم، چسبندگی‌های داخل رحم، نازایی و به جا ماندن بقایای حاملگی می‌شود كه هریك به تنهایی می‌تواند خطرات جدی و حتی فوت مادر را به‌همراه داشته باشد.منبع:تابناك

Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
بیتا
|
United States
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۳۰
1
9
آیا واقع امکان ترمیم پرده به گونه ی که حتی پزشک قانونی متوجه نشود وجود دارد؟ لطفا آدرس و شماره تماس بدهید
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: