کد خبر:۴۶۸۶
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۸۹ - ۱۵:۱۹
تعداد بازدید: 11806
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مهريه و شرايط آن از نگاه قاضي دادگاه خانواده
يك قاضي دادگاه خانواده در بيان مهريه و شرايط آن تاكيد كرد كه تغيير مالكيت اموال زوج براي فرار از پرداخت مهريه زوجه، نمي‌تواند مانع دريافت مهريه از سوي زن تلقي باشد.

يك قاضي دادگاه خانواده در بيان مهريه و شرايط آن تاكيد كرد كه تغيير مالكيت اموال زوج براي فرار از پرداخت مهريه زوجه، نمي‌تواند مانع دريافت مهريه از سوي زن تلقي باشد.

حسن عموزادي درگفت‌وگو با ايسنا، در توضيح شرايط مهريه گفت: مهريه بايد ارزش مالي داشته باشد، بنابراين آنچه را كه فاقد ارزش مالي باشد نمي‌توان به عنوان مهريه تعيين كرد.

وي ادامه داد: مهريه بايد از نظر شرع و قانون قابل نقل و انتقال و معامله باشد. زوج مالي را مي‌تواند مهر قرار دهد كه خود مالك آن باشد، بنابراين اموال عمومي يا مال موقوفه را نمي‌توان مهر قرار داد.

اين قاضي دادگاه خانواده در ادامه گفت: ضرورتي ندارد كه مهر حتما عين معين باشد، بلكه انجام عمل يا حرفه آموزي يا تدريس هم مي‌تواند مهريه باشد، مثل آموختن قرآن به زوجه مي‌تواند موضوع مهريه باشد.

عموزادي با اشاره به ماده 1092 قانون اساسي افزود: هرگاه شوهر قبل از نزديكي زن خود را طلاق دهد، زن مستحق نصف مهريه خواهد بود و اگر شوهر بيش از نصف مهريه را قبلا داده باشد حق دارد مازاد از نصف را عينا استرداد كند.

وي هم‌چنين اظهار كرد: طبق ماده 1082 قانون اساسي به مجرد عقد، زن مالك مهر مي‌شود و مي‌تواند هر نوع تصرفي كه بخواهد در آن بنمايد و طبق ماده 1085 زن مي‌تواند تا مهريه به او تسليم نشده از ايفاي وظايفي كه در مقابل شوهر دارد امتناع كند، مشروط به اينكه مهريه او حال باشد، اين امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود.

عموزادي از لحاظ لغوي مهريه را اين‌گونه تعريف كرد: در واژه‌ي عربي مهريه به معناي "عوض" به كار رفته است، مهريه حال معين يا چيزي است كه قائم مقام مال است كه در عقد نكاح بر ذمه مرد قرار مي‌گيرد و در صورت مطالبه زن، وي مكلف است مهريه‌اش را بپردازد و اين حق ارتباطي به طلاق و نفقه ندارد.

وي خاطر نشان كرد: در تعريف ديگر مهريه حالي است كه به هنگام عقد نكاح برابر ضوابط شرع و رسم و عادت از طرف مرد به زن پرداخت مي‌شود.

اين حقوقدان درباره‌ي مهريه‌ي زني كه شوهرش فوت كرده نيز گفت: بعد از فوت شوهر، ورثه پدر و مادر متوفي و فرزندان صغير هستند و زوجه در آن واحد هم مدعي است و هم مدعي عليه بنابراين در پرونده‌ي متشكله سمتش زائل و دادخواست به طرفيت پدر و مادر متوفي و فرزندان به جا مانده از متوفي و رييس حوزه قضايي به عنوان مدعي العموم طرح مي‌شود.

وي در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه زماني كه زوج پس از طرح دعوا (مطالبه مهريه) مبادرت به نقل و انتقال اموال خود كند، زوجه بايد چه اقدامي انجام دهد؟ گفت: زوجه مي‌تواند از دادگاه تقاضاي تامين كرده و دادگاه نيز پرونده را به اجراي احكام معرفي كند و با معرفي اموال به اجراي احكام نسبت به توقيف آنها اقدام كند.

عموزادي در پايان درباره‌ي اينكه اگر زوجه در طول زندگي مشترك، مهريه خود را به زوج ببخشد آيا مي‌تواند مجددا مهريه خود را درخواست كند، اظهار كرد: در صورتي كه زوجه مهريه خود را در طول زندگي به زوج بخشيده باشد حق مطالبه او ساقط مي‌شود.

برچسب ها: مهريه ، دادگاه
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: