کد خبر:۴۶۸۴
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۸۹ - ۰۵:۰۱
تعداد بازدید: 2190
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
شیرینی یا تلخی طرح دانشجوی پولی در گرو آزمون ورودی
طرح دانشجوی پولی در دانشگاه های دولتی در حالی به زودی آغاز می شود که مسئولان پیش بینی می کنند با این طرح مانع از خروج نیمی از داوطلبان ادامه تحصیل در خارج از کشور می شوند...
طرح دانشجوی پولی در دانشگاه های دولتی در حالی به زودی آغاز می شود که مسئولان پیش بینی می کنند با این طرح مانع از خروج نیمی از داوطلبان ادامه تحصیل در خارج از کشور می شوند اما مشخص نبودن چگونگی برگزاری آزمون نگرانی هایی ایجاد کرده است.

به گزارش پانا، همزمان با آغاز سال تحصیلی بحث پولی شدن و جذب دانشجوی پولی در دانشگاه های دولتی مورد توجه مسئولان قرار گرفت که در پی آن موجی از اعتراض ها از گوشه و کنار شنیده شد.
بر اساس اصل 30 قانون اساسی دولت موظف است وسایل آموزشی را به طور رایگان برای همه مردم تا پایان دوره متوسطه فراهم کند و وسایل تحصیلات عالی را تا حد خودکفایی کشور به طور رایگان رواج دهد.
این در حالی است که ماده 50 قانون برنامه چهارم توسعه در سال های اخیر موضوعی شد تا بحث شکل گیری دانشگاه های پولی مورد توجه قرار بگیرد. در این ماده آمده است برای دسترسی به فرصت های برابر آموزشی و ارتقای پوشش جمعیت دانشجویی به 30 درصد تا پایان برنامه چهارم به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اجازه داده می شود از طریق تنوع بخشی به شیوه های آموزش عالی نسبت به برگزاری دوره های تحصیلی از قبیل شبانه (نوبت دوم)، از راه دور( نیمه حضوری)، مجازی، دوره های مشترک با دانشگاه های معتبر خارجی و دوره های خاص اقدام و هزینه های مربوط را با تأیید وزارت خانه های علوم و بهداشت از داوطلبان اخذ کنند.
گرچه بر اساس برنامه پنجم توسعه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی مجاز بودند از ظرفیت مازاد بر سهمیه آموزش رایگان استفاده کنند، اما این امر با ایراد شورای نگهبان روبرو شد و پس از آن مجلسیان به پذیرش دانشجوی پولی مشروط در دانشگاه های دولتی رأی دادند. 
این موضوع که به ماده 24 قانون برنامه پنجم توسعه مربوط است با ایردات شورای نگهبان مبنی بر اینکه پذیرش دانشجو بدون وجود ضابطه مغایر با قانون اساسی است، موجب شد تا شرایط جذب دانشجوی پولی نیز همانند سایر دانشجوها از طریق آزمون و توسط سازمان سنجش آموزش کشور باشد.

آیین‌نامه اجرایی دانشجویان پولی تدوین می‌شود
هرکدام از مسئولان مرتبط با حوزه دانشگاهی در خصوص برگزاری آزمون برای دانشجوی پولی نظری دارند برای نمونه "کامران دانشجو" وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص آیین نامه اجرایی مصوبه دانشجوی پولی در جمع خبرنگاران از تدوین آیین‌نامه‌ اجرایی دانشجوی پولی خبر می دهد و می گوید: سعی می‌کنیم که این آیین‌نامه به نحوی باشد که دانشجویان پولی از طریق آزمون سراسری پذیرش شوند. البته مدارک آن ها با سایر دانشجویان تفاوت‌هایی دارد چراکه در وضعیت قبلی بحث پذیرش پولی که براساس آن پذیرش دانشجو بدون هیچ‌گونه چارچوبی صورت گیرد، به عدالت نزدیک نبود، اما در حال حاضر با افزودن دو تبصره جدید و برگزاری آزمون، مصوبه مذکور مقدار زیادی به عدالت نزدیک شده است. 

رصد شرایط جذب دانشجوی پولی مانع از بی عدالتی آموزشی می شود 
حجت الاسلام علیرضا سلیمی دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در خصوص مصوبه جذب دانشجوی پولی در دانشگاه های دولتی، می گوید: سازمان‌های نظارتی باید شرایط را به صورت دقیق رصد کنند تا در اجرای این مصوبه شاهد بی عدالتی نباشیم چراکه محدودیت هایی در جذب دانشجوی پولی در دانشگاه های دولتی با توجه به مصوبه جدید ایجاد شده است از این رو لازم است سازمان‌های نظارتی اوضاع و شرایط را به صورت دقیق رصد کنند تا خدایی ناکرده شاهد بی‌عدالتی نباشیم.
 
اجرای مطلوب مصوبه دانشجوی پولی بار مثبتی در آموزش عالی دارد 
محمد اسماعیل همدانی گلشن رییس دانشگاه صنعتی اصفهان نیز معتقد است که اگر قانون جذب دانشجوی پولی در دانشگاه های دولتی، به خوبی طراحی و اجرا شود می تواند بار مثبتی در آموزش عالی کشور داشته باشد البته با توجه به اینکه سیستم جذب دانشجوی پولی در دانشگاه های دولتی باید از کانال سازمان سنجش آموزش کشور باشد لذا آن نگرانی هایی که در این راستا وجود دارد نیز برطرف می شود.

اجرای طرح دانشجوی پولی بدون نظارت منجر به آفت تحصیلی می شود 
همچنین عزت الله دهقانی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این خصوص می گوید: اجرای طرح دانشجوی پولی بدون نظارت دقیق پیامدهای منفی خواهد داشت که منجر به بروز آفت تحصیلی می شود هر چند که دانشجوی پولی مخالفان زیادی دارد، اما منظور از این اسم، خدمات بیشتری است که دانشگاه ها در ازای دریافت پول به دانشجویان ارائه خواهند داد.

سازمان سنجش در انتظار ابلاغ کلیات دانشجوی پولی 
در حال حاضر اظهار و نظرها در این زمینه با وجود کنار آمدن شورای نگهبان با طرح دانشجوی پولی و اعتراضات همچنان از سوی منابع مختلف اعلام می شود، اما در این بین تنها داوطلبانی که از اجرایی شدن این طرح به دلیل نبود آزمون ورودی بسیار خشنود بودند نگران و منتظر هستند تا بدانند که نحوه برگزاری آزمون این نوع دانشجو بودن به چه صورت است!
حسین توکلی معاون اجرایی سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص شرایط سازمان سنجش در چگونگی برگزاری آزمون دانشجوی پولی به پانا می گوید: بعد از تصویب طرح قائدتا باید بزودی این مصوبه ابلاغ شود و ما منتظر ابلاغ آن هستیم، البته هنوز شرایط سازمان سنجش برای برگزاری آزمون مشخص نیست که در آینده نزدیک طبق بررسی های انجام شده اعلام خواهد شد.
هرچند که این مصوبه برای عدالت آموزشی و ایجاد فرصت برابر آموزشی تصویب شده است اما با نگرانی های موجود چاره ای جز اجرای این طرح وجود ندارد و باید دید که آیا طرح جذب دانشجوی پولی در دانشگاه های دولتی مانعی برای خروج داوطلبان ادامه تحصیل به خارج از کشور می شود یا نه؟ همچنین باید منتظر ماند و دید که آیا این طرح که ادعا می شود روی بند بند آن تلاش بسیار شده است در زمان اجرایی شدن چگونه عدالت آموزشی را بسط خواهد شد تا رضایت داوطلبان خود را جلب کند.
تهيه كننده: آسیه اسحاقی
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: