کد خبر:۴۶۸۰
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۸۹ - ۱۶:۵۷
تعداد بازدید: 2038
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ايران، ناتوان در جذب گردشگران ژانويه
هرساله ژانويه براي مردم کشورهايي که تقويم رسمي‌شان ميلادي است، فصل سفر است و کمتر مقصد توريستي را مي‌توان يافت که از تردد اين گردشگران بي‌بهره باشد. اين در حالي است که ايران برنامه‌‌اي براي جذب گردشگران سال نو ميلادي نداشته و از اين ظرفيت بزرگ محروم است
هرساله ژانويه براي مردم کشورهايي که تقويم رسمي‌شان ميلادي است، فصل سفر است و کمتر مقصد توريستي را مي‌توان يافت که از تردد اين گردشگران بي‌بهره باشد. اين در حالي است که ايران در زمره همان معدود مقاصد توريستي جاي مي‌گيرد که برنامه‌‌اي براي جذب گردشگران سال نو ميلادي نداشته و از اين ظرفيت بزرگ محروم است.
 
کليساهاي تاريخي عامل مهمي در جذب گردشگران ژانويه
 
آغاز سال نو ميلادي و تعطيلات آن در بسياري از كشورهاي دنيا فرصتي براي سفر فراهم مي‌آورد كه مردمان اروپايي نيز كه اهل سفر‌اند از اين تعطيلات استفاده مي‌كنند؛ به‌ويژه آن كه آب و هواي سرد زمستاني سبب مي‌شود تا مردم به سرزمين‌هاي گرم و آفتابي سفر كنند، نعمتي كه ايران از آن كم‌بهره نيست.
 
ايران از نظر جاذبه‌هاي گردشگري تاريخي و فرهنگي نيز آثاري در خور دارد كه شايد بتوان در اين روزها مورد استفاده خاص قرار داد چرا كه كليساهايي از زمان‌هاي كهن تا زمان معاصر و همچنين از فرقه‌هاي مختلف در سرزمين‌ گسترده‌مان،‌ ديده مي‌شود. ولي تاكنون نگاه ويژه‌اي به اين تعطيلات نشده و همچنان تعداد گردشگران ورودي تفاوت محسوسي با ساير روزهاي زمستان ندارد.
 
ابراهيم پورفرج،‌ رئيس هيئت مديره جامعه تورگردانان در خصوص تعداد گردشگران تعطيلات ژانويه گفت: «اين فصل، ‌زمان كم كاري محسوب مي‌شود ولي نسبت به آن كه در برخي كشورها تعطيلات است، وضعيت بد نيست. تعداد زيادي توريست وارد مي‌شود و امسال هم تعدادي گروه وارد شده اما موضوع اين است كه ما برنامه‌هاي خاصي براي سال نو آنها نداريم و براي فراهم كردن شرايط، كاري نكرده‌ايم. مي‌توان تركيه در اين زمينه در مثال زد؛ تركيه در زمان نوروز،‌ مراسم نوروز را درست مشابه ما در هتل‌ها و يا مكان‌هايي كه ايراني‌ها تردد دارند،‌ برگزار مي‌كند. بنابراين شما هم سفر مي‌كنيد و هم مراسم سال نو و سفره هفت‌سين داريد.»
 
پورفرج ادامه داد: «آنها براي اين كار برنامه دارند و آن را در دستور كار بخش دولتي و  خصوصي قرار داده‌اند ولي موردي مانند تعطيلات ژانويه در دستور كار دولت و يا بخش خصوصي ما قرار ندارد و براي آن برنامه‌اي نداشته‌ايم و چنين نبوده كه مراسم سال نو ميلادي را در برنامه تورها قرار دهيم. در عين حال اگر گردشگري در اين ايام وارد ايران شود،‌ مي‌تواند مراسم هم‌وطنان مسيحي را در كليساهاي كشور ببيند.»
 
رئيس هيئت مديره جامعه تورگردانان در خصوص جايگاه كليساهاي كشور در تورهاي ورودي نيز گفت: «كليساهاي كشور جزو برنامه‌ي تورها هستند و در فصل‌هاي توريستي بازديد از آنها به‌ويژه كليساهاي قره‌كليسا و سنت استپانوس و يا كليساي وانك اصفهان جزو مراكز ديدني بوده و در برنامه تورها قرار دارند و گردشگران نيز بسيار استقبال مي‌كنند و در نهايت نيز رضايت دارند.» در مورد كليساهاي پايتخت وي گفت: «كليساهاي تهران كمتر و يا به ندرت در برنامه‌ها هستند و بيشتر كليساهاي شهرستان‌ها به علت قدمت‌شان در بسته‌هاي سفر هستند.»
 
آمار گردشگران ورودي در ژانويه تفاوت قابل توجهي با زمان‌هاي ديگر ندارد

محمدعلي اشرف واقفي،‌ نايب رئيس هيئت مديره جامعه تورگردانان نيز در مورد تورهاي خاص تعطيلات ژانويه گفت: «برنامه‌ريزي بخش خصوصي كلي است كه روزهاي كريسمس را هم شامل مي‌شود اما اصولاً زمستان،‌ زمان ورود گردشگر به ايران محسوب نشده و فصل خلوتي سفر است.» وي ادامه داد: «عمده گردشگران بهار و پاييز،‌ ايران را به عنوان مقصد سفر انتخاب مي‌كنند و زمستان به ايران نمي‌آيند و به دليل سرماي كشورهايشان بيشتر به جاهاي گرمسير مي‌روند تا از آفتاب و دريا استفاده كنند.»
 
نايب رئيس جامعه تورگردانان افزود: «اين زمان گروهايي به‌ويژه از كشورهاي جنوب خليج فارس براي اسكي به ايران مي‌آيند كه شرايط آب و هوايي امسال مناسب اين كار نبود ولي در مجموع آمار گردشگران ورودي به كشور در ژانويه تفاوت قابل توجهي با روزهاي ديگر پيدا نمي‌كند.»
 
واقفي در پاسخ به اين سؤال كه جايگاه كليساها در برنامه‌هاي گردشگري به چه صورت است،‌گفت: «در بسته‌هاي سفر به شمال غرب ايران،‌ اگر زمان داشته باشند و اگر مقدور باشد،‌كليساهاي معروف را در برنامه قرار مي‌دهيم و طالب و مشتري هم دارد ولي به زمان بستگي دارد.»
 
نايب رئيس جامعه تورگردانان ادامه داد: «كليساهاي كشور شناخته شده‌اند اما ايران كشور بزرگي است با جاذبه‌هاي فرهنگي متنوع؛ در يك سفر يك هفته‌اي و يا 12 روزه، معمولاً‌ گردشگر به شمال غرب كشور نمي‌رود بلكه به مركز ايران مي‌رود تا بافت كويري و معماري پيش از اسلام و معماري اسلامي را هم‌زمان ببيند. شمال غرب كشور در سفرهاي دوم يا سوم و يا در سفرهايي كه مدت بيشتري دارد،‌ جزو برنامه قرار مي‌گيرند. كليساهاي اصفهان و كليسا و كنيسه شيراز و يا سايت‌هاي زرتشتيان در برخي برنامه‌هاي سفر هستند،‌ و گردشگران نيز دوست دارند اما كليساهاي تهران را به ندرت در برنامه داريم مگر خودشان بخواهند.»
 
جداي از ساير كشورها كه در سال نو ميلادي تعطيلات دارند و تلاشي در جهت جذب گردشگران آنها صورت نمي‌گيرد از نايب رئيس جامعه تورگردانان درباره وضعيت گردشگر ورودي از كشور ارمنستان با در نظر گرفتن آثار فرهنگي و تاريخي مرتبط و نيز با توجه به سفر بيش از 80هزار گردشگر ايراني به كشور ارمنستان در سال جاري، پرسيده شد، وي گفت: «ما به آن صورت گردشگر فرهنگي از ارمنستان نداريم و بيشتر گردشگران سلامت هستند كه آذربايجان مي‌آيند.» منبع:خبرگزاري ميراث فرهنگي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: