کد خبر:۴۶۷
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۸۷ - ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 4155
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
هشدار نسبت به شيوع پديده تفريح سياه در تهران
تفريحات سياه جوانان پايتخت از شمال تا جنوب شهر
از جمله تفريحات منفي جوانان در شمال شهر، استفاده از مواد مخدر فانتزي است، در کوچه پس کوچه هاي اين مناطق و يا در پارک ها ديگر اثري از فروش مواد مخدري چون هروئين، ترياک و حشيش ديده نمي شود...
فصل تابستان، اوقات فراغت و گرماي هوا خواه‌ناخواه تعداد زيادي از جوانان را به مراکز تفريحي رهسپار مي‌کند. و اين در حالي است که پديده تفريح درميان جوانان طي چند سال اخير و با جديد شدن تکنولوژي تغيرات زيادي داشته است. ابزارهاي سرگرم کننده مثبت و منفي، تغيير شکل داده و علايق جوانان نسبت به برخي سرگرمي ها کاملا تغيير کرده است.

دراين ميان وضعيت اقتصادي، فرهنگ و ميزان رفاه طبقات مختلف جامعه در کيفيت تفريحات نقش بي چون و چرائي داشته است، بطوريکه حتي مي توان گفت که سرگرمي جوانان بالاي شهر، وسط شهر و جنوب شهر تهران با يکديگر فاصله اي معنادار يافته است.

طغيانگري در پرداختن به تفريحات مساله اي نو و تازه‌اي نيست. در بيشتر کشورهاي جهان، جوانان در برهه اي خاص به تمايلات طغيانگرانه اي رو مي آورند که گاه جنبه جرم به خود مي گيرد. پديده آتش زدن اتومبيل ها که سالها قبل در فرانسه رواج يافته بود از اين نوع بود. همچنين رفتارشناسان مي گويند پديده اوباشان فوتبال در اروپا هيچ ارتباطي به مقوله تعصب نداشته بلکه از تفريح جوانانه ناشي شده است.

درايران، کنترل اجتماعي از طريق حضور قانوني نيروهاي انتظامي تاحدي مانع از آن شده که تفريح جوانان جنبه فاجعه بار پيدا کند اما نکته نگران کننده اي وجود دارد و آن اينکه دسترسي به امکانات تفريحي در ميان جوانان به خصوص در تهران با آنکه متاثر از برخي ويژگي هاي مشترک است، تفاوتهاي ملموسي با هم دارند.

تفريحات شمال شهري

در يک بعدازظهر نسبتا گرم در منطقه الهيه تهران هنگاميکه به خيابان نگاه مي کنيم بي شک از هر 5 راننده 3 نفرا زن هستند. زنان و دختراني که بايد جولان دهندگان ماهر خيابان‌هاي شمال شهر لقب داد. آنها ديگر مثل گذشته با طمانينه نمي رانند.

لايي کشيدن، سرعت غير مجاز، مسابقه گذاشتن و بلند کردن صداي ضبط ماشين که تا ديروز مختص رانندگان مرد بود امروز جزء حرفه آنها است. قشر مرفه ازتفريح برداشت هاي خاص خود را دارد. دريک دانشکده غير انتفاعي در منطقه سعادت آباد يک مشکل بزرگ بروز کرده است؛ دختر و پسرهائي که کوچکترين مشکلي براي پرداخت شهريه شان ندارند و اغلب با اتومبيل هاي مدل بالا به دانشگاه مي آيند.

تا آنجا که در جلوي در اصلي دانشکده و خيابانهاي ساکت اطراف آن ترافيک سنگيني از اتومبيل هاي مدل بالا وجود دارد. اين افراد کوچکترين توجهي به رويدادهاي سياسي – اجتماعي روز ندارند. از فعاليتهاي صنفي و انجمني در اين دانشکده اثري ديده نمي شود. چون سر گرمي هاي جانبي به قدري زياد است که فرصت پرداختن به اين مسائل وجود ندارد و قرارهاي آخر هفته درون شهر و سفرهاي بيرون شهري، فرصتي براي پرداختن به ساير مسائل را بدست نمي دهد.

دراين ميان تفريحات دختر و پسرهاي غير دانشجو تا حدي قابل تامل‌تر است بطوريکه در مناطق شمالي تهران فعاليت هاي تفريحي به شدت گروهي شده است. معمولا افراد به صورت گروهي در پارتي هاي مختلف شرکت مي کنند و مرسوم است که گروهها با رعايت برخي پيش شرط ها وارد معاشرت با جنس مخالف مي شوند.

از ديگر تفريحات منفي جوانان در شمال شهر، استفاده از مواد مخدر فانتزي است. در کوچه پس کوچه هاي اين مناطق و يا در پارک ها ديگر اثري از فروش مواد مخدري چون هروئين، ترياک و حشيش ديده نمي شود.

"پدرام. م" در اين باره مي گويد: حشيش، ترياک و هروئين آخر بي کلاسي است و اينجا اگر کسي دنبال هيجان باشد آخرين مدل قرص هاي شادي آور بي خطر(!) به او عرضه مي شود. وي درباره عواقب معرف اين قرص‌ها مي گويد: فکر نمي کنم اينجا کسي سيريش اينجور مواد بشه، آخرهاي هفته تو ميهماني ها و يا فرصتهائي که پا بده از اين قرصها استفاده مي شه.

مصرف مشروب يکي ديگر از تفريحات منفي برخي جوانان بالا شهري است. دراين ميان متاسفانه آمارها حاکي از گرايش نگران کننده دختران جوان به الکل است.

"مريم. ق" دراين باره مي گويد: اينجا ها کمتر از مشروب سگي استفاده مي‌کنند چون خيلي راحت مي شه با 20-15 تومان ويسکي اصل تهيه کرد(!) وي در پاسخ به اين سوال که خاصيت مصرف مشروب براي جوانان چيست، مي گويد: خوب اينها آدم را از حال و هواي مشکلات بيرون مي آره، مشروب که صرف مي شه خيلي با حالاتر مي توني تفريح کني، استخر بري يا تو پارتي هنرنمائي کني(!)

بررسي ها نشان مي دهد که گرايش برخي جوانان به مصرف مشروب ابعاد نگران کننده اي يافته است. چندي پيش نيز اعلام شد که ميزان فروش الکل صنعتي در اواخر هفته در برخي سوپر مارکت‌ها افزايش قابل ملاحظه‌اي پيدا کرده است.

تفريح خفن، فقط مخفي !

در مناطق مرکزي يا وسط شهر، کيفيت تفريحات جوانان تاحدي متفاوت است جوانان طبقه متوسط شهري ضمن برخورداري از انگيزه ها و نيازهاي جوانان شمال شهري از دسترسي کامل به امکانات مجاز و غير مجاز محروم هستند.

دراين مناطق هنوز تربيت خانوادگي مانع از ورود به محدوده آسيب هاي پرخطر است با اين حال در صورت ورود به چنين محدوده اي همه چيز مي بايد مخفيانه انجام شود و هر خيانتي بعضا رنگ خون مي گيرد. روابط مخفيانه و مصارف مخفيانه اصلي ترين مشخصه تفريحات سياه در مناطق مرکزي تهران است.

از يک سو سخت گيري خانواده ها و نبود فرهنگ غربي شدن محض و از سوي ديگر الگوهاي تفريحي که روز به روز ذائقه جوانان رابه سمت و سوي تفريحات سياه سوق مي دهد، پارادوکس هاي چند گانه اي را در برخورد جوانان با جامعه و خانواده در استفاده از تفريحات بعضا منفي موجب شده است.

بااين حال، معدودي از جوانان که وارد حريم ممنوعه مي شوند، هرروز به راهکارهاي گمراه کننده تري براي لذت بردن از تفريح مبادرت مي کنند.

وقتي بايد و نبايد رنگ مي بازد...

در جنوب شهر، الگوي تفريح جوانان تا حدي آسيب زا تر است. با وجودي که در اين مناطق پيوندهاي سنتي خانواده ها به شدت قوي است با اين حال فقر مادي و فرهنگي، رعايت ملاحضات در برخورد باتفريحات سياه را کمرنگ کرده است.

همچنين معاشرت هاي جنسي در مناطق پرت و دور افتاده حاشيه ها به علت نبود رعايت برخي بايد و نبايدها تا حدي دستخوش فجايع زيان بار مي باشد. پديده خانه‌هاي مجردي در اين مناطق بر عمق بحران مي افزايد. جوانان شهرستاني جوياي کار يا شاغل که توانائي پرداخت اجاره بهاي سنگين در مناطق مرکزي و شمالي تهران را ندارند به ناچار به پرت ترين نقاط حاشيه پناه برده و مناطقي به شدت نا امن رابوجود آورده اند.

دختر فراري هاي اين مناطق که از سر ناچاري و بواسطه فريب يا غفلت به دام مي افتند به خوبي مي دانند که سرنوشت سياه و شومي در انتظار آنها است. در کوچه پس کوچه هاي خيابانهاي دور افتاده جنوب تهران و در لابلاي ديوارهاي آجري و بعضا بر روي تيرهاي چراغ برق سرنگ هاي خوني آلوده مشاهده مي شود.

زنگ خطر به صدا در آمده

با اين حال مرز ميان تفريح و آسيب بسيار شکننده است. اين دو واژه، عبارات خطر و نشاط رابه ذهن متبادر مي کند. به ديگر سخن در وادي تفريح سياه، خطر کردن، ارزش يک لحظه نشاط را دارد(!) کارشناسان اجتماعي معتقدند تفاوت فرهنگي تاثير قابل ملاحظه اي در افزايش يا کاهش پيامدهاي زيان بار تفريحات سياه دارد.

گرچه تفريح سياه در تهران، زنگ خطري است که از مدتها قبل به صدا در آمده اما بي شک هنوز نيز مي توان با نهادينه کردن فرهنگ اوقات فراغت سالم از گسترش ابعاد خطر کاست.

شايد بتوان گفت هنوز بخش زيادي از جوانان تهران چه در مناطق شمالي و چه در مناطق مياني و جنوبي از گزند آسيب‌ها در امان مانده اند اما هرگز نبايد از اين نکته غافل شد که جوانان الگو پذيرند و تمايلات جواني در آنها قوي ، پس چه بهتر که تا دير نشده کنترل اجتماعي از درون خانواده و از طريق آموزش هاي صريح آغاز شود.منبع:برنا
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: