کد خبر:۴۶۰۳
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۸۹ - ۱۱:۱۰
تعداد بازدید: 6086
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
فاصله سني ايده‌آل بين فرزندان 5 تا 6 سال است
فاصله سني ايده‌آل بين فرزندان 5 تا 6 سال است، بااين فاصله فرزند اول تا اين سن توانسته لذت تك فرزند بودن را بچشد و پس از آن راحت‌تر مي‌تواند آمدن فرزند دوم را بپذيرد.
فاصله سني ايده‌آل بين فرزندان 5 تا 6 سال است، بااين فاصله فرزند اول تا اين سن توانسته لذت تك فرزند بودن را بچشد و پس از آن راحت‌تر مي‌تواند آمدن فرزند دوم را بپذيرد.
به گزارش آريا به نقل ازروابط عمومي وزارت بهداشت،معصومه افسري، كارشناس اداره روان وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشكي ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: هرچه فاصله سني بيشتر باشد، تعارضات كمتر است زيرا فرزند بزرگتر متكي به خود شده و در خارج از خانه بيشتر فعاليت كرده و با همسالان خود راحت‌تر ارتباط برقرار مي‌كند او معمولاً احساس الفت و درك بيشتري نسبت به فرزند كوچكتر دارد و نسبت به او احساس مسئوليت مي‌كند.
وي ادامه داد: كودكان كوچكتر چون از پختگي لازم برخوردار نيستند و كم تحمل، كم ظرفيت و خود محور هستند، بيشتر دچار تعارض مي‌شوند و اين تعارض در كودكاني كه 1 تا 3 سال فاصله سني دارند بيشتر است.
وي با اشاره به اين كه در فرزنداني كه فاصله سني آنها خيلي زياد است رقابت كمتر خواهد بود افزود: فرزند اول بحران ورود به مهدكودك يا مدرسه را پشت سر گذاشته و پس از ورود به مدرسه بيشتر تمركزش بر انجام تكاليف درسي، معلمان و دوستان مدرسه‌اي است.
به گفته افسري، فرزند اول در مدرسه با همسالان خود ارتباط برقرار مي‌كند، دوست مي‌شود يا با آنها رقابت مي‌كند و تمركز كمتري براي رقابت با خواهر و برادر خود دارد.
وي با تأكيد بر اين كه جنسيت بر رقابت فرزندان تأثيرگذار است، تصريح كرد: پسرها به دخترها حسادت مي‌كنند چون معمولاً پدر به دختر خود بيشتر توجه و محبت دارد و دخترها به پسرها حسادت مي‌كنند چون در فعاليت‌هاي مردانه مشاركت داده نمي‌شوند همچنين رقابت در كودكان هم‌جنس بيشتر ديده مي‌شود زيرا آنها وسايل مشترك، بازي‌هاي مشترك و دوستان مشترك دارند.
كارشناس اداره روان وزارت بهداشت در پايان خاطرنشان كرد: از آنجا كه ترتيب تولد يكي از عوامل مهم و مؤثر در شكل‌گيري شخصيت فرزندان، هوش آنها، تعيين آينده شغلي و تحصيلي آنها و ايجاد تعارض و رقابت در فرزندان است، والدين بايد نسبت به خصوصيات مرتبط با ترتيب تولد آگاهي داشته باشند و با فرزندان مطابق با اين خصوصيات رفتار كنند تا بتوانند با رقابت فرزندان بهتر مقابله كنند و روش‌هاي مؤثري را در برقراري ارتباط با فرزندان و تربيت آنها به كار گيرند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
معین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۵ - ۱۳۸۹/۱۰/۰۵
4
5
با سلام. به نظر می رسد یا ایشان اطلاعات ناکافی دارند و یا توضیحات مربوط به حالت خاصی همچون بیماری مادر و یا ناتوانی والدین برای داشتن دو فرزند با فاصله سنی تقریبا یکسال است! در مطالعاتی که بنده داشته ام , در تمامی موارد بهترین فاصله زمانی قریب یکسال عنوان شده و دلایل آن همچون وجود بیشترین میزان کارایی و توان والدین در یک دوره متمرکز برای پرورش فرزندان و نیز داشتن ارتباط موثر و مکمل دو کودک به عنوان همبازی با رده سنی نسبتا مشابه عنوان گردیده است
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: