کد خبر:۴۵۶۴
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۸۹ - ۱۶:۰۹
تعداد بازدید: 2008
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
عبدالجبار كاكايي
هيچ نظارتي بر مداحي‌ها و منبرها نيست
ما در تكيه‌ها و مجالس عزاداري با منبري‌هايي مواجه هستيم كه مورد كنترل و بررسي نيستند. برخي از آن‌ها روي منبر مي‌روند و آشكارا به تحريف واقعه‌ي عاشورا مي‌پردازند و درنهايت هيچ مقام و مسوولي آنها را مواخذه نمي‌كند.
عبدالجبار كاكايي(شاعر و ترانه‌سرا) معتقد است: بستر تحريف وقايع عاشورا و فرهنگ عاشورايي، بستر گسترده‌اي در طول تاريخ بوده است و تنها به مداحي‌ها و منبرهايي كه بدون دسترس به منابع مستدل و علمي؛ مردم را مخاطب قرار مي‌دهند، محدود نمي‌شود.

اين شاعر در گفتگو با خبرنگار ايلنا، درمورد عوامل تحريف عاشورا در حكومت‌هاي پيشين، افزود: اين تحريف‌ها با ابزار تاريخ نگاري‌ها و روايت‌هاي ناصحيح از زمان امويان و عباسيان مرسوم بوده و در ادامه توسط صفويان اين تحريفات به اوج خود رسيده است.

وي ضمن انتقاد به ورود پيدا كردن ناهنجاري‌هاي سياسي و اجتماعي به فضاهاي عاشورايي در زمانه‌ي ما گفت: متاسفانه اشعار و خطابه‌هايي كه امروزه در برخي از تكايا و مجالس عزاي حسيني ايراد مي‌گردد، خود به بستري تبديل شده كه از ناهنجاري‌هاي سياسي و اجتماعي تاثير مستقيم مي‌گيرند.

كاكايي با مسموم خواندن چنين بسترهايي؛ آنها را در حكم تهديداتي برشمرد كه آرام آرام، كمر به نابودي فرهنگ عاشورايي و باورهاي مذهبي صحيح بسته‌اند.

وي در اين باره اظهار داشت: به‌عنوان مثال؛ چاره‌انديشي درمقابل ظهور گروه‌هاي موسيقي زيرزميني، بيشتر از اينكه به نقد علمي و هنري نياز داشته باشد، به نقد سياسي و اجتماعي جامعه نياز دارد.

اين شاعر معتقد است: بروز چنين مداحي‌ها و منبرهايي كه تنها به قيمت گرياندن يا تهييج عواطف حضار در جلسات صورت گرفته و مداحان در آنها به غلو و تحريف روي مي‌آورند، نيز ريشه در مسائل سياسي و اجتماعي جامعه فعلي ايران دارد.

او مي‌گويد: وقتي حقايق و باورهاي راسخ مذهبي ماشيعيان در قال و مقال برخي از سياستمداران به طرز ناشيانه‌اي با غلو و برداشت‌هاي ناشيانه و بدون منبع علمي، تحريف مي‌شوند، تنها به اين دليل كه گواهي باشند بر رويكرد راوي، چگونه مي‌توان انتظار داشت كه اين رويكرد به فضاهاي هياتي و مجالس عزاداري سرايت نكند.

كاكايي ضمن بيان اين مطلب كه معمولا نخبه‌گان علمي در هر دوره‌اي مرعوب نظام‌هاي سياسي و اعمال نظرها هستند، افزود: فكر نمي‌كنم مرتفع كردن چنين مشكلاتي كه طي 300ـ 400 سال در ذهن و باور مردم رسوخ كرده باشد، تنها با يك همت مقطعي ميسر باشد زيرا رهاندن جامعه‌ي عاشورايي از تحريفات و كج‌روي‌ها؛ نيازمند يك رويكرد بسيط در حد نظام است.

وي با انتقاد به برخي از منبرها گفت: هر منبري لااقل در حكم مجله‌اي‌ست كه پيش‌روي حضار جلسه بازخواني مي‌شود و اتفاقا مردم بخش عمده‌اي از وقت‌شان را به شنيدن حرف‌هاي منبري‌ها اختصاص مي‌دهند.

اين شاعر ادامه داد: در مملكت ما يك نشريه از بدو كار بايد از فيلترهاي متعددي بگذرد تا به آن مجوز نشر داده شود، در ادامه نيز مطالب منتشر شده؛ مداوم ازسوي مميزان و ناظران مورد بررسي قرار مي‌گيرد و هرازگاهي عوامل نشريه از قبيل مديرمسئول، سردبير و حتي روزنامه‌نگار به دادگاه فراخوانده مي‌شوند تا پاسخگو باشند. اما ما در تكيه‌ها و مجالس عزاداري با منبري‌هايي مواجه هستيم كه مورد كنترل و بررسي نيستند. برخي از آن‌ها روي منبر مي‌روند و آشكارا به تحريف واقعه‌ي عاشورا مي‌پردازند و درنهايت هيچ مقام و مسوولي آنها را مواخذه نمي‌كند.

وي با اشاره مجدد به برخي از مداحان كه تنها به فكر گرم كردن مجلس و جذب مردم هستند، گفت: مداحان امروز؛ نقش به‌سزايي را در هيات‌ها دارند و اغلب مردم به دنبال اين هستند كه در فلان تكيه؛ چه كسي مداح مداحي مي‌كند. اين عدم نظارت در حوزه‌ي مداحي‌ها نيز كاملا مشهود است. گاهي مي‌بينيم در يك مداحي، گرته‌برداري‌هاي ناشيانه و ناروايي از مسائل عاشقانه صورت مي‌گيرد و مداح سعي مي‌كند با اين ابزار؛ دل مردم را بشكند غافل از اينكه با اين روايت؛ واقعيت عاشورا را به مخاطره انداخته است.

كاكايي ضمن ابراز نگراني از روند جاري افزود: من از علما، ادبا و تاريخ نگاران انتظار دادم، شجاعانه پا در ميدان بگذارند و دست به قلم ببرند. آنها بايد رويكردي را كه شهيد مطهري در حوزه‌ي نقد محافل و مجالس عاشورايي داشت را ادامه دهند و در يك شعر بسيط؛ مجالس امروزي را مورد نقد جدي و علمي قرار دهند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: