کد خبر:۴۵۵۰
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۸۹ - ۱۶:۴۰
تعداد بازدید: 2660
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
نظام "کارمزدی" جایگزین "وقت مزدی" می‌شود
هم اکنون نیز در دستگاه ها از نرم افزارهای مختلفی استفاده می شود و مسئله اصلی بحث فرهنگی آن است که بدانیم مهم کار است،‌چه در خانه و چه در اداره باشد.

لطف الله فروزنده در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با اشاره به ضرورت تحول اداری و قدمت 80 ساله آن در ایران، گفت: یکی از الزامات اصلاح نظام اداری، الکترونیکی کردن کارهاست که از سالها پیش با طرح مسئله، فرهنگ سازی و آموزش آغاز شده و از جمله روشهای آن دور کاری است.

وی از جمله تعاریف دورکاری را انجام وظیفه از راه الکترونیکی و بدون حضور فیزیکی بیان کرد و افزود: برای دورکاری، زیرساخت، باور و اعتقاد مدیران و نیز پذیرش کارکنان مورد نیاز است.

فروزنده، دورکاری را یکی از وجوه تحول در نظام اداری دانست و گفت: کوچک کردن حجم دولت و واگذاری فعالیت های دولتی به بخش خصوصی از دیگر راه کارهای این امر است و ما در بخش کوچک کردن دولت برمبنای برنامه باید 5 درصد از نیروی انسانی را کاهش می دادیم که به رقم 10 درصد کاهش رسیدیم.

وی افزود: براساس نظر سنجی از 290 هزار نفر ارباب رجوع هم که انجام دادیم،‌ سطح رضایت و نیز سلامت اداری افزایش یافته است.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور در ادامه میزان دورکاری را تا 50 درصد امکان پذیر دانست و گفت:‌ هم اکنون نیز در دستگاه ها از نرم افزارهای مختلفی استفاده می شود و مسئله اصلی بحث فرهنگی آن است که بدانیم مهم کار است،‌چه در خانه و چه در اداره باشد.

وی افزود: دورکاری موجب می شود تا الزامات پشتیبانی از جمله غذا، فضای فیزیکی مورد نیاز و رفت و آمد حل شود.
فروزنده، درباره نظارت بر کار هم گفت: نظارت واقعی در انجام کار است و روش دورکاری کارمند را به سمت خود کنترلی می برد، ما زمان و هزنیه را مشخص و نتیجه را طلب می کنیم.

وی افزود: برای کارمندانی که دورکار می شوند به جهت استفاده از فضای خانه و تشویق آنها بین 3 تا 5 درصد حقوق به پرداختی آنها اضافه می شود و اولویت نیز با خانمهایی است که کودک خردسال دارند. البته اگر کسی بیش از کار معمول خود فعالیت کرد، فوق العاده ویژه ای هم دریافت خواهد کرد.

هیچ محدودیتی برای پهنای باند نداریم

در این گفتگو رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز گفت: ما در مراکز دولتی، تحقیقاتی و آموزشی هیچ محدودیتی برای پهنای باند نداریم و در موارد زیادی هم نیازی به پهنای باند اینترنت نیست بلکه به پهنای باند داده (دیتا)‌ نیاز هست که در بسیاری از نقاط کشور در اختیار دستگاه های مختلف هست.

وی هزینه شبکه داخلی (اینترانت)‌ را کمتر از اینترنت ذکر کرد و افزود: پهنای باد در منازل برای بسیاری از کاربردهای دورکاری کافیست مگر تماس تصویری (ویدیو کنفرانس) که این مورد هم در درصد کمی یعنی زیر 5 درصد از کارها مورد نیاز است.

تقی پور دورکاری را لزوما به معنای ارتباط الکترونیکی ندانست و گفت: می توان قرار داد تحویل بست یا مثلا ماشین نویسی را در خانه انجام داد.

وی به امنیت شبکه اشاره کرد و افزود: در لایه های مختلف برای موضوع امنیت اقدام شده است و مهمترین آن هم لایه زیر ساخت است که ما با نصب نرم افزارهای امنیتی تا حدود زیادی از حمله های اینترنتی از خارج ممانعت می کنیم.

تقی پور تصریح کرد: در سال گذشته هیچ یک از سایتهای ما به صورت اساسی دچار مشکل نشدند،‌ البته این مطلوب نیست و ما در جهت توسعه امنیت گام برمی داریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از جمله اقدامات دیگر برای افزایش امنیت شبکه را تفکیک پهنای باند داخل و خارج ذکر کرد و گفت: کارهای اجرایی این بخش هم شروع شده و برای تامین امنیت لازم است تا کاملا بتوانیم این دو لایه را از هم جدا و آنجایی که ارتباط بین آنها برقرار می شود را مدیریت کنیم.

وی ثبت نام اینترنتی آزمون سراسری را از نمونه های موفق خدمات الکترونیک برشمرد و افزود: در مجموع حدود 15 درصد کارها به صورت کامل به شکل الکترونیکی انجام می شود.

تقی پور میزان پوشش اینترنت پرسرعت (ای دی اس ال) در شهرها را حدود 80 درصد ذکر کرد و گفت: در برنامه خود توسعه فیبر نوری با ظرفیت بالا برای پوشش روستاها را پیش بینی کرده ایم.

وی مهمترین گام در جهت دورکاری را اجازه دولت در 30 خرداد امسال مبنی بر مجاز شناخته شدن پرداخت حقوق کارمند بدون حضور فیزیکی دانست و افزود: در برنامه توسعه دیده شده که 30 درصد آموزشها در انتهای برنامه پنجم از راه دور باشد و مانع اجرای آن هم بحث فرهنگی است و گرنه خیلی از کلاس ها را می شود به صورت غیر حضوری برگزار کرد.

تقی پور تصریح کرد: پس از اجازه دولت ما 3 گام شامل آماده سازی، استاندارد سازی و اجرای آزمایشی و نهایی سازی را پیش بینی و هم اکنون در خیلی از بخش ها اجرای آزمایش آن را شروع کردیم. منبع: خبرگزاري مهر

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بالای 96 درصد دریافت و پرداختها به این وزارت خانه را در برخی استانها به صورت اینترنتی اعلام کرد و گفت: همین هفته گفته شد که برای خیلی از کارها قبض صادر نمی شود بلکه از راه پیام کوتاه تلفن همراه اطلاع داده می شود.

وی میزان قطعی شبکه را هم زیر یک تا دو درصد ذکر کرد و افزود: پایین آمدن سرعت هم خیلی کم شده و امسال 6 درگاه اتصال به اینترنت به 9 درگاه رسیده و در برنامه هست آن را به 12 درگاه برسانیم تا اطمینان به خدمات شبکه هر چه بیشتر شود.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: