کد خبر:۴۵۳
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۸۷ - ۰۷:۵۲
تعداد بازدید: 2580
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
هر نفر در هر 1892 روز يک کتاب مي خواند
دختران کتابخوان‌تر از پسران
بر اساس يافته هاي يک پژوهش که بعد از نمايشگاه کتاب تهران صورت گرفته است، در کشور ما هر نفر در هر 1892 روز يک کتاب مي خواند. بعبارتي براساس آمار موجود سرانه مطالعه در ايران فقط چند دقيقه است و بيشترين اوقات دانش آموزان و دانشجويان و بسياري از مردم به کارهايي غير از مطالعه مي گذرد.
جمعي از دانشجويان دانشکده خبر در تحقيقي به بررسي رابطه بالا بودن بهاي کتاب و ميزان مطالعه دانشجويان پرداخته اند با اين فرضيه اوليه که "بالا بودن قيمت کتاب ها باعث پائين آمدن ميزان مطالعه در بين دانشجويان مي شود."

گزارش مختصري از اين پژوهش در ذيل از نظر مي گذرد:

نمونه آماري و گزارش مقايسه اي ميزان مطالعه در کشورهاي درحال توسعـه و کشورهاي توسعه يافته:

هر ايراني در هر 1892 روز يک کتاب مي خواند

بر طبق آمار، مردم کشورهاي در حال توسعه نزديک به 80 درصد جمعيت جهان را تشکيل مي دهند اما کمتر از 30 درصد کتابهاي مصرفي را توليد مي کنند و کمتر از اين نسبت نيز به کتابخواني مشغول اند. اين در شرايطي است که کشورهاي توسعه يافته با جمعيتي حدود 20 درصد جمعيت جهان 70 درصد کتابهاي مصرفي جهان را توليد مي کنند.

در فرانسه با 55 ميليون نفر جمعيت هر روز 350 هزار جلد کتاب به فروش مي رسد اما در کشور ما هر نفر در هر هزار و 892 روز فقط يک کتاب مي خواند.

دختران ايراني 5.9 دقيقه و پسران 3.3 دقيقه کتاب غير درسي مي خوانند

نتايج يک تحقيق مطالعه آزاد در ميان نوجوانان و جوانان را بسيار پايين نشان مي دهد. در اين تحقيق سهم مطالعه هر دانش آموز 5.5 دقيقه در 482 دقيقه از اوقات فراغت - تعطيلات - در شبانه روز به دست آمده، در حالي که همين دانش آموزان 178 دقيقه از اوقات فراغت خود را بدون برنامه سپري مي کنند، به درس هاي خود رسيدگي مي کنند، بيشتر وقتشان را با تلويزيون مي گذرانند و بقيه را به امور شخصي اختصاص مي دهند.

اين آمار نزد دختران و پسران متفاوت است؛ بر اساس اين تحقيق دختران 5.9 دقيقه و پسران 3.3 دقيقه کتاب غير درسي مي خوانند.

ايران با کمبود 14 هزار کتابخانه و 140 ميليون جلد کتاب مواجه است

در حال حاضر بر اساس آمار موجود، حدود يک هزار و 775 کتابخانه با 15 ميليون جلد کتاب در کشور وجود دارد که با استاندارد بين المللي کشور ما به 14 هزار کتابخانه و 140 ميليون جلد کتاب ديگر نياز دارد و از هر 10 ايراني تنها يک نفر يک جلد کتاب خريداري مي کند.

کمتر از نيم درصد هزينه سبد هر خانواده ايراني به خريد کتاب اختصاص دارد

در سبد هر خانواده ايراني کمتر از نيم درصد به خريد کتاب اختصاص دارد که نشان دهنده اهميت کم مطالعه براي ايرانيان است. کشور ما با 70 ميليون نفر جمعيت فقط يک ميليون و 29 هزار عضو در کتابخانه دارد. اين در حالي است که 30 تا 40 درصد کشورهاي توسعه يافته عضو کتابخانه ها هستند و سرانه دريافت امانتي کتاب آنها 70 برابر کشور ماست.

اين مسائل همواره موجب شده است تا ايران با وجود برخورداري از سابقه طولاني فرهنگي جايگاه شايسته اي در ميان کشورهاي جهان نداشته باشد.

بنابر نظرسنجي صورت گرفته در اين تحقيق، دلايل نبود فرهنگ کتابخواني در جامعه گراني کتاب شناخته شد.

اين گزارش حدود يک ماه پس از اتمام نمايشگاه کتاب تهيه شده است.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: