کد خبر:۴۵۲۹
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۸۹ - ۱۶:۱۲
تعداد بازدید: 2834
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
رئيس سازمان نظام روانشناسي كشور
فاصله بين عقد و عروسي مي‌تواند يك تا 3 سال باشد
رئيس سازمان نظام روانشناسي كشور گفت: مدت‌زمان بين عقد و عروسي بر اساس امكانات و توافق خانواده عروس و داماد بايد از ابتدا تعيين شود و مي‌تواند بين يك تا 3 سال باشد.

رئيس سازمان نظام روانشناسي كشور گفت: مدت‌زمان بين عقد و عروسي بر اساس امكانات و توافق خانواده عروس و داماد بايد از ابتدا تعيين شود و مي‌تواند بين يك تا 3 سال باشد.

غلامعلي افروز در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت:‌ ازدواج يك توافق متقابل است، لذا شايسته است كه هنگام عقد زوجيت همه شرايط از قبيل مهريه و نفقه، زمان آغاز زندگي مشترك و برگزاري جشن و غيره كاملاً و به روشني مطرح شود و طرفين با رضامندي كامل، توافق‌نامه را امضا كنند.

وي افزود: بايد به جاي تعارفات زياد و رودربايستي به طور دقيق مراحل تشكيل زندگي مشترك و محدوده زمان آن مشخص ‌شود. همچنين بايد در نظر داشت كه از زمان انجام عقد ازدواج، نفقه زن يعني هزينه‌هاي زندگي شرعاً متوجه مرد است اما به هر حال از نظر عرفي تا زماني كه زن، منزل پدرش است معمولاً مرد هزينه خاصي را به عنوان نفقه نمي‌پردازد، مگر اينكه بعضاً هديه‌اي را تقديم همسرش كند.

افروز تصريح كرد: مدت زمان معقول بين عقد زوجيت و عروسي و تشكيل خانواده مشترك به صورت مستقل، بر اساس امكانات و تمهيدات مقدور و توافق طرفين در نظر گرفته مي‌شود. مثلاً مولاي متقيان، حضرت علي(ع) حدود يك سال بعد از عقد زوجيت موفق به تشكيل خانواده جديد شدند و زندگي مشترك خود را با حضرت فاطمه زهرا (س) آغاز كردند.

وي اضافه كرد:‌ چنانچه لازم باشد مي‌توان فاصله‌اي در حد يك، 2 يا 3 سال و بعضاً بيشتر بين عقد زوجيت و آغاز زندگي مشترك زوجين پيش‌بيني كرد. بديهي است در اين مدت ارتباط بين زوجين در حد محدود خواهد بود، مگر آنكه خانواده پسر يا خانواده دختر تدبير خاصي بينديشند تا آنها زودتر زندگي مشترك خود را آغاز كنند.

اين متخصص روانشناسي گفت: درك متقابل از وضعيت همديگر نشاني از وجود كفويت، همدلي و هم‌زباني و باعث تقويت مودت و رحمت و محبت شده و مي‌تواند آرامش زوجين را مضاعف ‌كند.

 

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: