کد خبر:۴۵۲۲
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۸۹ - ۱۶:۰۵
تعداد بازدید: 8158
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
انرژي را دور نريزيد!
چند راه ساده براي استفاده بهتر از آب و برق و بنزين
اين روزها که هوا رو به سردي مي‌رود، گرم كردن ماشين در صورتي كه هواي بيرون براي خودتان سرد نيست لزومي ندارد. بهترين راه كاهش مصرف سوخت

بنزين را پاس بداريم

اين روزها که هوا رو به سردي مي‌رود، گرم كردن ماشين در صورتي كه هواي بيرون براي خودتان سرد نيست لزومي ندارد. بهترين راه كاهش مصرف سوخت حركت كم شتاب است. اما يادتان باشدکه حركت تا 2 كيلومتر با موتور سرد، مي‌تواند 70 درصد به مصرف سوخت اتومبيل شما اضافه كند.

تخت گاز نرويد و اجازه بدهيد سرعت ماشين به آرامي زياد شود. سعي كنيد پدال گاز را در يك سوم وحتي در يك چهارم ارتفاع آن حفظ كنيد.

دور موتور را نه زياد بالا ببريد و نه زياد پايين نگه داريد معمولاً براي خودروهاي ايراني دو موتور 2 الي 4 هزار بهترين حالت است. سرعت خودرو را حداكثر تا حدود 80 يا 90 نگهداريد زيرا بيش از آن نيروي هوا مصرف بنزين را زياد خواهد كرد. رانندگي با دو موتور بالا مي‌تواند مصرف سوخت را تا 40 افزايش ‌دهد.

در سرپاييني‌ها هرگز دنده را خلاص نكنيد. در حالت خلاص موتور براي روشن ماندن بنزين مي‌سوزاند. همچنين دور موتور كم در سر بالايي (زير 3 هزار) مصرف سوخت را زياد مي‌كند.

خاموش و روشن كردن ماشين پشت چراغ قرمز لزومي ‌ندارد. سعي كنيد با سرعت ثابت حركت كنيد و خيلي سرعت ماشين را كم و زياد نكنيد. عوض كردن دنده‌ها در سرعت مناسب خيلي اهميت دارد. سعي كنيد دنده را در وضعيتي عوض كنيد كه خودرو هيچ تكاني نخورد.

هميشه يا صبح زود يا شب كه هوا خنك‌تر است بنزين بزنيد. بنزين هم مثل هر چيز ديگر در هواي گرم منبسط مي‌شود. با افزايش دما به ميزان 18 درجه سانتيگراد، 50 ليتر بنزين تقريباً به اندازه يك ليتر منبسط مي‌شود. يعني اگر در دماي 30 درجه سانتيگراد بالاي صفر، 50 ليتر بنزين در باك خودروي خود بريزيد و كنار پمپ بنزين توقف كنيد تا هوا خنك شود و به 12 درجه سانتيگراد بالاي صفر برسد، سر باك تقريباً به اندازه 1 ليتر پايين مي‌رود!

اگر لاستيك‌هاي اتومبيل كم‌باد باشند، با مصرف هر ليتر بنزين تقريباً 1.5 كيلومتر راه خواهيد پيمود. به علاوه لاستيك‌هاي كم باد سريعتر ساييده مي‌شوند. پس به اندازه كافي هوا به لاستيك برسانيد.

باربند ظاهر گمراه كننده‌اي دارد. خيلي سبك به نظر مي‌رسد و روي آن هم مي‌شود هر چيزي را گذاشت. اما باربند به ويژه وقتي كه بار روي آن باشد مقاومت بسيار زيادي در برابر هوا ايجاد مي‌كند و جريان هوا را در اطراف اتومبيل‌تان مختل مي‌سازد. اگر ناگريز شديد باربند ببنديد، دست كم بعد از اتمام كارتان آن را باز كنيد و باربند را همه جا با خودتان نبريد.

فيلتر هوا را زودبه زود وارسي کنيد و اگر کثيف بود آن را تعويض کنيد. اگر فيلتر هوا کثيف باشد جريان هوا به موتور مختل مي‌شود و بنزين بيشتري مي‌سوزاند.

***

تا چند وقت ديگر، طرح هدفمندسازي يارانه ها به طور کامل اجرا مي‌شود و از آن به بعد شايد هيچ چيز به اندازه صرفه جويي و درست مصرف کردن منابع انرژي مورد توجه قرار نگيرد. درست و به اندازه مصرف کردن آب و برق و گاز و بنزين ارزان قيمتي که هر روز از آنها استفاده مي‌کنيم اما کمتر به درست مصرف کردن آن توجه داريم. ما براي درست مصرف کردن اين منابع، چند توصيه ساده و کاربردي داريم که عمل به آنها مي‌تواند از ريخت و پاش انرژي در خانه شما جلوگيري کند.

صرفه جويي در مصرف برق

يخچال فريزر

هنگام خريد، يخچال و فريزري را انتخاب كنند كه با توجه به برچسب انرژي داراي بيشترين بازده و كارائي باشد. حجم يخچال و فريزر بايد با توجه به نياز و تعداد افراد خانواده انتخاب شود. يك يخچال - فريزر 14 فوت يا حتي 12 فوت مي‎تواند نياز يك خانواده 2 تا 4 نفره را برآورده کند. برفك‎هاي يخچال و فريزر را بطور منظم آب كنيد زيرا با افزايش برفك، مصرف انرژي بالا مي‎رود. همچنين با انتخاب يخچال‎هاي مجهز به سيستم برفك آب‎كن اتوماتيك، مصرف انرژي، كاهش مي‎يابد. قرار دادن يخچال يا فريزر در مجاورت دستگاه‎هاي گرمازا مثل اجاق گاز، آب گرم‎كن، شوفاژ و همچنين زير نور مستقيم خورشيد، مصرف انرژي را افزايش مي‎دهد.

فضاي پشت يخچال و فريزر براي گردش هوا بايد حداقل به اندازه 20 سانتي‎متر با ديوار فاصله داشته باشد. ضمناً لازم است لوله‎هاي پشت يخچال و فريزر حداقل سالي دو بار گردگيري شود. نوار لاستيكي درب يخچال و فريزر به مرور زمان انعطاف و كارآيي خود را از دست مي‎دهد. توصيه مي‎شود كه سالي يكبار سالم بودن نوارها كنترل شود تا در صورت كوچكترين نشت هوا، نسبت به تعويض آنها اقدام گردد. درجه ترموستات فريزر را معمولاً بين 15 تا 18 درجه زير صفر و درجه ترموستات يخچال را بين 3 تا 4 درجه بالاي صفر تنظيم كنيد.

کولر آبي و گازي

ظرفيت برودتي كولرها بايد متناسب با فضاي مورد استفاده و شرايط آب و هوايي محل از لحاظ دما و رطوبت انتخاب شود. از كولرهاي گازي براي مناطق گرم و مرطوب و از كولرهاي آبي براي مناطق معتدل استفاده كنيد. كانال‎كشي كولر را از كوتاه‎ترين مسير انجام دهيد. چنانچه كانال‎هاي كولر خارج از ساختمان قرار دارند، حتماً بايد بوسيله عايق‎كاري با پشم شيشه يا عايق‎هاي ديگر از گرم شدن كانال‎ها و هدر رفتن سرما در اثر تابش مستقيم نور خورشيد بر آنها جلوگيري شود. در اين مورد حتي نصب يك سايبان ساده بر روي كولر و كانال‎ها هم مؤثر است. حتي‎الامكان، هر سال نسبت به تعويض پوشال‎هاي كولر اقدام کنيد. تميز كردن و رفع اشكالات كولر پيش از شروع به كار آن در فصل گرما، كاركرد كولر را بهبود بخشيده، مصرف انرژي آن را كاهش مي‎دهد.

كولرهاي گازي معمولاً داراي درجة تنظيم دما (ترموستات) هستند. تنظيم دما بر روي دماي مناسب فصل گرما كه بين 18 تا 22 درجة سانتيگراد است باعث مي‎شود تا هنگام رسيدن دماي اتاق به درجه دماي تنظيم شده، كولر به طور خودكار خاموش شود و بنابراين انرژي كمتري مصرف كند. در مورد كولرهاي آبي نيز، نصب يك ترموستات ساده در اتاق‎ها، مي‎تواند مقدار زيادي از مصرف انرژي را كاهش دهد. بهترين درجه حرارت منزل در تابستان بين 18 تا 22 درجه سانتيگراد است.

در شهرهاي جنوبي كشور كه داراي آب و هواي بسيار گرم و مرطوبي در تابستان‎ها هستند و عموماً از كولرهاي گازي براي خنك كردن محيط استفاده مي‎شود، كاشتن يك درخت در نزديكي كولر گازي حدود 10 تا 15 درصد كاهش مصرف انرژي را به همراه خواهد داشت.

ماشين لباسشويي

ظرفيت ماشين لباسشويي را متناسب با تعداد افراد خانواده انتخاب كنيد. تا حد امكان از برنامه دورهاي كم آبكشي براي آبكشي البسه استفاده كنيد. از لباسشويي وقتي استفاده كنيد كه لباس كافي براي شستن داشته باشيد. بجاي استفاده از خشك‎ كن ماشين لباسشويي از هواي آزاد جهت خشك كردن البسه استفاده كنيد.

در هنگام شست و شو، لباس‎هاي بسيار كثيف را از لباس‎هايي كه كمتر كثيف هستند، جدا كنيد و هر كدام را جداگانه در ماشين لباسشويي قرار دهيد. استفاده از لوله‎كشي آب گرم محل مسكوني در ماشين لباسشويي در كاهش مصرف انرژي بسيار مؤثر است.

تلويزيون

از چسباندن پشت تلويزيون به ديوار خودداري كنيد تا گردش هوا براحتي صورت گيرد. تلويزيون را در معرض رطوبت و نور مستقيم خورشيد قرار ندهيد. از روشن نگهداشتن تلويزيون براي مدت زياد خودداري كنيد، زيرا علاوه بر كاهش عمر وسيله، برق مصرفي آن زياد مي‎شود.

تلويزيون‎هاي بزرگتر برق بيشتري مصرف مي‎كنند، پس در صورتيكه به تلويزيون با صفحه بزرگ نياز نداريد از تلويزيون‎هاي كوچكتر استفاده كنيد. در صورت عدم استفاده از دستگاه كنترل در تلويزيون، آن را از حالت آماده‎باش (Standby) خارج كنيد و بطور كامل خاموش کنيد، اين موضوع علاوه بر تأثير بر طول عمر دستگاه، 3 از ميزان مصرف برق در تلويزيون مي‎كاهد.

اتو

هنگام استفاده از اتو ابتدا لباس‎هايي را كه مي‎خواهيد اتو كنيد آماده سازيد. قبل از اتو كردن آخرين لباس، اتو را از برق بكشيد. از اتوهايي استفاده كنيد كه داراي ترموستات باشد و اگر اين بخش از كار افتاد حتماً آن را تعمير كنيد.

از روشن و خاموش كردن اتو خودداري كنيد اين عمل نه تنها مصرف انرژي را بالا مي‎برد و خطرناك است بلكه مي‎تواند اتو را بطور كامل از كار بيندازد. براي اتو كردن البسه يا پارچه‎هاي مختلف از درجات مختلف اتو استفاده كنيد. پس از شستشوي البسه و در هنگام آبكشي از مواد نرم‎كننده لباس استفاده كنيد اين مواد باعث جلوگيري و كاهش چروك لباس شده و اطو كردن را آسان و سريع‎تر مي‎كند.

مراقب آب باشيد

آب پخش کن دوش حمام را با نوع جديد آن (سردوش مصرف) تعويض کنيد.

براي آب دادن به درختان، درختچه ها، بوته ها و گل ها از روش آبياري قطره اي استفاده کنيد.

براي دوش گرفتن در حمام، زمان بگيريد و آن را به کمتر از 5 دقيقه برسانيد، با اين روش ماهيانه حدود 4000 ليتر آب صرفه جويي خواهد شد.

بهتر است براي شستن سبزي ها ابتدا آنها را در ظرفي بخيسانيد و سپس آب بکشيد.

از جريان آب به منظور آب شدن يخ گوشت يا ديگر مواد غذايي منجمد استفاده نکنيد، براي آب شدن يخ مواد خوراکي منجمد، آن را در هواي آزاد قرار دهيد.

اگر دوش حمام شما در کمتر از 20 ثانيه يک ظرف چهارليتري را بتواند پر از آب کند در آن صورت حتما آن را با يک سردوش کاهنده مصرف عوض کنيد.براي نظافت حياط به جاي مصرف آب، بهتر است از جارو استفاده کنيد.

تمام شيلنگ ها، اتصالات و شيرها را به طور مرتب کنترل کنيد تا از نشتي آب جلوگيري شود.

لوله هاي آب منزل خود را عايق بندي کنيد، عايق کاري لوله هاي گرم، روشي است که هدر رفتن آب را قبل از خروج آب گرم کاهش مي‌دهد.
تهيه كننده: آزاده سيد ميرزايي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: