کد خبر:۴۴۹۶
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۸۹ - ۲۰:۱۴
تعداد بازدید: 2462
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تشديد برخورد با واحدهاي صنعتي و خدماتي آلاينده و تعطيلي برخي مراكز
برخی از فعالیت های صنعتی را متوقف و برخی از فعالیتهای معدنی پیرامون شهر تهران را حداقل برای چند روز آینده تعطیل خواهیم کرد و از تردد موتورسواران...
استاندار تهران گفت: فردا در شهر تهران تعطیل نیست اما بر اساس مصوبات جلسه کارگروه اضطرار آلودگی هوای شهر تهران تصمیم به کاهش آلاینده ها داریم .

به گزارش واحد مركزي خبر، مرتضی تمدن در حاشیه جلسه کارگروه اضطرار آلودگی هوای تهران افزود : بعدازظهر امروز کارگروه مواقع اضطراری که در دو بخش یکی پیش بینی ها و دیگری تصمیم گیری درباره وضع موجود فعالیت میکند ؛ تشکیل جلسه داد . وی افزود : از مجموع اطلاعاتی که امروز در کمیته مواقع اضطراری آلودگی هوای شهر تهران مطرح شد ، به این نتیجه رسیدیم که فردا شنبه 6 آذر تعطیل نباشد .

تمدن گفت : دلیل ان نیز این است که با تمهیداتی که در جلسه کارگروه تصویب شد تصمیم به کاهش روند آلاینده ها داریم بنابراین نیازی به تعطیلی نیست. وی افزود : برای تصمیم گیری در این خصوص ما نیازمند پیش بینی وضع هواشناسی ، مرکز پایش آلودگی هوای تهران ، مرکز کنترل آلودگی هوای تهران در شهرداری و پیش بینی های مسئولان بهداشت و درمان بودیم. استاندار تهران گفت : براساس مصوبات امروز ظرف 48 ساعت آینده برخی از فعالیت های صنعتی را متوقف و برخی از فعالیتهای معدنی پیرامون شهر تهران را حداقل برای چند روز آینده تعطیل خواهیم کرد و از تردد موتورسواران به خصوص موتورهای دودزا جلوگیری خواهد شد .

وی اضافه کرد : همچنین محدوده طرح ترافیک نیز به محدوده زوج و فرد گسترش پیدا خواهد کرد که مسئولان مربوط متعاقباً اعلام خواهند کرد. استاندار تهران گفت: با سی مصوبه ای که در کارگروه امروز به تصویب رسید پیش بینی ما این است که به رغم اینکه شرایط نشان می دهد که سکون و آلودگی هوا در چند روز آینده ادامه پیدا کند با این مصوبات از میزان خطرات ناشی از آلودگی هوا کاسته شود. وی در پاسخ به اینکه آیا شاخص های آلودگی هوا نسبت به چهارشنبه کاهش پیدا کرده است یا خیر؟ گفت : هم اکنون شرایط هشدار را داریم و به محض اینکه به شرایط اضطرار برسد طبعاً تصمیمات خاص و ویژه ای گرفته خواهد شد. تمدن گفت: با افزایش شاخص های آلودگی هوا در صورتی که از حد معمول فراتر رود کارگروه بلافاصله تشکیل جلسه خواهد داد هرچند جلسات کارگروه تقریباً روزانه است اما اگر وضعیت از این فرآیند بالاتر برود بر اساس شرایط جدید تصمیم گیری خواهیم کرد. استاندار تهران همچنین درباره تعطیلی مهدکودکها نیز گفت: فعلاً مهدکودکها نیز تعطیل نیست و این تدبیر باید همه جانبه باشد.
 
همچنين به گزارش ايسنا، معاون عمراني استاندار تهران با اشاره به تصميمات اتخاذ شده در جلسه روز جمعه كميته هماهنگي و نظارت مواقع اضطراري آلودگي هواي تهران با اشاره به اينكه تهران فردا (شنبه) تعطيل نيست، گفت: به دليل كاهش ترافيك عصرگاهي تمامي ادارات، سازمان‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي به استثناي بانك‌ها، مراكز آموزشي و درماني روزهاي شنبه و يكشنبه 6 و 7 آذرماه يك ساعت زودتر تعطيل مي‌شوند و جلسه بعدي كميته روز شنبه برگزار مي‌شود.
 
مهندس محمودي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به مهمترين مصوبات جلسه امروز گفت: بر اين اساس كليه تمرينات و مسابقات ورزشي و ورزش‌هاي همگاني در پارك‌ها طي روزهاي آتي ممنوع است. از سوي ديگر اورژانس مكلف شد 6 دستگاه اتوبوس آمبولانس را در ميادين آزادي، امام حسين(ع)، انقلاب، رسالت، تجريش و ميدان امام خميني(ره) جهت امدادرساني فوري به شهروندان مستقر كند.
 
وي افزود: تشديد برخورد با واحدهاي صنعتي و خدماتي آلاينده و تعطيلي برخي مراكز كه اقدام موثري براي كاهش آلودگي هوا به عمل نياوردند از جمله كارخانجات آسفالت و كوره‌پز خانه‌هاي غرب و جنوب تهران، توقف فعاليت كليه معادن منطقه فرحزاد و عبدل‌آباد تهران تا عادي شدن وضعيت آلودگي هوا و ممنوعيت استفاده از مواد ناريه در كليه معادن غرب استان تهران و تعطيلي كليه معادن شن و ماسه آبروفتي در غرب استان تهران از فردا نيز از ديگر مصوبات جلسه امروز بود.
 
معاون عمراني استاندار تهران با اشاره به اينكه تمامي نيروگاه‌هاي بعثت، شهيد منتظر قائم و ري مكلف شدند تا اطلاع ثانوي صرفا از سوخت گاز استفاده كرده و از سوخت مازوت خود استفاده نكنند، گفت: در عين حال تمامي كارخانجات اطراف تهران مكلف شدند نسبت به استفاده از فيلترهاي تصفيه هوا اقدام كنند.
 
وي با اشاره به اينكه بيماران قلبي و ريوي و خصوصا افراد مبتلا به آسم از تردد در هواي آزاد جدا خودداري كنند، از شهروندان خواست ضمن استفاده از حمل و نقل عمومي، از روشن كردن آتش در معابر، عمليات قيركاري و عمراني در روزهاي آتي خودداري كرده و در هنگام سوختگيري مراقب سرريز شدن بنزين باشند.
 
معاون عمراني استاندار تهران با اشاره به اينكه جلسه بعدي كميته اضطرار آلودگي هواي تهران با توجه به پيش‌بيني وضعيت پايدار جوي روز شنبه برگزار مي‌شود، گفت: با توجه به افزايش ترافيك و مطابق آن افزايش آلودگي هوا، احتمال دارد در جلسه روز شنبه تصميمات ديگري از جمله تعطيلي تهران در روز يكشنبه اتخاذ شود.
 
وي با تاكيد بر اينكه ميزان آلودگي هواي تهران در نيمه دوم سال افزايش مي‌يابد، گفت: بر اين اساس احتمال تعطيلي به دليلي آلودگي هو در تهران در نيمه دوم سال وجود دارد.

سردار حسين رحيمي، رييس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ نيز با اشاره به اينكه تمامي نيروهاي پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ از روز شنبه به حالت نيمه آماده باش درآمدند، به ايسنا گفت:‌ بر اساس مصوبات كميته اضطرار آلودگي هوا، از روز شنبه تا اطلاع ثانوي طرح ترافيك تهران در محدوده طرح زوج و فرد اجرا خواهد شد و به اين ترتيب تنها خودروهايي كه داراي آرم طرح ترافيك هستند مجاز به تردد در داخل محدوده زوج و فرد و طرح ترافيك هستند.
 
وي با اشاره به استقرار نيروهاي پليس در مبادي ورودي طرح زوج و فرد و داخل محدوده افزود: بر اين اساس با خودروهاي متخلف برخورد شده و ضمن اعمال قانون و جريمه، اين خودورها به خارج از محدوده زوج و فرد هدايت خواهند شد.
 
رييس پليس راهور تهران با اشاره به اينكه برخورد با خودروهاي دولتي و شخصي دودزا و فاقد معاينه فني از روز شنبه تشديد مي‌شود، گفت: بر اين اساس تمامي خودروها توقيف و روانه پاركينگ‌ها خواهند شد.
 
وي از اجراي طرح تشديد برخورد با موتورسيكلت‌هاي آلاينده در تهران از روز شنبه خبر داد و گفت: در عين حال از ابتداي هفته جاري برخورد با تخلفات رانندگي به دليل آثار سوء آنها بر افزايش آلودگي هوا در تهران تشديد خواهد شد.

مهندس محمدهادي حيدرزاده، مشاوره شهردار تهران در امور محيط زيست نيز در خصوص تصميمات جلسه امروز  گفت: بر اساس مصوبات جلسه امروز فعاليت مراكز معاينه فني از روز شنبه به صورت شبانه روزي در تهران خواهد بود و فروش آرم‌هاي طرح ترافيك روزانه و هفتگي نيز كه از روز چهارشنبه برابر دستور معاون ترافيك شهردار تهران متوقف شده بود، همچنان متوقف خواهد ماند.
 
وي با اشاره به اينكه در جلسه امروز مقرر شد ناوگان حمل و نقل عمومي با حداكثر توان نسبت به جابجايي و سرويس دهي به شهروندان اقدام كند، گفت:‌ در عين حال تمامي فعاليت‌هاي عمراني شهرداري و ساير ارگان‌ها در تمامي مناطق 22گانه از روز شنبه محدود خواهد شد.
مشاور شهردار تهران در امور محيط زيست از برخورد با اتوبوس‌هايي كه در پايانه‌هاي اتوبوسراني درجا كار مي‌كنند خبر داد و گفت:‌ در عين حال اداره كل محيط زيست استان تهران نيز مكلف شد نسبت به پلمپ واحدهاي آلاينده اقدام كند.
 
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: