کد خبر:۴۴۷۱
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۸۹ - ۱۴:۴۸
تعداد بازدید: 2186
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تخريب‌كندگان محيط‌ زيست آنقدر قدرتمند هستند كه دست محافظان را هم كوتاه مي‌كنند
چه باعث می شود که در ایران یک باغ گیاهشناسی 70ساله به خاطر احداث یک جاده کمربندی تخریب شود و آب هم ازآب تکان نخورد اما ...
باغ 70ساله گیاهشناسی نوشهر توسط لودرهای سازمان بنادرودریانوردی مورد هجوم واقع می شود و به چشم برهم زدنی 3هکتار ازباارزش‌ترین وکم‌یاب‌ترین گونه‌های گیاهی این باغ گیاه‌شناسی نابود می شود.

ازسوی دیگردرآلمان یک پروژه چند میلیارد یورویی که در صورت اجرا شدن بسیاربه رونق اقتصادی آلمان کمک می کند،درشهر"اشتوتگارت" با مخالفت شدید گروه های مختلف مردم مواجه می شود و به طوریکه موقعیت "مرکل" صدراعظم آلمان به خطر می افتد.اعتراض گروه های مردمی به این خاطر است که احتمال دارد حیات 300 اصله درخت در شهراشتوتگارت به خاطر احداث این پروژه عظیم اقتصادی به خطر بیافتد.

چه باعث می شود که در ایران یک باغ گیاهشناسی 70ساله به خاطر احداث یک جاده کمربندی تخریب شود و آب هم ازآب تکان نخورد اما درآلمان به خاطراینکه شاهد و آن هم فقط شاید 300درخت برای اجرای یک پروژه برزرگ اقتصادی به خطر بیافتد، اعتراضات شدید وگسترده مردمی شکل می گیرد.این پرسشی است که اسماعیل کهرم به آن پاسخ می دهد.

به گزارش خبرنگارایلنا،"اسماعیل کهرم" اکولوژیست و استاد دانشگاه دراین باره می گوید: 1ماه و نیم پیش که در سوئیس بودم، درناحیه‌اي ازاین کشور،مسیری وجود داشت که قورباغه ها در فصل زمستان از آن به پائین دست مهاجرت می کنند تا زمستان را در دریاچه ای در آنجا بگذرانند که چون مسیرعبور قورباغه ها از یک جاده رد می شدند، تعدادی از این قورباغه ها درهنگام گذرازجاده توسط اتومبیل ها ازبین می روند.

او ادامه داد: به همین دلیل دولت سوئیس یک تونل زیرزمینی را با هزینه‌ای گزاف برای عبور قورباغه ها احداث کرده است تا این جانوران توسط خودروها از بین نروند و مردم منطقه این اقدام را به سبب پاسداری از حیات وحش جشن گرفته اند.

کهرم با بیان اهمیت باغ گیاهشناسی نوشهرافزود: این باغ که اولین باغ گیاهشناسی کشور است و قدمت اش به 70سال می رسد برای احداث یک جاده کمربندی توسط لودرهای سازمان بنادرودریانوردی مورد تعرض قرار گرفته و3هکتار از گیاهان و درختان این باغ تخریب شده است.

او تاکید می کند: جالب اینکه هم سازمان حفاظت محیط زیست و هم سازمان میراث فرهنگی مخالف این موضوع بوده اند، چون این باغ علاوه برغنی بودن از نظر گونه های نادرگیاهی به لحاظ تاریخی هم حائز اهمیت است، این باغ آنقدر مهم است که هر دانشجوی مهندسی کشاورزی که در ایران تحصیل کرده، حداقل یکبار این باغ را دیده است.

این کارشناس محیط زیست با ابراز تاسف ازاین تخریب وتجاوز گفت:چنین مکانی با چنین وجهه علمی در حالیکه باید نمادی برای علم کشاورزی وگیاهشناسی کشور باشد

با کمال تاسف تبدیل به یک جاده کمربندی می شود و جالب اینجاست که تخریب کنندگان این جاده به حدی قدرتمند هستند که کاری از دست سازمان حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی هم برنمی آید.

او تاکید کرد:البته تخریب های محیط زیستی از این دست برای جاده سازی در کشورکم اتفاق نیفتاده است وازآن جمله می توان جاده میان گذرشهیدکلانتری دردریاچه ارومیه، میان گذرتالاب انزلی، احداث بزرگراه درپارک ملی گلستان وجاده در جنگل ابررا نام برد.

کهرم اظهار داشت:فرق ما و کشورمانند آلمان که در آن مردم تنها برای از بین رفتن احتمالی 300 راس درخت اعتراض می کنند این است که آنها ارزش طبیعت را درک کرده اند وبه این مهم پی برده اند که باید حفظ اش کنند،چرا؟ چون آن ها به ته دیگ خورده اند.

کهرم توضیح داد:در کشورهایی که اکنون مردم این چنین ازطبیعت دفاع می کنند، دیر زمانی است که کف گیرتوسعه به ته دیگ تباهی ونابودی طبیعت خورده است، یعنی آنچه از گیاه ودرخت وجانورداشتند ازبین رفت.

او ادامه داد:جنگل های آنها هم مثل جنگل های ما مربوط به دوران دوم و سوم زمین شناسی بود،اما اکنون تمام جنگل های طبیعی در کشورهای توسعه یافته جای خود را به جنگل های دست کاشت و مصنوعی داده اند.

او با بیان وضعیت محیط زیست کشورانگلستان گفت: درزیستگاه های حیات وحش انگلستان زمانی گرگ، میش مرغ، درنا و حتی لک لک وجود داشت، اما تمام این موجودات در اثرتوسعه افسارگسیخته ازدست رفتند واکنون قدرآنچه را که از بین برده اند می دانند، ولی آیا ما هم باید راه آنها را طی کنیم و سرمان به سنگ بخورد و سپس قدرمحیط زیست خود را بدانیم، مسلماً نه!
این اکولوژیست ادامه داد:اکنون کشورسوئیس ازتمام جنگل های طبیعی تهی شده و جنگل های کنونی آن دست کاشت است، ما که هنوز جنگل های هیرکانی داریم آیا واقعاً باید مانند آنها به ته خط برسیم تا متوجه ارزش زیستگاه های خود شویم.

او تاکید کرد:ما اکنون دقیقاً راهی را می رویم که کشورهای توسعه یافته 60سال پیش رفته اند، اکنون درکشوری مانند انگلستان حفاظت ازطبیعت تنها به یک نوع شاپرک، دوگونه عنکبوت ودو نوع سمندرمحدود شده است درحالی که ما این تنوع زیستی عظیم را داریم و اگرما راه آنها رادرپیش بگیریم به آن نقطه می رسیم که هیچ حیات وحشی در کشورنداریم وآن زمان برای تاسف خوردن بسیاردیراست.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: