کد خبر:۴۴۳
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۸۷ - ۰۶:۱۲
تعداد بازدید: 2464
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
زنان و مردان در ژنهاي مغز باهم تفاوت دارند
گروهي از دانشمندان سوئدي با بررسي تفاوتهاي ميان زنان و مردان ريشه اين تفاوتها را در ژنهاي مستقر در مغز نشان دادند.
محققان دانشگاه اوپسالا در سوئد در بررسيهاي خود نشان دادند که زنان و مردان به روشهاي متفاوتي فکر و کار مي کنند. اين دانشمندان که نتايج يافته هاي خود را در مجله علمي PLOS منتشر کرده اند نشان دادند که 12 توانايي ذهني وجود دارد که در زنان و مردان متفاوت است پاره اي از اين تفاوتها شامل همدلي، پرخاشگري، ارزيابي خطر، جستجو و کيفيت انتخاب شريک زندگي هستند.

به گفته اين محققان، زنان بيش از مردان نسبت به ساير افراد حس همدلي دارند و در آزمايشات مربوط به شخصيت حس دلسوزي بيشتري را نشان مي دهند. اين درحالي است که مردان بيشتر رفتارهاي پرخاشگري و قدرت خطرکردن دارند و تواناييهايي را در درک و فهم سيستمهايي چون موتورهاي ماشين و قوانين خارج از بازي نشان مي دهند.

نتايج اين مشاهدات نشان مي دهد که مغز انسان در دو نوع "همدلي" و "سيستمها" وجود دارد که اولي متعلق به زنان و دومي متعلق به مردان است. همچنين اين دانشمندان نشان دادند که هيچ تفاوت جنسيتي در هوش کلي انسانها وجود ندارد به طوري که زنان حافظه بصري بهتري دارند و مردان اشيايي را که در فضا مي چرخند بهتر مي بينند.

اين تفاوت توضيح مي دهد که چرا مردان دريانوردي، جستجو و مطالعه نقشه ها را دوست دارند و درعوض زنان يادآوري خاطرات را ترجيح مي دهند.به گفته اين محققان، تفاوتهايي که در معماري ژنتيکي ميان مغز زنان و مردان وجود دارد موجب شده است که زنان و مردان متفاوت شوند.

هر دو جنس ژنهاي پايه خود را دارند که بسياري از آنها در مغز يکي فعال تر از مغز ديگري است. نتايج اين تحقيقات که برپايه تفاوتهاي ژنهاي زنان و مردان انجام شده مي تواند توضيحات دقيقي در خصوص تغييرات رفتاري در سلامت ذهني و بيماريهاي نورولوژيکي ارائه کند. براي مثال زنان بيش از مردان مستعد ابتلا به آلزايمر و افسردگي هستند.

در اين خصوص اين دانشمندان توضيح دادند: "شناخت تفاوتهاي ميان ژنهاي مغز به دلايل بسياري مهم است و در آينده اين اطلاعات مي توانند براي محاسبه دوزهاي دارويي که در درمان بيماريها و آسيبهاي مغزي به کار مي رود مفيد باشند."منبع:مهر
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: