کد خبر:۴۳۷۲
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۸۹ - ۰۴:۴۳
تعداد بازدید: 1749
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
افشای راز بیماران غیرقانونی است
درج بیماری در دفترچه درمان غلط است
عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور افشای راز بیماران را غیرقانونی دانست و گفت: گاهی بیمه ها از پزشکان درخواست می‌کنند در دفترچه بیمه عنوان بیماری را ذکر کنند که این کار هم از نظر انتظامی و هم از نظر دیدگاه اخلاق پزشکی غلط است.
 عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور افشای راز بیماران را غیرقانونی دانست و گفت: گاهی بیمه ها از پزشکان درخواست می‌کنند در دفترچه بیمه عنوان بیماری را ذکر کنند که این کار هم از نظر انتظامی و هم از نظر دیدگاه اخلاق پزشکی غلط است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سید تقی نوربخش روز دوشنبه در حاشیه برگزاری هجدهمین کنگره بین‌المللی جراحان ارتوپدی ایران در مرکز همایشهای بین المللی رایزن به خبرنگاران گفت: هم اکنون در حال اصلاح قوانین انتظامی پزشکی در شورای عالی نظام پزشکی هستیم. علاوه بر آن قانون مجازات اسلامی در مجلس در حال بازنگری است.

وی افزود: پیش از این چنین اصلاحاتی در هیئت دولت مطرح می‌شد اما خوشبختانه قانونگذار در حال حاضر این اختیار را به سازمان نظام پزشکی داده است.
 
نوربخش با عنوان این مطلب که افشای راز بیماران غیرقانونی است ادامه داد: گاهی سازمانهای بیمه‌گر از پزشکان درخواست می‌کنند تا در دفترچه بیمه عنوان بیماری را ذکر کنند. این کار هم از نظر انتظامی و هم از نظر دیدگاه اخلاق پزشکی غلط است. علاوه بر آن گاهی اوقات پزشک قصد تجویز داروهایی دارد که زیر پوشش بیمه قرار ندارند و مجبور می‌شود نوع درمان را تغییر دهد.
 
مسئول اخلاق پزشکی در کنگره هجدهم جراحان ارتوپدی ایران اظهارداشت: پزشکان باید درباره اخلاق پزشکی اطلاعات کافی داشته باشند و هم از خطراتی که در صورت رعایت نکردن قوانین ممکن است برای آنها به وجود آید اطلاع حاصل کنند. بنابراین در درجه اول باید از قوانین اطلاع کافی داشته باشند این در حالی است که بسیاری از پزشکان درباره قوانین انتظامی و کیفری آگاهی لازم را ندارند.
 
عضو شورای عالی نظام پزشکی اصلاح قوانین را امری مهم دانست و اظهار کرد: متاسفانه بر اساس ماده 616 قانون مجازات اسلامی، مرگ بیمار در برخی شرایط، قتل غیرعمد محسوب می‌شود و پزشک در ماههای حرام باید برای این مسئله دو برابر دیه پرداخت کند. این در حالی است که به کار پزشکی نباید اینگونه نگاه کرد.
 
وی با بیان اینکه حمایتهای سازمانهای بیمه‌ گر از پزشکان باید افزایش یابد، گفت:‌ بیمه‌ ها باید از پزشکان برای پرداخت دیه حمایت کنند. این در حالی است که سازمانهای بیمه‌گر پیش از این تا سه سال این کار را انجام می دادند که با تلاشهای سازمان نظام پزشکی این کار به 4 سال افزایش یافته است. اما این پرسش مطرح می‌شود که چرا در شرایطی که بیماران پس از 20 سال برای گرفتن دیه مراجعه کنند سازمانهای بیمه‌گر از او حمایت می‌کنند اما پزشکان تنها چهار سال در این زمینه تحت پوشش بیمه قرار دارند.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: