کد خبر:۴۳۱۷
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۸۹ - ۰۹:۱۱
تعداد بازدید: 1845
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
حرکت لاک‌پشتی بانکداری الکترونیکی‌
مشکلاتی چون نبود سیستم یکپارچه بانک‌ها، تعداد تراکنش بسیار کم پایانه‌های فروش، نبود زیرساخت‌های امضای الکترونیک، پاسخگو نبودن بانک‌ها به مشکلات مشتریان بانکداری الکترونیک...
بانکداری الکترونیک سال‌هاست که به‌عنوان یکی از ضروریات توسعه اقتصادی در جهان شناخته شده است. هم‌اینک در کشورهای اروپایی بیش از 70 درصد مبادلات پولی به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و حدود 37 میلیون دستگاه خودپرداز در سراسر جهان به خدمت گرفته شده‌اند تا مبادلات پولی آسان‌تر انجام شود. طبق برآوردها سالانه یک میلیارد مراجعه به بانک‌ها در کشور وجود دارد اما چند درصد این مراجعات تبدیل به غیرحضوری شده است؟

به گفته کارشناسان، در صورت استفاده فراگیر از بانکداری الکترونیک سالانه میلیاردها تومان هزینه چاپ اسکناس و قبض‌های گوناگون آب، برق، تلفن و صرف میلیون‌ها ساعت وقت مردم در بانک‌ها و ترافیک صرفه‌جویی خواهد شد اما سهم ایران در این میان چقدر است؟

به گفته مدیر بانک مهر اقتصاد، بانکداری الکترونیک یک الزام است اما وضعیت بازار پولی نشانگر آن است که نمی‌توانیم در 10 سال آینده نیز در حوزه بانکداری الکترونیک پیشرو باشیم.هم‌اکنون از حدود 37 میلیون دستگاه خودپرداز در جهان سهم ایران چیزی حدود 300 هزار دستگاه است که البته این تعدادی است که طبق برنامه تا سال 89 قرار بوده نصب شود. همچنین هنوز کمتر از 10 میلیون کارت اعتباری در ایران وجود دارد اما چرا بانکداری الکترونیک در ایران گسترش نیافته است؟
 
به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین چالش‌های بانکداری الکترونیک در ایران مشکل زیرساخت مخابراتی است. پایین بودن سرعت اینترنت و کمبود پهنای باند دو مشکل اساسی است که بانک‌ها و مراجعه‌کنندگان به خودپردازها و پایانه‌های فروش با آن دست به گریبان هستند.
 
همچنین مشکلاتی چون نبود سیستم یکپارچه بانک‌ها، تعداد تراکنش بسیار کم پایانه‌های فروش، نبود زیرساخت‌های امضای الکترونیک، پاسخگو نبودن بانک‌ها به مشکلات مشتریان بانکداری الکترونیک و ضعف فرهنگی از دیگر چالش‌های این صنعت مهم است البته نباید فراموش کرد که بانکداری الکترونیک گام نخست برای تجارت الکترونیک است. به نظر می‌رسد کشور برای رسیدن به پله‌های اول تجارت الکترونیک راه درازی را در پیش دارد.نويسنده:فریبرز مسعودی‌ -جهان صنعت
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: