کد خبر:۴۳۱۳
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۸۹ - ۱۶:۵۰
تعداد بازدید: 6195
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
رو نمايي از آئين نامه جديد نقل و انتقال دانشجويان
بر طبق اين آئين نامه داراي سه نوع مهماني دانشجو هستيم يك مهماني به اين معناست كه دانشجو مي‌تواند به طور موقت تعدادي از واحدهاي خود را در دانشگاه مقصد بگذراند كه براي اين مهماني ...

معاون دانشجويي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در مراسم رونمايي از آيين‌نامه جديد ميهماني و انتقال دانشجويان دوره‌هاي كارداني و كارشناسي دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي دولتي و غيردولتي، گفت: تمامي ميهماني‌ها و انتقال‌ها بر مبناي شهر محل سكونت خانواده‌ دانشجو صورت مي‌گيرد.

دكتر محمود ملاباشي روز شنبه در حاشيه مراسم رونمايي آيين‌نامه جديد ميهماني و انتقال دانشجويان كه به همراه رييس سازمان سنجش آموزش كشور برگزار شد، با بيان اينكه داراي سه نوع مهماني دانشجو هستيم، گفت: يك مهماني به اين معناست كه دانشجو مي‌تواند به طور موقت تعدادي از واحدهاي خود را در دانشگاه مقصد بگذراند كه براي اين مهماني دانشجو بايد يك ترم را در دانشگاه مبدا خود گذرانده و معدل او نيز حداقل 13 باشد.

 امكان ميهماني دائم دانشجو در صورت كسب معدل لازم

وي نوع دوم ميهمان شدن دانشجو را ميهماني دائم عنوان و اظهار كرد: اين نوع ميهماني براي نخستين بار در اين آيين‌نامه تعريف شده است كه براساس آن دانشجو مي‌تواند كليه واحدهاي خود را در دانشگاه مقصد بگذراند.

به گفته ملاباشي، براي بهره‌مندي از اين شيوه، دانشجو بايد ترم اول خود را در دانشگاه مبدا بگذراند و پس از آن دانشجو بايد حداكثر تا سه ترم (دانشجوي كارشناسي سه ترم و دانشجوي كارداني دو ترم) را به صورت ميهمان در دانشگاه مقصد تحصيل كند و پس از آن در صورتي كه دانشجو معدل بالاتر از ميانگين معدل دانشجويان همان رشته دانشگاه مقصد را كسب كند، با درخواست انتقال دائم وي در دانشگاه مقصد موافقت مي‌شود.

ملاباشي كسب معدل تعيين شده را شرط لازم براي بهره‌مندي دانشجو از ميهماني دائم برشمرد و تاكيد كرد: چنانچه دانشجوي كارشناسي نتواند بعد از سه ترم و دانشجوي كارداني بعد از دو ترم معدل ميانگين لازم دانشگاه مقصد را كسب كند، به دانشگاه مبدا خود برگردانده مي‌شود.

وي نوع ديگري از ميهماني را ميهماني مبنا عنوان و يادآور شد: اين مهيماني بر اساس نمره آزمون سازمان سنجش است كه از بدو ورود امكانپذير است كه جزئيات آن توسط رييس سازمان سنجش اعلام مي‌شود.

در اين باره سرورالدين رييس سازمان سنجش نيز گفت:‌ دانشجويان براي انتقال به تهران بايد 95 درصد آخرين نمره قبولي را كسب كرده باشند البته براي انتقال به كلانشهرها كسب 90 درصد و مابقي شهرها كسب 85 درصد نمره قبولي ضروريست.

ممنوعيت  انتقال از «غيرانتقاعي به دولتي»، «شبانه به روزانه» و «پيام‌نور به دولتي» 

ملاباشي در ادامه اين نشست با بيان اينكه دانشگاه‌ها در اين آيين‌نامه به هشت گروه تقسيم شده‌اند، اظهاركرد: اين گروه‌بندي‌ها بر اساس جايگاه و رتبه‌ علمي دانشگاه و فراواني تقاضاهاي دانشجويان براي ميهماني و انتقال طي سال‌هاي گذشته تعيين شده است.

به گفته معاون وزير علوم، براي نقل و انتقال دانشجويان دانشگاه پيام نور نيز يك جدول با گروه بندي پنجگانه تهيه شده است.

وي همچنين تاكيد كرد: انتقال از موسسات غيرانتقاعي به غيرانتقاعي ، دولتي به دولتي، دولتي به غير انتقاعي امكانپذير است، اما انتقال از غيرانتقاعي به دولتي ، شبانه به روزانه، پيام‌نور به دولتي غيرممكن است.

دانشجويان براي ميهمان شدن بايد شهريه پرداخت كنند

ملاباشي با تاكيد براينكه دانشجويان براي ميهمان شدن بايد شهريه پرداخت كنند، گفت: براين اساس هر دانشجوي ميهمان بايد شهريه‌اي معادل شهريه نوبت دوم را به دانشگاه مقصد پرداخت كند البته دانشجويان دانشگاه‌هاي غيرانتقاعي و شبانه علاوه بر پرداخت شهريه ثابت و متغيير به دانشگاه مقصد بايد شهريه ثابت رشته خود را نيز به دانشگاه مبدا پرداخت كند.

به گزارشا ايسنا، وي اظهار كرد: بر اين اساس دانشگاه‌هاي شهرستان بايد تا سقف 25 درصد، دانشگاه‌هاي تهران 20 درصد و دانشگاه‌هاي غيرانتقاعي تا 15 درصد از جمعيت ورودي دانشجويان هر سال به عنوان ميهمان بپذيرند.

وي همچنين تصريح كرد: دانشگاه‌ها موظف هستند با انتقال دانشجويان دختري كه در زمان دانشجويي ازدواج رسمي ‌مي‌كنند و يا سرپرست خانواده‌ آن‌ها فوت يا معلول شده‌اند و خود كفيل خانواده‌ مي‌شوند و دانشجوياني كه دچار بيماري خاص و يا معلوليت مي‌شوند، به محل خانواده‌ دانشجو موافقت كنند.

دانشگاه‌ها بايد علت مخالفت با ميهمان شدن دانشجويان را اعلام كنند

ملاباشي تصريح كرد: دانشگاهي كه تقاضاي ميهماني را نمي پذيرد بايد علت ميهمان نشدن را به دانشجو اعلام كند و در صورتي كه دانشجويي برخلاف نظر دانشگاه خود را محقق ميهمان شدن بداند، بايد تقاضاي خود را به كميسيون موارد خاص استان و سپس مركز ارائه كند.

ملاباشي در خصوص زمان تقاضاي دانشجويان براي نقل و انتقال و ميهمان شدن در دانشگاه‌ها گفت: دانشجويان براي اطلاع از زمان ثبت‌نام مي‌توانند به سايت وزارت علوم به نشاني www.msrt.ir بخش اداره كل دانشجويان داخل وزارت علوم مراجعه كنند.

تغيير رشته و گرايش ممنوع

وي با تاكيد بر اينكه در اين آيين‌نامه تغيير رشته و گرايش نخواهيم داشت، گفت: اين آيين‌نامه در 8 مهر ماه 89 به تصويب رسيده و قابل اجرا است.

ملاباشي در خاتمه با بيان اين كه بر روي آيين‌نامه 500 نفر ساعت كار كارشناسي صورت گرفته و شخص وزير نيز 40 ساعت بر روي آن انجام داده است، عنوان كرد: همچنين بر روي اين آيين نامه شش ماه كار كارشناسي انجام گرفته و آيين‌نامه 12 بار ويرايش شده است.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: