کد خبر:۴۳۰۰
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۸۹ - ۲۱:۱۷
تعداد بازدید: 1964
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دستور عرضه دلار به بانكها داده شد
آمادگي بانك مركزي براي عرضه يك ميليون سكه
‌تعدادي از واحدهاي بانك‌ها تعيين شده كه در اين زمينه وارد عمل شوند و هر ميزان كه مردم سكه مي‌خواهند به آنها پرداخت كنند.

رئيس كل بانك مركزي سرانجام پس از نوسانات شديد در بازار طلا و ارز و گسترش بازارهاي سياه در اين باره سكوت خود را شكست و با اطلاع قبلي از سؤالات خبرنگاران به ارائه پاسخ‌ها و توجيهات بانك مركزي در اين خصوص پرداخت.

به گزارش فارس، محمود بهمني بعد ازظهر امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران در مورد نوسانات بازار طلا و ارز طي هفته جاري به خصوص در روزهاي اخير،‌ اظهار داشت: قسمتي از اين نوسانات مربوط به بازارهاي جهاني است؛ فرضاً اگر نسبت برابري دلار و يورو نسبت به ارزهاي ديگر دچار نوسان افزايش يا كاهش مي‌شود و يا قيمت طلا مقداري افزايش مي‌يابد، طبيعي است.
وي با تأكيد براينكه بازارهاي داخلي تابع نوسانات بازارهاي جهاني است، افزود: اطلاعاتي به بانك مركزي رسيد مبني بر افزايش قيمت‌ها در بازارهاي داخلي بيش از بازارهاي جهاني، به همين دليل اين بانك طي روز جاري هر ميزان طلا و سكه كه مورد نياز بود، وارد بازار كرد و اين اقدام را تكرار مي‌كند.
رئيس كل بانك مركزي با اشاره به اينكه بانك كارگشايي مسئول پرداخت سكه به بازار است، تصريح كرد:‌تعدادي از واحدهاي بانك‌ها تعيين شده كه در اين زمينه وارد عمل شوند و هر ميزان كه مردم سكه مي‌خواهند به آنها پرداخت كنند.
به اعتقاد بهمني، با اقدام مذكور قيمت‌هاي سكه در بازارهاي داخلي قطعاً‌ كاهش پيدا خواهد كرد و مطابق قيمت‌هاي جهاني مي‌شود.

* سرمايه‌گذاران "طلا و ارز " در شرايط فعلي قطعاً با ضرر مواجه مي‌شوند

وي در ادامه اظهارات خود به افرادي اشاره كرد كه در شرايط فعلي قصد سرمايه‌گذاري در بازار طلا دارند و گفت: اين افراد قطعاً با ضرر مواجه مي‌شوند چراكه اگر قيمت سكه كاهش پيدا بكند اين افراد مابه‌التفاوت خود را از دست مي‌دهند.
رئيس كل بانك مركزي ضمن بيان اينكه طي روزهاي اخير اتفاق خاصي در بازار ارز نيفتاده است، تأكيد كرد: به همين دليل دستور داده شده كه هر ميزان ارز مورد نياز بانك‌ها و صرافي‌ها به آنها ارائه شود؛ عده‌اي ممكن است با اين تصور كه قيمت ارز افزايش خواهد يافت به سرمايه‌گذاري در اين بخش روي آورند ولي اگر بدون توجه به بازارهاي جهاني اين اقدام را انجام دهند قطعاً متضرر مي‌شوند.

* ذخاير ارزي (طلا) را بيش از 50 سال گذشته افزايش داديم

بهمني با اشاره به اينكه بانك مركزي پيش‌بيني‌هاي لازم را در مورد طلا از 2 سال گذشته و ارز از يك سال و نيم گذشته انجام داده است، اظهار كرد: ‌اين پيش‌بيني‌ها هنوز هم ادامه دارد؛ ذخاير كشور را در اين ايام بيش از 50 سال گذشته افزايش داديم. هيچ دوراني به اندازه امروز ذخاير طلا را افزايش نداده بوديم.
وي ادامه داد:‌ حتي اگر افزايش طلا در بازارهاي جهاني رخ داده باشد ذخاير ارزي (طلاي) ايران بيش از 2 برابر آنها رشد كرده است.
رئيس كل بانك مركزي تاكيد كرد:‌ اگر بخواهيم در شرايط فعلي ذخاير ارزي را تبديل به سكه كنيم هيچ مشكلي نخواهيم داشت، هنوز 5 ميليون سكه ضرب شده در بانك مركزي به قوت خود باقي است.
اين مقام مسئول با تاكيد بر اينكه تنها حدود 13 هزار سكه در مرحله پيشين وارد بازار شد، گفت: بازار در مرحله قبلي از طريق سكه‌هايي كه خود مردم وارد بازار كردند كنترل شد و به تعادل رسيد.

* ورود سكه و ارز به بانك‌ها و صرافي‌ها به زمان احتياج دارد

وي ادامه داد: ‌از همين امروز هر كسي به بانك‌ها و صرافي‌ها مراجعه كنند ارز مورد نياز خود را حتماً تامين خواهند كرد.
رئيس كل بانك مركزي در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبني بر اينكه دليل نبودن سكه و ارز طي روز جاري در صرافي‌ها چه بود، گفت: تا اين سكه‌ها به صرافي‌ها برسد زمان‌بر خواهد بود چراكه بانك مركزي تازه امروز اين تصميم را گرفته است؛ به حد كافي در اختيار آنها قرار خواهد گرفت.
بهمني با بيان اينكه به محض اينكه بانك مركزي احساس كند با شرايط مذكور جو بازار آرام نمي‌شود، فكر ديگري خواهد كرد، افزود: در اينصورت بانك مركزي يك ميليون از پنج ميليون سكه را وارد بانك‌ها خواهد كرد.

* تقاضاي كاذب براي ارز به وجود آمده است

رئيس كل بانك مركزي با اشاره به ايجاد تقاضاي كاذب براي ارز مسافرتي در بازار و بانك‌ها، تاكيد كرد:‌ هزار و 100 تومان براي دلار رقمي نيست كه بگوييم دلار گران شده است؛ فردا ارز به قيمت خيلي كمتر از 1300 تومان به مشتريان عرضه خواهد شد.
اين مقام مسئول در مورد نبود "نرخ " براي سكه و ارز طي روز جاري در تابلوي صرافي‌ها، گفت: اين امر به اين خاطر بود كه ارز به دست آنها نرسيده بود و آنها كمي بلاتكليف بودند؛ امروز ارز به دست آنها مي‌رسد و تماماً ارزي كه بانك مركزي در اختيار آنها مي‌گذارد مي‌فروشند.
بهمني در مورد تاثير تعطيلي بازار طلافروشان بر اتفاقات روز جاري در صرافي‌ها و سكه فروشي‌ها، اظهار كرد: زماني كه طلا عرضه نشود قطعاً‌ قيمت‌ها بالا مي رود ولي بانك مركزي به بانك كارگشايي و برخي شعب دستور ارائه سكه را صادر كرد تا اين مشكل برطرف شود.

* هر ميزان سكه مورد نياز باشد،‌ وارد مي‌كنيم

وي در ادامه گفت:‌ انواع قطعات سكه در اختيار بانك كارگشايي قرار دارد تا به متقاضيان ارائه دهند. نرخ متعادل را بر اساس بورس جهاني لندن در بانك مركزي محاسبه مي كنند.
به گفته بهمني، اگر قيمت‌ها از بازار جهاني ارزان‌تر عرضه شود نه تنها هيچ كار مفيدي نكرديم بلكه ذخاير خود را از بين برده‌ايم. طلا تابع بازارهاي جهاني است و به اعتصابات ربطي ندارد.
رئيس كل بانك مركزي با اشاره به كاهش 26 سنتي هر اونس طلا در بازارهاي جهاني، تصريح كرد: اين كاهش اثر چنداني در مورد قيمت‌هاي داخلي سكه نخواهد داشت. حراج ذخاير ارزي توجيه ندارد؛ اگر بازار بخواهد حبابي شود بانك مركزي وارد عمل مي‌شود.
بهمني گفت: اگر قيمت ارز افزايش يابد به نفع دولت است؛‌ دولت مي‌خواهد قيمت را روي تعادل واقعي خود نگه دارد و نمي‌خواهد اجازه گسترش فعاليت‌هاي سفته بازي و دلالي را بدهد.
وي اضافه كرد:‌بانك مركزي به محضي كه متوجه شود دليل افزايش قيمت طلا و ارز چيست بلافاصله وارد عمل مي‌شود و نوسانات كاذب را كنترل مي‌كند.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: