کد خبر:۴۲۶۷
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۳
تعداد بازدید: 3630
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خشكسالي، تابوت درياچه اروميه مي‌شود
به گفته مسئولان محيط زيست از مجموع 5 هزار و 700 كيلومتر وسعت درياچه اروميه نزديك به 3 هزار كيلومتر از آن به شوره‌زار تبديل شده است.
به گفته مسئولان محيط زيست از مجموع 5 هزار و 700 كيلومتر وسعت درياچه اروميه نزديك به 3 هزار كيلومتر از آن به شوره‌زار تبديل شده است. شوره‌زار سفيد رنگ تن‌پوش اروميه شده و او را براي رفتن به آغوش مرگ آماده مي‌كند.

شوره‌زار، درياچه اروميه را مي‌‌نوشد
-----------------------------------------

عباس‌نژاد مدير كل اداره محيط زيست آذربايجان غربي درباره خشكي درياچه اروميه به خبرنگار فارس با تأييد اين‌كه 3 هزار كيلومتر از درياچه به شوره‌زار تبديل شده است،‌ مي‌‌گويد: ورودي آب به درياچه اروميه همچنان صفر است وضعيت تبخير آب خيلي شديد شده است.

با توجه به تبخير آب و افزايش شوري خبرهاي مختلفي درباره ميزان شوري آب درياچه اروميه مطرح است، مدير كل اداره محيط زيست استان آذربايجان غربي با بيان اينكه شوري بيش از حد اشباع است، تأكيد مي‌ كند: ميزان شوري در آب درياچه اروميه به بيش از 360 گرم در ليتر رسيده است.

از آنجايي كه افزايش شوري آب و كاهش ميزان آن در دريا‌ها و رودخانه‌ها مي‌تواند به جمعيت حيات وحش مناطق آسيب برساند به نظر مي‌رسد اين مسئله در مورد درياچه اروميه نيز صدق مي‌كند.

حجت جباري، هماهنگ كننده دبيرخانه شوراي منطقه‌اي درياچه اروميه در اين‌باره مي‌گويد: كشتي‌‌هايي كه تا چند روز پيش بر روي درياچه تردد مي‌كردند نيز ناپديد شده‌اند؛ حالا به جاي كشتي‌ها خودروها هستند كه به دليل خشك شدن درياچه مي‌توانند به راحتي در برخي از قسمت‌هاي آن مانور بدهند.

عباس‌نژاد در اين‌باره مي‌گويد: خوشبختانه جمعيت گوزن زرد ايراني و قوچ و ميش آسيبي نديده و بارش‌هاي اخير مشكلات را كمتر كرده است؛ اما در مورد پرندگان شرايط اين‌گونه نيست.

آرتميا؛ نگين بي‌فروغ درياچه اروميه
-----------------------------------------
آرتميا اين جاندار سخت‌پوست كه روزگاري در آب‌هاي درياچه اروميه مي‌زيست، ناپديد شده است.
مدير كل محيط زيست در حالي كه نسبت به اين مسئله ابراز نگراني مي‌كند،‌ مي‌افزايد: جمعيت آرتميا در درياچه اروميه صفر شده است و در يك ليتر آب درياچه ديگري آرتميايي وجود ندارد.

محمد باقر صدوق معاون محيط طبيعي سازمان محيط زيست نيز با اعلام اين مطلب كه جمعيت آرتميا؛ نگين درياچه اروميه منقرض شده است، مي‌گويد: وقتي شوري آب درياچه اروميه به حد فوق اشباع برسد جمعيت آرتميا نيز كاهش مي‌يابد.


مرگ شور؛ پايان راه پرواز
------------------------------

پرنده‌هاي بي خبر از همه‌جا پس از بازي و شيطنت وقتي بر روي درياچه اروميه مي‌نشينند، نمك‌ پرو بالشان را مي‌گيرد و نمي‌توانند پرواز كنند؛ پرنده‌ها باز هم با تمام توانشان بال مي‌زنند اما نمي‌تواند از درياچه اروميه جدا شوند گويي به زمين چسبيده‌اند؛ گويي يكباره متوجه مي‌شوند كه مرگ گريبانشان را گرفته است. اين توصيف يكي از دوستداران محيط زيست است كه به طور اتفاقي شاهد مرگ يكي از پرندگان مهاجر به درياچه اروميه بوده است.

پرندگان به تدريج احساس كردند كه درياچه اروميه ديگر برايشان آرامشي نخواهد داشت؛‌آنها فهميدند كه حتي براي يك لحظه هم نمي‌توانند براي ديدن اين درياچه كهن و اساطيري بازگردند هر چند كه پليكان‌ها نيز از اين قائده مستثني نبودند.

با كاهش آب درياچه اروميه و قرار گرفتن اين درياچه در لبه پرتگاه، برخي از مسئولان و فعالان محيط زيست از عدم مديريت منابع آب گله‌مند هستند و معتقدند اين مسئله باعث شده درياچه اروميه تا به اين روز دچار شود.

متوسط سالانه آب ورودي به درياچه 5 هزار و 300 ميليون متر مكعب برآ‌ورد مي شود. بارش هاي مستقيم بر سطح درياچه همراه با ورود جريان هاي آب زير زميني را مي توان از ديگر منابع تغذيه كننده آب درياچه برشمرد. با توجه به برداشت گسترده از آب‌هاي زير زميني سهم جريانات زير زميني در تغذيه درياچه به طور قابل ملاحظه كاهش يافته است.

مدير كل اداره محيط زيست استان آذربايجان غربي با اشاره به نقش رودهايي مانند زرينه‌رود و سيمينه رود در تأمين آب درياچه اروميه، مي‌گويد: 52 درصد آب درياچه اروميه از زرينه‌رود تأمين مي‌شود اما با توجه به افزايش ميزان برداشت آب در حال حاضر هيچگونه ورودي آب از طريق زرينه‌رود و ساير رودها به درياچه نداريم.

در اين ميان برخي مسئولان از انتقال آب زرينه‌رود به تبريز و مصرف آن در بخش كشاورزي و فضاي سبز خبر مي‌دهند اما آيا آبياري فضاي سبز شهر تبريز از حفظ درياچه اروميه اين ذخيره‌گاه زيست كره و پارك ملي مهم‌تر است؟

تولد كوير در طوفان نمك
----------------------------

عبا‌س‌نژاد اظهار داشت: با كوچكترين باد ذرات نمك در هوا پخش مي‌شود و به زمين‌هاي كشاورزي و شهرهاي اطراف رسوخ مي‌‌كند.

معاون طبيعي سازمان محيط زيست نيز ضمن هشدار نسبت به وضعيت درياچه اروميه تصريح مي‌كند: رسوبات درياچه اروميه با يك وزش باد به راحتي همه منطقه را فرا مي‌گيرد.

سليمان جعفرزاده نماينده مجلس شوراي اسلامي نيز معتقد است: در صورتي كه اين درياچه خشك شود شن‌هاي روان و نمكي تا نزديكي‌هاي قزوين خواهد آمد و درياچه به كوير تبديل مي‌شود.

احمدي كارشناس آلودگي هوا مي‌گويد: با توجه به اينكه در حال حاضر كشور با مشكل گردوغبارهاي عراق مواجه است، نبايد اجازه دهيم شن‌هاي روان و نمكي درياچه اروميه نيز مشكلات را بيشتر كند.


اعتراضات استاندارها درباره تعيين حقابه براي نجات اروميه
--------------------------------------------------------------------

معاون محيط طبيعي سازمان محيط زيست درباره تعيين حقابه هر استان اشاره مي‌كند و مي‌گويد: در حال حاضر با توجه به مخالفت‌هاي استان‌دارها نشان مي‌دهد كه رسيدن به توافق در زمينه تعيين حقابه بسيار سخت است.

اين روزها طرح انتقال آب خزر به درياچه اروميه نيز به منظور رهايي از خشك‌سالي مطرح شده است كه هنوز در هاله‌اي از ابهام است و مسئولان هنوز نظر خاصي درباره اين طرح اعلام نكرده‌اند.

جعفرزاده درباره انتقال آب به اروميه، مي‌گويد: اگر در سال اول 500 ميليارد تومان اعتبار را براي نجات اروميه اختصاص دهند در ظرف 2 سال مشكل تأمين و انتقال آب به درياچه اروميه حل مي‌شود.

مسئولان سازمان محيط زيست به منظور جلوگيري از خشك شدن درياچه اروميه، طرح جامع مديريتي را تدوين كرده‌اند. اين طرح شمال بخش‌هاي مختلفي است و هدف از تدوين آن ايجاد يك چارچوب واحد براي برنامه‌ريزي و اقدام نهادهاي ملي و استاني است. ضمن اين‌كه همكاري در استان‌هاي آذربايجان شرقي و غربي و كردستان را افزايش دهد؛ بي‌شك اجراي اين برنامه مستلزم وجود حمايت‌هاي مسئولان و مقامات استاني و كشوري است.

تصور اين‌كه بايد تنها طرح جامع مديريتي درياچه اروميه را ورق زد و بر عدم اجراي برنامه‌‌‌ريزي‌ها افسوس خورد واقعيت تلخي است كه سايه‌اش را روز به روز گسترش مي‌دهد. اختلافات مسئولان براي پرداخت حقابه و تأمين آب مورد نياز از طريق رودخانه‌هاي زرينه‌رود و ارس همچنان ادامه دارد و اين در حالي‌ است كه اروميه با تمام ويژگي‌ها و شرايط خاص اكولوژيكي همچنان با كم آبي مبارزه مي‌‌كند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: