کد خبر:۴۲۵۲
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۶:۴۲
تعداد بازدید: 3829
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تردید در یکتایی منشور کوروش در پی پیدایی تکه های جدید
توافقاتی نیز در زمینه به امانت گرفتن و نمایش آثار ایرانی – اسلامی موزه لوور پس نیز صورت گرفته است و در آینده ای نه چندان دور شاهد نمایش برخی اثار تاریخی بسیار مهم که بعضی از آنها در رابطه با

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: تکه های تازه کشف شده «منشور کوروش» نظریه یکتایی «منشور کوروش» را رد می کند به طوری که برخی از محققان معتقدند که نسخه ای دیگر از این منشور وجود دارد.
 
 
به گزارش پانا، حمید بقایی در نشست رسانه ای صبح امروز گفت: بحث امانت گرفتن منشور کوروش و نمایش آن در موزه ملی ایران از سال ها قبل مطرح بوده است ولی به صورت جدی به آن پرداخته نشده بود، سازمان میراث فرهنگی پس از نمایشگاه صفوی که در موزه بیریتانیا برگزار شد موضوع نمایش منشور کورورش  در موزه ملی ایران  را در دستور کار خود قرار داد که در همین رابطه توافقاتی هم صورت گرفت.
 
بقایی افزود: بنا به دلایلی تا کنون در اجرای این برنامه وقفه ایجاد شده بود که با بازنگری سازمان در روابط علمی و فرهنگی خود با موزه بریتانیا و تغییر مدیریت و اجرای تصمیمات توسط رییس موزه ملی محیا شد.
 
وی اظهار داشت: تغییر و تصمیم به بازنگری در روابط موجب شد مذاکراتی میان روسای موزه ملی ایران و موزه بریتانیا صورت گیرد که حدود دو ماه در سفر «مک گریگور» و هیات همراه وی قرارداد رسمی به نمایش گذاشتن «منشور کوروش» در موزه ملی ایران به امضاء رسید و امروز ما شاهد نمایش «منشور کوروش» هستیم وشاید بتوان گفت برای اولین بار شاهد نمایش اثار ایرانی سایر موزه ها در ایران هستیم.
 
رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: «منشورر کوروش» یک موضوع فرهنگی و اجتماعی است و بهترین فرصت برای فرصت برای بهره گیری از این فرصت تاریخی است.
 
*تکه های تازه پیدا شده یکتایی منشور کوروش را رد می کند
 
رییس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به دو تکه پیدا شده از «منشورکوروش» گفت: طی تحقیقات انجام شده این دو تکه مکمل منشور هستند و درست تکه هایی هستند که از بدنه منشور جدا شده و به ترجمه کامل منشور منجر شده است اما با این وجود محققان بر این باورند  که این تکه ها متعلق به منشوری مشابه همین منشور است.
 
بقایی افزود: وجود این دو تکه احتمال وجود منشور دیگری از همین نوع را تقویت می کند؛ بسیاری از محققان بر این باورند که فرمانی با این درجه اهمیت به طور حتم در چند نسخه نوشته شده است و این دو تکه نظریه یکتایی (تک نسخه ) بودن «منشور کوروش» را رد می کند.
 
*سیستم حفاظتی منشور از موزه بریتانیا به موزه ملی آورده شده است
 
همچنین آزاده اردکانی –رییس موزه ملی- در این نشست با اشاره به سیستم حفاظتی «منشور کوروش» گفت: این محفظه حفاظتی از موزه بریتاینا به ایران منتقل شده و فلش های دوربین و یا نورهای مادون قرمز و ماوراء بنفش در آن تاثیری ندارد شیشه های این محفظه به صورت فیلتر عمل می کند.

*برای انتقال «منشور کوروش» ضمانت مالی نداده ایم

* حمید بقایی در پاسخ به این سوال که چه ضمانتی برای انتقال منشور کوروش به ایران پرداخت شده است گفت: موزه بریتانیا و موزه ملی ایران دو مجموعه فرهنگی و علمی معتبر هستند و امانت گرفتن اشیا تاریخی و برگزاری نمایشگاه های مختلف بین موزه ها یک امر متداول و طبیعی است.

وی افزود: به طور اساسی هیچ شیء تاریخی را نمی توان بیمه کرد  چرا که هیچ شرکت بیمه ای نمی تواند در صورت بروز آسیب برای شیء تاریخی آن را با وجوه مالی جبران کند و منشور کوروش نیز از این امر مستثنی نیست اما این موضوع مو جب می شود تا تمام توان برای حفظ اشیاء تاریخی به کار گرفته شود.
 
بقایی افزود: انتقال منشور کوروش می تواند سابقه ای باشد برای برگزاری نمایشگاه هایی که ما می خواهیم برگزار کنیم و سابقه ای می شود برای رابطه ما با سایر موزه های معتبر جهانی به همین جهت تمام تلاش ما در سازمان میراث فرهنگی بر گزاری آن به شکل احسن است.
 
وی یادآور شد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تنها در یک نامه به موزه ملی متعهد به بازگرداندن «منشور کوروش» شده است و هیچ وجه مالی در پی نداشته است.
 
*اثار ایرانی – سلامی موزه لوور در ایران به نمایش گذاشته می شود
 
در ادامه این نشست بقایی به تبیین برنامه های این سازمان در رابطه با سایر موزه ها پرداخت و اظهار داشت: برنامه ها و رویکردهای جدید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بر مشارکت و همکاری دو جانبه با موزه های جهان استوار است چنانکه نمایش «منشور کوروش» اولین قدم در این راه است.
 
بقایی افزود: توافقاتی نیز در زمینه به امانت گرفتن و نمایش آثار ایرانی – اسلامی موزه لوور پس نیز صورت گرفته است و در آینده ای نه چندان دور شاهد نمایش برخی اثار تاریخی بسیار مهم که بعضی از آنها در رابطه با تاریخ اسلام و ائمه معصومین (ع) است خواهیم بود، پیش از این نیز برخی از موزه ها اشیائی را برای نمایش از موزه ملی به امانت گرفته اند اما ما بر مبنای روابط دو جانبه برنامه ریزی می کنیم.

*سیاست سازمان میراث فرهنگی ترویج ملی گرای افراطی نیست

 حمید بقایی در پاسخ به اظهارات برخی از خبرنگاران که رونمایی  از منشورکوروش بازتاب های مختلفی را به همره داشته است اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: سیاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ترویج و توسعه ملی گرای افراطی نیست بلکه ما در صدد توسعه و ترویج فرهنگ انسانی و ارزش های متعالی فرهنگی هستیم.
 
بقایی افزود: ایران در تاریخ دارای یک سبقه با ارزش تاریخی است که حکایت از آزادی و آزادگی دارد و ما به دنبال معرفی چنین فرهنگی هستیم، ما گذشته از چهار هزار سال تاریخ درخشان دارای سابقه 14 قرن پذیرش اسلام و اسلام شیعی هستیم، اسلام در خون ایرانیان حل شده و جدایی ناپذیر است ما به معرفی فرهنگ متعالی ایران پرداخته ایم.

 در ادامه این نشست نیز اشاره ای به برنامه های مختلف موزه ملی در این چهار ماه شد که آزاده اردکانی توضیح داد: ساعات کار موزه از 9 صبح تا 9 شب افزایش پیدا کرده همچنین روزهای دوشنبه که موزه تعطیل بود منتفی است و بازدیدکنندگان در تمام طول هفته می توانند از این نمایشگاه یدن کنند.
 
اردکانی افزود: البته برنامه ها و کارگاه های تخصصی گوناگونی در خلال برگزاری نمایشگاه بر پا خواهد شد که اخبار آن در آیندهای نزدیک تطلاع رسانی خواهد شد.

همچنین سخنگوی این سازمان از تشکیل یک ستاد ویژه تورهای داخلی و خارجی برای بازدید از نمایشگاه خبر داد.
 
یادآور می شود، نشست رسانه ای حمید بقایی رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صنایع دستی با حضور آزاده اردکانی رییس موزه ملی در سالن اجتماعات این موزه برگزار شدو پس از آن خبرنگاران از «منشور کوروش» دیدن کردند.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ایمان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۸۹/۰۶/۲۷
0
0
اگه ار موزه ملی بدزدنش چی؟
سیما
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۶/۳۰
0
0
اینم حرفیه ها!!!
سابقه چنین اتفاقی هم تو ایران هست!
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: