کد خبر:۴۲۴۳
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۰:۱۴
تعداد بازدید: 3959
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
رقص «فرمان كوروش» روي فرش قرمز
ترجمه و انتشار متن اين استوانه گلي نشان داد آن چه از خاك بابل كشف شد، "نخستين منشور جهاني حقوق بشر " است.
منشور كوروش، استوانه‌اي با 23 سانتي‌متر طول و 11 سانتي‌متر عرض است كه دور تا دور آن در حدود 40 خط به زبان آكادي و به خط ميخي بابلي نوشته شده‌است.

گمان نخستين باستان شناسان اين بوده كه اين لوح توسط يكي از پادشاهان بابلي نگاشته شده است. اما پس از بررسي خط شناسان مشخص شد كه اين استوانه در سال 538 پيش از ميلاد به هنگام ورود سپاه ايران به بابل و فتح اين شهر به فرمان كوروش، بنيان‌گذار پادشاهي ايران و آغازگر سلسله هخامنشيان نوشته شده است. ترجمه و انتشار متن اين استوانه گلي نشان داد آن چه از خاك بابل كشف شد، "نخستين منشور جهاني حقوق بشر " است.
 


استوانه كوروش در سال 1285 خورشيدي توسط هرمز رسام، باستان شناس بريتانيايي اصل آسوري تبار، در معبد بزرگ اِسَـگيلَـه (نيايشگاه مَـردوك) در شهر باستاني بـابـل در بين‌النهرين كشف شد و بنابر قوانين آن زمان از ايران خارج و تاكنون نيز در بخش ايران باستان موزه بريتانيا نگهداري مي‌شده است.

با پيگيري‌هاي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري هيئتي از موزه بريتانيا طي يك‌ماه و نيم گذشته به ايران آمدند و قرارداد انتقال اين منشور براي نمايش در ايران به مدت 4 ماه را به امضا رساندند كه منشور كوروش ساعت 4:25 دقيقه روز گذشته (جمعه) از انگلستان وارد ايران شد.

منشور كوروش كه از روز گذشته تاكنون درون مخزن بود صبح امروز طي مراسمي با حضور جان كرتيس مدير بخش خاورميانه موزه بريتانيا، آزاده اردكاني مدير موزه ملي ايران و امين اموال از مخزن موزه ملي ايران خارج شده و پس از عبور از مسافت چندين متري كه با فرش قرمز پوشانده شده بود اصالت آن پيش از انتقال به ويترين، توسط كارشناسان مورد تأييد قرار گرفت.

در مراسم انتقال منشور كوروش به داخل ويترين مخصوص كه 182.5 سانتيمتر ارتفاع، 800 سانتيمتر عرض و 800 سانتيمتر عمق دارد و از بريتانيا به موزه ملي ايران منتقل شده است، جان كرتيس؛ مدير بخش خاورميانه موزه بريتانيا، حميد بقايي؛ معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، خوشنويس؛ رئيس پژوهشگاه ميراث فرهنگي، طالبيان؛ مدير بنياد پارسه و پاسارگاد، محيط طباطبايي رئيس ايكوم، پرويز سعادتي؛ مدير پايگاه‌هاي جهاني ميراث فرهنگي، عليرضا مقيمي؛ مدير مجموعه‌هاي نياوران و سعدآباد، حسن محسني؛ سخنگوي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و جمعي از متخصصان و باستان‌شناسان حضور داشتند.

بقايي: به‌كارگيري سيستم‌هاي حفاظتي به روز براي حفاظت از منشور كوروش
---------------------------------------------------------------------------------------------

حميد بقايي؛ معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در حاشيه مراسم انتقال منشور كوروش به ويترين، با بيان اينكه امروز بررسي كارشناسي درباره منشور بعمل آمد، مي‌گويد: پس از انجام بررسي‌هاي كارشناسي طرفين، منشور كوروش رسماً داخل محفظه شيشه‌اي قرار گرفت.

به گفته وي براي انتقال منشور كرووش طي سال گذشته به ايران با موانعي روبرو بوده‌ايم كه خوشبختانه موانع برطرف شده و منشور كوروش براي نمايش به مدت 4 ماه به ما امانت داده شده است.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با اشاره به اينكه قرارداد انتقال منشور كوروش از انگليس به ايران براي مدت 4 ماه، طي يك‌ماه و نيم گذشته با هيئت بريتانيايي منعقد شده است، تأكيد مي‌كند: تمام سيستم‌هاي حفاظتي از جهت فيزيكي، فني و انفورماتيك در موزه ملي ايران كاملاً به روز شده است.

بقايي درباره بيمه منشور كوروش نيز مي‌گويد: اصلاً بحث بيمه را نداشته‌ايم، اين در صورت عدم اجراي قرارداد است.

وي ادامه مي‌دهد: محفظه نمايش منشور كوروش ضريب امنيت بسيار بالايي دارد و اميدواريم ميزبان خوبي باشيم.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري درباره برنامه‌هاي جنبي نمايش منشور كوروش در ايران مي‌گويد: طبق برنامه‌ريزي‌ها قرار است نشست‌ها و بازديدهاي تخصصي در حاشيه نمايش منشور داشته باشيم.

بقايي تأكيد مي‌كند: منشور كوروش از اين لحاظ براي ما اهميت دارد كه در مقطعي از تاريخ زماني‌كه حكمرانان منطقه‌اي را فتح مي‌كردند ملت مغلوب را يا مي‌كشتند يا زنان و فرزندان آن‌ها را به اسارت مي‌بردند زمين‌ها و كشتزارهايشان را نابود مي‌كردند اما براي اولين بار در تاريخ بشر وقتي سربازان ارتش ايران بابل را فتح كردند به جاي دستور كشتار، فرمان رعايت حقوق مردم را دريافت كردند. منشور كوروش براي اين اهميت دارد كه نشان مي‌دهد فرهنگ ايران، ‌ظلم‌ستيز و طرفدار حق است و ايرانيان در مقطعي از تاريخ، اسلام‌، آن ‌هم اسلام علوي را پذيرفتند.

به گفته زمان نمايش عمومي آن براي مردم به زودي اعلام رسمي خواهد شد.


جان‌كرتيس: با ارسال منشور كوروش، سخاوتمندي ايراني‌ها را پاسخ داديم
-----------------------------------------------------------------------------------------

جان‌كرتيس؛ مدير بخش خاورميانه موزه بريتانيا نيز امروز در حاشيه اين مراسم انتقال منشور كوروش به ايران را پاسخ به سخاوتمندي ايراني‌ها عنوان مي‌كند و مي‌گويد: ايران امانت‌هاي بسياري به ما سپرده است كه از جمله آن نمايشگاه شاه عباس صفوي است و در واقع ما با اين اقدام، پاسخي به سخاوتمندي ايراني‌ها داده‌ايم.

وي ادامه مي‌دهد: اميدواريم اين حركت، آغاز يك همكاري طولاني فرهنگي بين دو كشور انگليس و ايران شود و نمايشگاه‌هاي بيشتري از دو كشور داشته‌باشيم.

مدير بخش خاورميانه موزه بريتانيا درباره ويژگي امانت منشور كوروش به ايران تأكيد مي‌كند: شرايط همان شرايطي است كه براي ساير اشياي موزه بريتانيا داريم و هيچ تفاوتي ندارد.

كرتيس اظهار اميدواري مي‌كند كه در آينده تبادل اشياي بيشتري بين دو كشور انجام شود.

وي درباره اينكه چرا مدت طولاني زمان صرف شد تا منشور كوروش به ايران منتقل شود، مي‌گويد: نه اين طور نبوده است مدت كوتاهي است كه با مسئولان ايران درباره نمايش 4 ماهه منشور كوروش در حال مذاكره هستيم. 

منشور كوروش كه براي نخستين بار پس از انقلاب اسلامي براي نمايش عمومي وارد ايران شده است، تنها يك بار در جريان جشن‌هاي 2500 ساله براي نمايش در ايران از موزه بريتا‌نيا خارج شد. آن زمان يعني در سال 1350 خورشيدي، منشور را 5 هزار پوند بيمه كردند و اين شيء تنها به مدت 10 روز در ايران و در موزه برج آزادي تهران به نمايش در آمد.

يك كپي از منشور كوروش به عنوان كهن‌ترين فرمان شناخته‌شده تفاهم و همزيستي ملت‌ها در ساختمان سازمان ملل متحد در نيويورك نگهداري مي‌شود.

در سال 1348 در گردهمايي حقوق دانان سراسر جهان كه در كنار آرامگاه كوروش برگزار شد، وي را نخستين بنيانگذار حقوق بشر ناميدند.منبع:فارس
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
نسترن
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۸۹/۰۶/۲۳
0
0
چرا این شئ ارزشمند که متعلق به ایران است نباید در سرزمینی باشد که به ان تعلق دارد
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: