کد خبر:۴۲۴۱
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: 2062
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
گزارش از آداب و رسوم مردم سوريه در عيد فطر
عید سعید فطر در سوریه که از آن به عنوان بزرگترین عید ملی مذهبی این کشور نام برده می شود، علاوه بر برگزاری نماز این روز با آداب و رسوم ویژه ای همراه است

عید سعید فطر در سوریه که از آن به عنوان بزرگترین عید ملی مذهبی این کشور نام برده می شود، علاوه بر برگزاری نماز این روز با آداب و رسوم ویژه ای همراه است. به گزارش واحد مرکزی خبر از دمشق، مردم سوریه پس از یک ماه روزه گرفتن عید فطر را جشن می گیرند و خدا را شاکر هستند که توانسته اند ماه مبارک رمضان را با سربلندی به پایان برسانند. دولت سوریه هم تعطیلات عید فطر امسال را سه روز اعلام کرد، اما مردم معمولا به مدت یک هفته عید فطر را جشن می گیرند و به دید و بازدید خویشاوندان می روند. مردم سوریه با شنیدن خبر اثبات رویت هلال اول ماه شوال، با خوشحالی و با عبارت "کل عام و انتم بخیر" فرا رسیدن عید فطر را به یکدیگر تبریک گفته و صبح هم بانگ 'الله اکبر' در مساجد طنین انداز می شود.

برگزاری نماز با شکوه عید سعید فطر در مساجد سوریه به تجلی گاه های عبودیت به درگاه خداوند و وحدت مسلمانان تبدیل می شود که حضور مردان سوری با لباس سنتی عربی که "گلابیه" یا "دشداشه" نام دارد، در مراسم نماز عید فطر از نکات قابل توجه است. پس از پایان نماز عید و تبریک عید میان نمازگزاران، خانواده های سوری، پیش از هر کاری با شاخه های نوعی گیاه به نام "آس" یا (شمشاد) و شاخه های نخل و دسته های گل به زیارت اهل قبور می روند و برای درگذشتگان خود فاتحه و قرآن می خوانند، البته آنها پیش از غروب آخرین روز ماه مبارک رمضان، قبور اموات خود را با آب می شویند.

جنب و جوش محسوس سوریها در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان، بوی عید فطر را به مشام می رساند و اهتمام ویژه به آداب آن، حال و هوای روزهای آخر اسفند و فرارسیدن عید نوروز ایرانیان را تداعی می کند. در شبهای پیش از عید فطر، بازارهای دمشق، پس از افطار تا حدود سحرگاه باز و مملو از مشتریانی است که به رغم قیمتهای گران سرگرم خرید لباس و کفش نو، شیرینی های مخصوص سوریه و هدایا برای یکدیگر هستند.

ایجاد شهربازی موقت در فضاهای خالی شهرها برای بچه ها، دید و بازدید و دادن عیدی بزرگترها به کوچکترها از برنامه های مردم مرتبط با عید فطر است.

کلوچه با مغز پسته و خرما، غریبه، برازق با کنجت، عش البلبل و اسیه شیرینی های سنتی و مخصوص سوریها برای عید سعید فطر است که میهمانان با آن پذیرائی می شوند.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: