کد خبر:۴۲۲۴
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۹:۲۸
تعداد بازدید: 1688
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
انداختن همه ناكامي‌ها به گردن بيگانگان اشتباه و خرافه است
اگر بخواهيم همه‌ ناكامي‌ها را به گردن بيگانگان بيندازيم و مسائل مربوط به سوء مديريت را ناديده بگيريم، خطا، اشتباه و خرافه است.

آيت‌الله العظمي مكارم شيرازي تصريح كرد: اگر بخواهيم همه‌ ناكامي‌ها را به گردن بيگانگان بيندازيم و مسائل مربوط به سوء مديريت را ناديده بگيريم، خطا، اشتباه و خرافه است.

به گزارش ايسنا،‌ اين مرجع تقليد در ادامه سلسله جلسات تفسير در شبستان امام خميني (ره) حرم حضرت معصومه

(س)گفت: بعضي از افراد سوء مديريت دارند و شكست‌شان را به جاي اينكه به سوء مديريت نسبت دهند، آن را به نحسي و شومي نسبت مي‌دهند كه اين كار صحيحي نيست.

وي ادامه داد: زماني در كشور مرسوم بود كه اگر گرفتاري در داخل كشور صورت مي‌گرفت آن را به خارجي‌ها،‌ آمريكا و انگليس نسبت مي‌دادند و نمي‌گفتند كه ما بد عمل كرديم كه اين‌ها همه خرافه است.

وي با بيان اينكه وقتي خرافات وارد شود،‌ منطق از سوي ديگر فرار مي‌كند،‌گفت:‌ در زمان عرب جاهلي خرافه بسيار مرسوم بود و آنان فرزندان خود را به خاطر تنگ‌دستي يا براي بت‌ها قرباني مي‌كردند كه اين ناشي از خرافاتي بودن آنان بود.

وي با بيان اين‌كه فال بد و خوب زدن نيز يكي از خرافات است،‌گفت: مثلا به فلان شخص فال بد مي‌زنند و وي را بديمن مي‌دانند.

وي با بيان اينكه عرب‌ها ابتدا فال بد را به پرندگان نسبت مي‌دادند، گفت: در زمان عرب جاهليت كلاغ و صداي آن و جغد را حيوانات بديمن مي‌دانستند و يكي از گرفتاري‌هاي انبيا اين بود كه مي‌خواستند خرافات را از جمع قوم خود بيرون كنند.

مكارم شيرازي با بيان اينكه دامنه خرافات حدود ندارد، بيان كرد: پيامبر اكرم (ص) فرموده است كه فال بد زدن شرك است و دوايش نيز توكل بر خداوند است.

وي با اشاره به برخي از خرافاتي كه در بين مردم رايج است،‌ به مسئله عطسه كردن اشاره و بيان كرد: در ميان مردم عطسه زدن به يكي از خرافات تبديل شده است كه هنگامي كه فردي به هر دليلي عطسه مي‌كند كار خود را تعطيل و انجام امور را به تاخير مي‌ا‌ندازد در حالي كه در اين هنگام بايد بگويد كه سرنوشت دست خداست و بايد بر خداوند توكل كرد.

اين استاد حوزه افزود: فال خوب اگر براي اميد دادن باشد بد نيست اما نبايد به فال بد كه موجب مي‌شود انسان كارها را تعطيل كند، توجه كرد.

وي ادامه داد: يكي ديگر از خرافات مسئله‌ي قدم و خوش قدم بودن است كه مثلا مي‌گويند فلان عروس، داماد يا فلان خانه شوم است كه اينها همه دروغ است.

وي تاكيد كرد:‌ اگر مغازه يا خانه‌اي از مال حرام و رشوه باشد ممكن است بدقدم باشد اما اگر بخواهند يك نام را در چيزي بزنند و آن را شوم بخوانند و از چشم‌ها بيفتد اين كار صحيحي نيست و پيامبر (ص) فرموده است اگر شومي و بدقدمي در چيزي باشد آن زبان است.

وي ادامه داد: شخصي از پيامبر (ص) پرسيد كه آيا مسئله شوم واقعيت دارد؟ و پيامبر در جواب وي فرمود بله، شومي مربوط به انسان بداخلاق است .

مكارم شيرازي در ادامه با اشاره به فطريه گفت: برخي سوال مي‌كنند كه آيا كارفرمايي كه به كارگران خود افطاري مي‌دهد فطريه آنان را هم بايد پرداخت كند كه بايدگفت اين افطاري جزء حقوق اين كارگران است پس فطريه اين كارگرها بر عهده خودشان است نه كسي ديگري.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: