کد خبر:۴۲۲
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۸۷ - ۰۵:۳۲
تعداد بازدید: 3903
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
با مجرمان حريم خصوصي چه بايد کرد؟
هشدار درمورد خطر جنسي‌شدن جامعه
اقبال به تماشاي حريم خصوصي افراد از عوارض جامعه‌اي است که بيش از حد جنسي شده است... در اين مسئله حساس نقش مردان را ناديده گرفته و تنها به عاملان آن توجه مي‌کنيم.
با اجراي مجدد طرح ارتقاء امنيت اجتماعي ماموران نيروي انتظامي موفق به کشف دوربين مخفي در اتاق پرو يکي از فروشگاه هاي لباس زنانه در شهر تهران شدند. شنيدن اين خبر باعث تداعي شدن اتفاق‌هاي ناگواري از ماجراهاي دوربين مخفي و بلوتوث‌هايي از اين اتاق‌ها بويژه درباره برخي افراد مشهور در کشور شد. اتفاقاتي که با پيشرفته شدن تکنولوژي رو به گسترش است. استفاده نادرست و ناجوانمردانه از تکنولوژي باعث شده است زنجير تکنولوژي به جاي کشيدن بشر به سوي کمال دور گردنش بپيچد و او را از بين ببرد.

و حالا هر از چند گاهي با شنيدن خبرهاي تاسف‌آور ديگري چون کار گذاشتن دوربين مخفي در اتاق پرو و يا استخر زنانه مسئله حادتر مي‌شود. وقتي ترسي عميق، مثل وسواس، تمام وجود تو را بگيرد مجبور شوي يا لباس را بدون پرو کردن بخري يا وقتي وارد اتاق پرو مي‌شوي تمام زواياي اين اتاق يک متر در يک متر را، چند بار، ورانداز کني و...

مجرمان را بي‌آبرو کنيد
اينکه گرفتن فيلم‌هاي مخفي و هتک حيثيت با چه انگيزه‌اي از سوي برخي افراد انجام مي‌شود و چرا عموم مردم به ديدن اين فيلم‌ها اقبال نشان مي‌دهند، نکته مهم‌تري است که نبايد از ديد کارشناسان ناديده بماند.

دکتر محمدرضا جوادي يگانه، عضو هيئت علمي گروه جامعه شناسي دانشگاه تهران در گفتگو با برنا مجازات افراد در تجاور به حريم خصوصي را متناسب با جرم ندانست و تاکيد کرد: "کسي که يک زن مسلمان را بي‌حيثيت مي‌کند قطعا مستحق شديدترين مجازات‌ها است؛ شديدترين مجازات‌ها همراه با ريختن آبروي مجرم و مفتضح کردن او."

وي با اشاره به نقش موثر رسانه در مجازات اين گونه مجرم‌ها گفت: "مجازات بايد علني شود و رسانه مي‌تواند نقش بسزايي در اين زمينه ايفا کنند. در حکم قضايي نبايد رحم و رافتي به خرج داد. وقتي شخصي فيلم و عکس زن مومني را منتشر مي‌کند، که آثارش براي زمان طولاني مي‌ماند و از بين نمي‌رود، بايد مجازات اين فرد علني شود و بي‌آبرو کردن فرد در اين مجازات مهم است. "

چرا مردم از اين فيلم‌ها استقبال مي‌کنند؟
جامعه‌اي که تا ديروز در همه ابعاد زندگي، اعم از زندگي شخصي و معماري شهري، سعي در حفظ حرمت‌‌ها و حيثت افراد داشت امروز به راحتي به حريم خصوصي افراد تجاور مي‌کند و به ريختن قبح اين موضوع دامن مي‌زند. و اين نکته‌اي است که جامعه‌شناسان با آسيب‌شناسي آن مي‌توانند گام مهمي در برخورد مردم با اينگونه جرم‌ها داشته باشند. اينکه چرا ديگر ديدن فيلم عروسي افراد مختلف ـ بويژه افراد سرشناس اعم از بازيگران و فوتباليست‌ها و ...ـ عادي شده و بدتر از همه به نوعي تجارت(!) و سرگرمي روز براي برخي سودجويان تبديل شده است.

دکتر جوادي يگانه در ادامه گفتگو، پديده تجاوز به حريم خصوصي افراد از طريق پخش و ديدن فيلم و بلوتوث خصوصي را خطر بزرگي براي جامعه دانست و با اشاره به اينکه اتجاوز به حريم خصوصي از انجام جرم فراتر رفته و تبديل به مسئله‌اي اجتماعي شده، گفت: " با اين مسئله از منظر قضايي، شرعي برخورد نمي‌کنم. از منظر شرعي يک گناه و يک جرم تنها يکي است. مثلا زماني که يک قتل رخ مي‌دهد يک پديده رخ داده است اما وقتي انجام قتل عموميت پيدا کرد تبديل به مسئله اجتماعي مي‌شود، مانند انتشار و ديدن بلوتوث‌هاي حريم خصوصي و سي‌دي هاي ..."

عضو هيئت علمي گروه جامعه شناسي دانشگاه تهران در ادامه با نقد برنامه چراغ خاموش که تنها عوامل پخش کننده فيلم و عکس خصوصي را مقصر دانسته بود، تاکيد کرد: "گاهي ما مسئله را درست نمي‌شناسيم و تلاش مي‌کنيم مقصرهايي را پيدا کنيم. اينکه فيلم بردار و سي‌دي فروش را تنها مقصر اين ماجرا بدانيم، که البته مقصر هستند، کافي نيست. وقتي در جامعه اين پديده رواج پيدا کرد عده‌اي هم اقدام به فروش مي‌کنند. اما نکته قابل توجه اين است که چرا مردم اين فيلم ها را مي‌بينند؟

وي با اعتقاد به عوض شدن جاي مقصر و غير مقصر تصريح کرد: "به مسئله اشتباه نگاه مي‌کنيم. در اين مسئله حساس نقش مردان را ناديده گرفته و تنها به عاملان آن توجه مي‌کنيم. به زنان مي‌گوييم اگر عروسي مي‌رويد مواظب باشيد لباستان پوشيده باشد، استخر نرويد يا مواظب باشيد. اين پديده، پديده‌اي است که مجرمش تمام افراد جامعه هستند. سال‌ها پيش از اين که دو آمرد در مجلسي رقصيدند و قواعد هنجاري را زير سوال بردند اما در يک جلسه خصوصي بود و نبايد فيلمش پخش مي‌شد. جرم، جرم است اما در يک حريم خصوصي رخ داده است. فرد نخواسته است حرمت جامعه را زير سوال ببرد اما با پخش فيلم اين کار انجام مي‌شود. بنابراين کساني که فيلم را ديده‌اند به اندازه کساني که آن را پخش کرده‌اند، مقصرند. در حال حاضر رواج اين مسئله فراتر از مسئله قانوني و قضايي است."

مردان چشمان‌شان را درويش کنند
دکتر جوادي‌يگانه، اولين گام در حل اين مسئله اجتماعي را قبيح تلقي شدن تماشاي فيلم خصوصي ديگران دانست و ادامه داد: همانطور که خواندن نامه خصوصي ديگران زشت است، بايد ديدن آلبوم و فيلم خصوصي هم زشت و نکوهيده باشد. بايد شرايطي بوجود آيد که اگر کسي مرتکب چنين عملي شد از طرف ديگران مورد سرزنش قرار گيرد و جامعه او را تنبيه کند. بايد به شخص فهماند که تو حق نداري فيلم خصوصي ديگران را ببيني.

زماني به فردي که عامل پخش فيلم است مي‌گوييم اگر خواهر خودت هم بود، اين کار را انجام مي‌دادي؟ اما اين کافي نيست. آنهم در جامعه‌اي که متاسفانه تحقيقات نشان مي‌دهد ممکن است عده‌اي حتي به خواهر خودشان هم رحم نکنند. افراد بايد بدانند حق ندارند اين فيلم‌ها را تماشا کنند. اين درحالي است که حجاب زن رعايت مي‌شود اما کسي به مرد جامعه نمي‌گويد تو حق نداري ببيني! زن‌ها هم پذيرفته‌اند و برايشان عادي شده که مردي نگاهشان کند! "

اين جامعه‌شناس اولين مرحله مهار اين مسئله را تبديل شدن اين جرم از يک پديده آشکار به پنهان دانست که يعني اگر کسي فيلم خصوصي هم مي‌بيند به زبان نياورد و ادامه داد: ممکن است شخصي هوس‌ران باشد و فرضا آلبوم خصوصي کسي را ناجوانمردانه نگاه کند. وقتي اين عمل قبيح شمرده شود به کسي نمي‌گويد اين کار را انجام داده است و از اينکه کسي بفهمد خجالت مي کشد.

وي علت اقبال مردم به ديدن فيلم و بلوتوث خصوصي را جنسي شدن فضاي جامعه دانست و تصريح کرد: فضاي جامعه ما بيش از حد جنسي است. خيلي از افراد جامعه نمي‌توانند ازدواج کنند و نياز جنسي دارند، از طرف ديگر هم فقر جنسي در جامعه رواج دارد. در همه فيلم‌هاي تلويزيون و سينما مسئله زن مطرح مي‌شود. اقبال به تماشاي حريم خصوصي افراد از عوارض جامعه‌اي است که بيش از حد جنسي شده و اينکه همه چيز به ديد جنسي نگاه مي‌شود."
به گزارش برنا، اغلب کارشناسان معتقدند بايد جرم آشکار به يک جرم خجالت آور تبديل شود و شخصي که بلوتوث تماشا مي‌کند و آن را براي دوستانش مي‌فرستد بداند که به اندازه پخش کننده آن مقصر است...منبع:برنانيوز
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۸۷/۰۴/۰۱
0
0
سلام
درست ترین نظریه همین است :: چرا مردم از اين فيلم‌ها استقبال مي‌کنند؟
و پرسش بعدی این است : چرا چنین مواردی اینگونه شایع شده است ؟
و باز پرسش بعدی : آیا تمامی این ناهنجاری ها همه در یک ردیف اتهام قرار میگیرند ؟ اگر از وبگردان ! سوال کنید که آیا در سایتهای اشتراک فایل یا حتی سایتهای غیر اخلاقی غیر ایرانی ! تبلیغاتی مبنی بر وجود چنین فیلم های دیده اید مطمئنا جواب خیر است و حال اینکه در جامعه ای که نام و پرچم دینمداری و اخلاق دینی را با خود یدک میکشد ما شاهد روزافزون شدن چنین مواردی هستیم . برنامه ای که چند شب پیش سیما تهیه دیده بود و پخش شد هیچ یک به سوال های بالا پاسخی داده نشد ؟ آیا بهتر نیست ریشه این نوی بی بندوباری جدید را جستجو کنیم . موبایل ها و دیسک های کامپیوتری همه یک مسیر پخش هستند . اما علت وارد شدن خود ما شهروندان به این مقوله چیست که گاه یک فیلم بی کیفیت یک موبایل از یک فیلم بسیار با کیفیت و مهیج بیننده بیشتری را در خود جای میدهد . چرا بعضی از این گونه فیلم ها به قول سردار رادان از مرز فروش میلیاری هم میگذرند ؟ خواهش من به عنوان شهروندی که خود ساکن همین جامعه است و ممکن است این قضایا برای هر یک از ما اتفاق افتد و به مثال آبروی رفته مانند آب ریخته میماند و جمع نشدنی ! این است که فکری برای ریشه این ضد فرهنگ که به شدت در حال رشد است بکنید . کافی است در موتورهای جستجو لغاتی مانند استخر ! زوری ! پرو ! دوربین مخفی ! و.... را جستجو کنید تا کمتر از ثانیه ای صدها و هزاران لینک دانلود و معرفی اینگونه فیلم ها و تصاویر را ببینید .

پ ن : نظر شخصی من محدودیت های کارشناسی نشده و اعمال شده بر روی جامعه از سالها پیش مانند دملی چرکی امروزه اینگونه سر باز کرده است .
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: