کد خبر:۴۲۰۸
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۸:۳۵
تعداد بازدید: 7635
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تفاوت‌ چادر پولدارها و بی‌ پول‌ها
با وجود آنکه پوشش چادر در ایران سابقه فراوانی دارد و بر اساس باورهای دینی زنان ایرانی مناسک و مراسم مذهبی خود را با چادرهای مشکی و رنگی به جای می آورند، اما کشورمان هنوز که هنوز است توان تکنولوژی ساخت پارچه آن را ندارد.

با وجود آنکه پوشش چادر در ایران سابقه فراوانی دارد و بر اساس باورهای دینی زنان ایرانی مناسک و مراسم مذهبی خود را با چادرهای مشکی و رنگی به جای می آورند، اما کشورمان هنوز که هنوز است توان تکنولوژی ساخت پارچه آن را ندارد.

به گزارش شيعه آنلاين به نقل از چارقد،“الگانس سرت می کنی یا میتسو بیشی؟ “فروشنده می پرسد و من به این فکر می کنم که چشم بادامی ها اینجا را هم تسخیر کرده اند. راسته چادرفروشیهای بازار تهران سرزمین نخ مشکی و چادرهای رنگی است و عجبا که در این راسته ی رنگارنگ خبری از چادر ساخت وطن نیست.

برای وارد شدن به راسته چادرفروشی های بازار تهران باید وارد سبزه میدان بشوی و سراغ بازار “کیلویی”ها را بگیری. سرزمینی که مملو از پارچه های مشکی و رنگی است و زینت هر مغازه توپ های رنگ به رنگ چادرهای کره ای و ژاپنی است که توصیه اول و آخر فروشندگان این راسته به مشتریان جور و واجور را رقم می زند.

حتی اگر برای اولین بار در اینجا پا بگذاری با کمی گشت و گذار و پرس وجو از بزازان به این نتیجه می رسی که چادر خود را از چه جنس و مارکی خریداری کنی چون تمام آنها یک تکیه کلام مشترک دارند. ”اگر پول داری ژاپنی بخر وگرنه به کیفیت کره ای شک نکن!“

گرانترین‌ها و ارزانترین‌ها
اینجا همه رقم چادری را می توانی پیدا کنی. از مدل ملی بگیر تا لبنانی، شالدار، دانشجویی، عربی و بالاخره ساده. مدلهایی که هر کدام مشتریهای خاص خودشان را دارند و جنس و کیفیت و مارک هر کدام هم به تناسب جیب مشتریانشان متفاوت است.

مثلاً پولدارترها به مارک Soalon که محصول کارخانه های ژاپن است بیشتر علاقه دارند. مارکی که در مهمانیها و مجامع عمومی می تواند اوضاع خوب اقتصادی و پایگاه بالای اجتماعی دارنده اش را به رخ دیگران بکشد.

قیمت هر قواره از این نوع پارچه در راسته چادرفروشیهای بازار تهران از ۵۰ هزار تومان شروع می شود و به ۱۵۰ هزار تومان هم می رسد. هر چه رنگ پارچه چادری که انتخاب می کنید مشکی تر و مواد به کار رفته در ساخت آن طبیعی تر باشد، (در این نوع چادر مشخصاً درصد بکارگیری از ابریشم در ساخت آن ملاک گرانی چادر است)؛ قیمت آن نیز گرانتر می شود. البته این نوع چادر را در سطح شهر گاه تا ۲۵۰ هزار تومان هم قیمت گذاری می کنند.

گران بودن چادرهای مارک Soalon آن را به یک کالای لوکس در میان زنان ایرانی تبدیل کرده است. آنچنانکه اگر مادر شوهری بخواهد برای عروسش پیش کشی ببرد خرید این نوع چادر نوعی ابراز قدرت و محبت او به عروسش قلمداد می شود.

برای خیلی از زنان چادر پوش ایرانی که توانایی خرید این نوع چادر را ندارند پوشیدن آن؛ گاه به یک آرزو تبدیل می شود. آنقدر که برای تشریفات عروسی اگر دختر خانواده چادر پوش باشد خریدن یک قواره چادر Soalon نشانه اهمیتی است که خانواده عروس به دختر دم بختشان می دهد.

چه دخترشان می تواند با به سر کردن این چادر در مجالس و محافل خانوادگی قدرت اقتصادی و اجتماعی خود را به رخ خانواده همسرش بکشاند.

“الگان” و میتسوبیشی بعد از این نوع چادر از همه پرطرفدارترند. گرچه همانند خودروهای مشهور به این نام این دو مارک هم در کلاسهای مختلفی تولید می شوند. نوع بافت و طرح هر پارچه چادر تعیین کننده قیمت آن است. مثلاً مدل گلدار چادرالگانس با مدل ساده آن متفاوت است.

گرانترین نوع پارچه الگانس و میتسوبیشی در این راسته از ۱۰۰ هزار تومان بیشتر نیست و ارزانترین هایش را هم می توانی از ۲۰ هزار تومان به بالا پیدا کنی و بخری. ارزانترین چادر این مارک در راسته چادرفروشیهای بازار تهران به “حریر اسود” معروف است که عمدتاً به عنوان سوغات مکه توسط حجاج به ایران آورده می شود.

گلدار بودن یا ساده بودن چادرها یکی دیگر از ملاکهای نرخ گذاری آنهاست. چادرهای مشکی گلدار گرانتر از چادرهای ساده تر هستند.

نوع چادری که زنان برای پوشیدن انتخاب می کنند به محیط و اهمیت مجلس و محلی که در آن حضور می یابند بستگی دارد. مثلاً در مجالس رسمی چادرهای گرانقیمت تر برای پوشیدن اولویت دارند. چنانکه در محیط هایی مثل بازار و محل کار زنان ترجیح می دهند از چادرهایی با کیفیت پایین تر استفاده کنند.

ارزانترین چادر مشکی موجود در راسته چادر فروشیهای بازار تهران را مارکهایی نظیر “کرپ” تشکیل می دهند که قیمت هر قواره اش از ۱۵ هزار تومان شروع می شود و به ۳۰ هزار تومان می رسد.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
hormoz
|
United States
|
۲۱:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۱
1
0
braee inkeh chador mesleh parchaesh varedatee ast
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: