کد خبر:۴۱۸۹
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۸۹ - ۲۲:۱۴
تعداد بازدید: 8707
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
بانک مرکزي : سکه هاي طلا را با دقت بيشتري بخريد
مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی درباره برخی سوء استفاده ها در بازارسکه طلا هشدار داد و گفت : وزن و عیار برخی از پلاک هایی که با نام سکه طلا عرضه می شود کمتر از میزان درج شده بر روی بسته بندی آن است.
مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی درباره برخی سوء استفاده ها در بازارسکه طلا هشدار داد و گفت : وزن و عیار برخی از پلاک هایی که با نام سکه طلا عرضه می شود کمتر از میزان درج شده بر روی بسته بندی آن است.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر مجید صنیعی با اشاره به گزارشهای دریافتی از بازرسان و بررسی های سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران افزود: برخی افراد با نام سکه طلا ، پلاک هایی با وزن کمتر از 2 گرم را در بسته بندی هایی عرضه می کنند که عیار و وزن طلای ان کمتر از میزانی است که بر روی بسته بندی درج شده است. وی افزود : این موضوع سبب شده است خریداران این سکه هنگام فروش ان متضرر شوند و با قیمتی بسیار کمتر بتوانند انها را بفروشند.

مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی افزود: برخی افراد سکه های طلای غیر بانکی را با نام سکه های بانک مرکزی و به صورت بسته بندی عرضه می کنند که عیار طلای ان 900 در هزار یا 750 نیست.

این مقام مسئول در بانک مرکزی به خریداران سکه توصیه کرد سکه های طلا را حتما از صرافی های معتبر و دارای مجوز بانک مرکزی با برگه فروش خریداری کنند. وی افزود : برخی از سکه های طلا که در بسته بندی ها عرضه می شود ضرب بانک مرکزی نیست و مشخصات سکه های ضرب بانک مرکزی را ندارد و عیار یا وزن ان کمتر است و به همین علت تقلبی محسوب می شود.

صنیعی گفت : برخی افراد نیز با استفاده از نام شرکتهای اصلی سکه های طلای گرمی را که البته به علت نداشتن ویژگی های سکه از جمله نقش دو رو ، پلاک محسوب می شوند، با وزن و عیار کمتر از انچه که بر روی بسته بندی درج شده است به بازار عرضه می کنند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی گفت : برای ساماندهی بازار سکه ، ایجاد اطمینان برای خریداران و فروشندگان و جلوگیری از هر گونه سوء استفاده ، بانک مرکزی از سال 1388 موضوع عرضه سکه طلا در بسته بندی های امنیتی را جدی تر در دستور کار خود قرار داده است و در نخستین گام سکه های یک گرمی در بسته بندی هایی با چند ویژگی امنیتی در اینده نزدیک وارد بازار می شود و به تدریج سایر سکه های بهار ازادی نیز با بسته بندی عرضه خواهد شد.

وی درباره علت تفاوت قیمت سکه های طلای تولیدی سالهای قبل و بعد از 1386 نیز گفت : اگرچه کیفیت ضرب سکه با مجهز شدن به دستگاههای پیشرفته در سالهای اخیر ارتقاء یافته اما وزن و عیار سکه های طلای بانک مرکزی نسبت به سالهای گذشته تغییر نکرده و علت تفاوت قیمت سکه های ضرب شده قبل و بعد از سال 68 موضوعی است که برخی فروشندگان برای کسب سود بیشتر ان را مطرح می کنند و توجیه منطقی ندارد.

وی افزود : به همین علت و برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده و اعمال سلیقه های شخصی به بهانه سال ضرب ، در سکه های جدید سال ضرب حذف می شود تا این موضوع بهانه ای برای دوگانگی قیمت سکه های طلا نشود.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
بهرام عباسی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۸۹/۱۰/۰۷
0
6
با سلام و عرض خسته نباشیداینجانب چگونه میتوانم مسکوکات طلای ضربشده متعلق به بانک مرکزی را از طریق خود بانک مرکزی خریداری کنم خواهشمندم پاسخ بنده را ای میل نمایید متشکرم.
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: