برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۴۱۸۴
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۹:۵۲
تعداد بازدید: 3002
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
آيت‌الله العظمي مكارم شيرازي
زني قدمش مبارك است كه مهريه‌اش كم باشد
هنگامي كه مهريه سنگين تعيين مي‌شود مي‌گويند چه كسي داده و چه كسي گرفته است اين بدان معني است كه چنين مهريه‌اي جدي نيست و شرعا نيز باطل است.
آيت‌الله العظمي مكارم شيرازي گفت: صرف كردن بودجه كشور حساب و كتاب دارد و كارگزاران كشور بايد بدانند كه بودجه‌ در كجا صرف مي‌شود.
 
به گزارش ايسنا اين مرجع تقليد در سلسله جلسات تفسير كه در شبستان امام خميني (ره) حرم حضرت معصومه (س)برگزار مي‌شود، با بيان اين‌كه بودجه كشور حساب و كتاب دارد،‌گفت: اينكه بودجه كلاني به يك هنرپيشه بدهند و در گوشه و كنار اين كشور بيماران و بيچارگان زيادي وجود داشته باشد، صحيح نيست و كارگزاران كشور بايد بدانند كه بودجه در كجا صرف مي‌شود.

وي با اشاره به مبحث مهريه با بيان اينكه امروز مبالغ مهريه‌ها بسيار زياد و خطرناك است، گفت: در روايات آمده است كه زني قدمش مبارك است كه مهريه‌اش كم باشد.

مكارم شيرازي با بيان اين‌كه مهريه‌ي سنگين سرچشمه دشمني مي‌شود، گفت: امروز مهريه‌هاي سنگين به راحتي مورد سوء استفاده قرار مي‌گيرد و به اجرا گذاشته مي‌شود و اموال و دارايي‌هاي فرد توقيف مي‌شود و همين امر باعث ايجاد دشمني‌ها خواهد شد.

وي با بيان اينكه برخي مي‌گويند مهريه‌ي سنگين براي استحكام زندگي زناشويي است و كار از محكم كاري عيب نمي‌كند، بيان كرد: اتفاقا اين كار از محكم كاري عيب مي‌كند. اين چگونه استحكامي است كه با مهريه سنگين ايجاد مي‌شود؟

اين استاد درس خارج حوزه با طرح اين پرسش كه آيا مهريه اندازه دارد، بيان كرد: مهريه‌ي همسر پيامبر (ص)500 درهم بود كه معادل 250 مثقال نقره مي‌شود كه قيمت آن نيز در زمان حاضر به 300 هزار تومان مي رسد.

وي با بيان اينكه من نمي‌گويم به سراغ مهريه‌ي خيلي سبك برويد، گفت: از مهريه‌ي سنگين بپرهيزيد كه بلايي براي خانواده‌ها است و جوانان هنگامي كه با مهريه‌هاي سنگين مواجه مي‌شوند از ازدواج دوري مي‌كنند كه همين امر موجب شده تا جوانان و دختران مجرد باقي بمانند.

اين مرجع تقليد با تاكيد بر اين‌كه زندگي اگر ساده باشد مشكلاتش نيز كم است، گفت: امان از زماني كه زندگي را تجمعات و چشم و هم چشمي فرا بگيرد كه در آن هنگام مشكلات و بدبختي نيز وارد آن زندگي مي‌شود.

وي با تاكيد بر اينكه مهريه‌هاي خيلي سنگين باطل است،‌گفت: هنگامي كه مهريه سنگين تعيين مي‌شود مي‌گويند چه كسي داده و چه كسي گرفته است اين بدان معني است كه چنين مهريه‌اي جدي نيست و شرعا نيز باطل است.

وي ادامه داد: گاهي افراد ارقامي براي مهريه ذكر مي‌كنند كه نشانه سفاهت است و سفيه نيز حرفش اعتبار ندارد و باطل است و اين مهريه تبديل به مهرالمثل مي‌شود.

مكارم شيرازي با بيان اينكه گاهي نيز در كنار مهريه‌هاي سنگين مي‌نويسند عندالمطالبه كه اين هم جدي نيست، گفت: قضات بايد بدانند كه عندالمطالبه جدي نيست و بايد تبديل به عندالاستطائه شود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به شرايط كارگر و كارفرما گفت: كساني را به كار بگيريد كه قوي و كاردان باشند نه اينكه به واسطه‌ي دوستي و خويشاوندي كساني وارد كار شوند كه ضعيف بوده و نتوانند از عهده كارها برآيند.

وي در ادامه با تاكيد بر امانتداري گفت: از كساني در اداره كارها استفاده كنيد كه امانت‌دار باشند كه اگر امانت‌داري در دنيا رواج پيدا كند دنيا گلستان خواهد شد.

مكارم شيرازي با اشاره به ويژگي‌هاي قرآن كريم گفت: ‌اگر اين ويژگي‌ها در كنار هم جمع شوند خود يك كتاب مفصل مي‌شود.

وي افزود: يكي از ويژگي‌هاي قرآن اين است كه هيچ گاه كهنه‌گي ندارد زيرا خداوند آن را براي زمان معين نازل نكرده و هميشه تازه است.

وي با بيان اينكه يكي از ويژگي‌هاي قرآن كريم اين است كه در آيات آن نكات فراواني نهفته است، بيان كرد: ويژگي ديگر اين است كه قرآن تنها مربوط به قشر خاصي نيست و دانشمندان و علما تا مردم عادي مي‌توانند از آن استفاده كنند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: