کد خبر:۴۱۷۵
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۴:۱۵
تعداد بازدید: 1117
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
در اين روزها از «خلاف قانون» افزون‌تر از خود «قانون» گفته مي‌شود
چرا قبل از ابلاغ يك دستورالعمل يا تصويب يك قانون با يكديگر مشورت و تبادل‌نظر و هماهنگي نمي‌كنند كه اين همه انرژي خرج نشود اعلام نظر «خلاف قانون» چه مشكلي را از مردم حل مي‌كند...

در اين روزها از «خلاف قانون» افزون‌تر از خود «قانون» گفته مي‌شود، تذكر داده مي‌شود و در مطبوعات نقد و تحليل نوشته مي‌شود.

مصوبات مجلس قانون است و رئيس جمهور اگر در زمان مشخص و معين قانوني، مصوبات مجلس را امضاء و ابلاغ نكند، براساس قانون اساسي «خلاف قانون» است. در برابر اين سخنان از سوي اصحاب مجلس شوراي اسلامي، پاسخ رئيس جمهور چنين بود، برخي از مصوبات (قانوني)، خلاف قانون است و تا رئيس جمهوري امضاء نكند، «خلاف قانون» است، رئيس‌جمهور قانون خلاف قانون اساسي را امضا نمي‌كند!!

چند روز بعد از اين گفت‌و‌گوهاي خلاف قانون، خبر آمد كه رئيس مجلس براساس وظايف قانوني،‌چند مصوبه مجلس را بعد از گذشت تاريخ مقرر امضاء رئيس جمهور، امضاء و براي اجرا ابلاغ كرد. دو روز بعد از اين خبر، ‌خبر آمد كه رئيس جمهور مصوباتي را كه رئيس مجلس امضاء و ابلاغ كرده است، دوباره امضاء و ابلاغ كرد. از اين خلاف قانون، به يادتان مي‌آورم قصه «وقف» و مديريت دانشگاه آزاد را كه يادتان نرفته كه چگونه «خلاف قانون» و «قانون» زدند به تيپ هم و يقه يكديگر را گرفتند، اما يكباره هم «خلاف» هم «قانون» اعلام آتش‌بس دادند!

نمونه ديگر درباره مصوبات مجلس و زمان اجرايي «قانون يارانه‌ها» چقدر خلاف قانون تكرار مي‌شود كه مردم را هم گيج كرده، خلاف قانون كدام و اصل قانون كدام است؟ در اين ميان فعلاً مصوبات يارانه‌ها، تبديل به تبليغات صدا و سيمايي براي بانك‌هاي گوناگون، جهت گشايش حساب مبدل شده است!! شايد اينجا هم «خلاف» و «قانون» با يكديگر كنار آمده‌اند. مسير خلاف قانون تبديل به اخبار هر روز شده است.

چرا قبل از ابلاغ يك دستورالعمل يا تصويب يك قانون با يكديگر مشورت و تبادل‌نظر و هماهنگي نمي‌كنند كه اين همه انرژي خرج نشود و فضاي عمومي رسانه‌ها با عنوان «خلاف قانون» مردم را دلسرد نسازد. اعلام نظر «خلاف قانون» چه مشكلي را از مردم حل مي‌كند و بجاي اقدام در نگاه مردم از نبود همكاري جمعي در سطح مديريت كلان كشور خبر مي‌دهد. «خلاف قانون» هنوز موضوع روز و رسانه‌اي است در حالي كه اندك، اندك اصل قانون از صحنه خارج و به فراموشي سپرده مي‌شود زيرا مرز خلاف قانون و قانون با چنين روش‌ها و اقدامي خدشه‌دار خواهد شد و در مديريت‌هاي پايين‌تر نيز بسياري از «خلاف قانون»، با دستور مديري «قانون» مي‌گردد. تا دير نشده از چنين روش و ادبياتي دوري و آن را پايان بخشيد. نويسنده: ابوالقاسم قاسم زاده

 

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: