کد خبر:۴۱۰۵
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۶:۳۴
تعداد بازدید: 4294
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دستفروشان مترو
مسئولان بايد به وضعيت موجود پايان دهند تا در اماکني مثل مترو و واگن هاي آن شاهد تصاوير و صحنه هاي تکدي گري و دستفروشي آن هم در سطح وسيع نباشيم
يازده سال است که تهران صاحب حمل و نقل زيرزميني شده است. مردم هر سال شاهد افزايش طول خطوط و ايستگاه هاي مترو هستند. اما در طول اين يازده سال واگن هاي مترو جدا از کارکرد اصلي شان که همان جابه جايي مسافر است، به پاساژي متحرک بدل شده است که مردم و مسافران مي توانند بخش عمده اي از مايحتاج خود را از تنقلات گرفته تا رخت و لباس در آن تهيه کنند. پاساژ متحرکي که محيطي پرمشتري آن هم بدون نياز به پرداخت اجاره مغازه و بيمه و ماليات را براي بسياري فراهم کرده است. دستفروشاني که در واگن هاي مترو به خصوص واگن بانوان براي خودشان سرقفلي دارند و کسب و کاري به هم زده اند. شايد خيلي از ما با شنيدن يا خواندن خبرهاي افزايش روز افزون اين افراد در بزرگ ترين سيستم حمل و نقل پايتخت، دلمان براي آن ها که مجبورند براي گذران زندگي در واگن هاي مترو دستفروشي کنند، بسوزد. ترحمي که با اندکي تامل و شنيدن صحبت هاي اين مسافران هميشگي مترو با يکديگر از بين خواهد رفت.
 
کافي است صحبت هاي خانمي را که پيش از اين مغازه دار بوده و حالا بدون پرداخت اجاره مغازه و ماليات حتي بيشتر از قبل درآمد دارد، بشنويم يا در رفتار افرادي که از نبود ماموران براي برخورد با تکدي گري سوء استفاده مي کنند، دقت کنيم تا متوجه شويم اين مسافران هر روزه مترو با چه اهدافي واگن هاي مترو را به عنوان محل کسب برگزيده اند. نکته ديگر جاي خالي ماموران نيروي انتظامي، بهزيستي و ديگر سازمان ها در مترو است که اين امر فضا را براي دستفروشي، تکدي گري و سوءاستفاده از کودکان در واگن ها و ايستگاه ها فراهم کرده است.

البته نبود قانون و مجري آن در اين رابطه را نبايد به تنهايي عاملي براي رشد روز افزون چنين پديده هايي دانست و از حمايت و استقبال مردم از چنين رفتارها و افرادي به راحتي عبور کرد؛ چرا که بسياري از مسافران به خصوص بانوان با خريد کردن و کمک به اين افراد چه از سر دلسوزي چه براي تهيه مايحتاج خود، راه را براي حضور مداوم آن ها در جامعه هموارتر مي کنند. اين روزها بازهم شاهديم بسياري از خانم ها در مقابل اعتراض ديگر مسافران که نسبت به حضور اين افراد در واگن هاي مخصوص بانوان و درنتيجه آن کمبود فضا معترضند، باز هم بخشي از خريدهايشان را از دستفروشان و دوره  گردان مترو انجام مي دهند. سخن آخر اين که بهتر است مردم با نخريدن و قطع حمايت شان که بيشتر از سر دلسوزي و انسان دوستي است جلوي رشد چنين پديده هاي زشت اجتماعي را بگيرند.

از سوي ديگر مسئولان نيز بايد به وضعيت موجود پايان دهند تا در اماکني مثل مترو و واگن هاي آن شاهد تصاوير و صحنه هاي تکدي گري و دستفروشي آن هم در سطح وسيع نباشيم.منبع : خراسان

Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
زهرا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۴
0
0
به چه مسئله مهمی اشاره کردید. واقعن همین طوره. بیشتر این خانمها هم مشخصا از وضع مالی مناسبی برخوردارند و این تجارت پرسودی برایشان به شمار می رود.
به نظر من بهترین راه حل این مشکل فرهنگ سازی با بیل بوردهای داخل ایستگاه هاذ جهت خرید نکردن از انها و برخورد قضایی است.
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: