کد خبر:۴۰۹
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۸۷ - ۰۹:۲۰
تعداد بازدید: 1705
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تغيير ساختار بزرگترين بانك دولتي ايران منتفي شد
با گذشت دو ماه و نيم از دستور پيگيري اين اقدام سر انجام رايزني‌ها و مطالعات كارشناسي تيم كارشناسان بانك ملي جواب داد و دولت متوجه خطرات ناشي از اين اقدام شد كه ...
داشتن يك بانك قرض‌الحسنه و وام دادن به اقشار محرومي كه دولت در سفر‌هاي استاني با آنها همراه است آرزوي ديرين محمود احمدي‌نژاد برا ي كسب محبوبيت است.

احمدي‌نژاد از معدود‌ رئيس‌جمهورهايي است كه در اغلب سخنراني‌هاي خود نقاط ضعف كشور را در سيستم بانكي جست‌وجو مي‌كند و در ميان مردم محروم شهرستان‌هاي مختلف با احساس راحتي بيشتري پرده از دلايل وجود مافياي اقتصادي برمي‌دارد. از همين‌رو وقتي به مردم نظرآباد مي‌رسد مديرعامل يك بانك خصوصي را متهم به فساد مالي مي‌كند، وقتي به قم مي‌رود، سياست‌هاي نادرست بانك و اخذ تسهيلات 180 ميليارد توماني (البته گفته مي‌شود تايپيست گزارش انتقادي رئيس‌جمهور سه صفر بيشتر تايپ كرده بود) توسط يك فرد پرده بر مي‌دارد، وقتي در جمع مردم استان محروم ايلام حاضر مي‌شود تمام گرفتاري‌ها را ناشي از همسو نبودن بانك‌ها با دولت اعلام مي‌كند، او خطابه انتقادي به بانك‌ها زياد دارد، در ميان اساتيد بسيجي يا صنعت‌كاران، پزشكان، معلمان، كارگران، كشاورزان و ...

اما راهكار او در ختم تمام اين مشكلات قدم گذاشتن در آسان‌ترين مسير است، نه بهترين مسير. لذا كارشناسان و مشاوران خود را گرد هم جمع مي‌كند و در مقابل ايده ادغام بانك‌ها دستور به اجرايي شدن طرح مي‌دهد. اگر چه اعلام عمومي اين طرح خطرناك، پرويز داوودي را به تعجب واداشت كه در مقابل عمل انجام شده از وجود طرح در مرحله كارشناسي خبر دهد اما مشخص نشد كه چرا طرحي كه در مرحله كارشناسي واقع بود به‌صورت آيين نامه و با نام پرويز داوودي روي خروجي فارس قرار گرفت.

به هر تقدير دولت در صرافت انجام اين طرح بناي ادغام بانك‌ها و تغيير ساختار بانك ملي را گذاشت تا تمام آرزو‌هاي محقق نشده در بانك قرض‌الحسنه مهر ايران با تغيير ساختار بانك ملي به قرض‌الحسنه محقق شود. به هر حال بانك قرض‌‌الحسنه مهر ايران كه با گذشت يك نيمه از سال هنوز بلا تكليف است و توفيق چنداني در تامين نظرات رياست‌جمهوري حاصل نكرده‌ است. داوودي دستور تبديل بانك ملي به بانك قرض‌الحسنه را صادر كرد تا بانكي به وسعت عمل بزرگترين بانك دولتي حال حاضر كشور به‌طور كامل تغيير ساختار بدهد و به اين ترتيب با انجام فعاليت‌هاي تجاري پس از قريب به 80 سال وداع كند.

با گذشت دو ماه و نيم از دستور پيگيري اين اقدام سر انجام رايزني‌ها و مطالعات كارشناسي تيم كارشناسان بانك ملي جواب داد و دولت متوجه خطرات ناشي از اين اقدام شد كه در شرايط فعلي و با توجه به تحريم ايران توسط شوراي امنيت سازمان ملل دود تغيير ساختار بانك ملي در چشم مشتريانش مي‌رود و نه تنها منافعي را متوجه اقتصاد كشور نمي‌كند بلكه جبران زيان ناشي از آن نيز كمتر از دردسر تحريم نيست.

يك مقام آگاه در بانك ملي با بيان اينكه مطالعات كارشناسي و البته شبانه روزي تيم كارشناسان بانك ملي تا حدودي دولت را از صرافت تبديل بانك ملي به بانك قرض‌الحسنه انداخته است، افزود: در شرايط حال حاضر جهان و تحريم‌هاي صورت گرفته از سوي شوراي امنيت سازمان ملل تغيير ساختار بانك ملي به بانكي در حد قرض‌الحسنه مغاير با منافع ملي شناخته شد، به هر حال در راستاي اخذ يك تصميم نمي‌توان اعمال سليقه‌هاي شخصي را به منافع ملي‌ ترجيح داد. وي خاطر نشان كرد: بانك ملي سال‌ها حضور مثبتي در خارج از كشور داشته ، بنا بر اين حذف اين بانك تجاري، بازرگانان و تاجران ايراني و خارجي در آن سوي مرز‌ها را با مشكل مواجه مي‌كند. اين مقام آگاه تصريح كرد: بيش از دو ماه و نيم تيم كارشناسي بانك ملي وقت صرف كرد و با نگاشتن تحليل‌ها و تحقيقات علمي و ارائه آن به كميسيون اقتصادي دولت تمام سعي خود را معطوف به تغيير نظر دولت كرد كه سر انجام دولت اعلام كرد طرح تغيير ساختار بانك ملي فعلا مسكوت بماند.

هزينه‌هايي كه تحميل مي‌شوند

اگرچه فرار از خصوصي‌سازي‌ ايده ادغام بانك‌ها را به وجود آورد تا 4 بانك تجاري مشمول واگذاري (رفاه، ملت، تجارت، صادرات) كه در حكم بنگاه خيريه دولت قرار داشتند و مي‌بايست در مدت زمان كوتاه با توجه به تاخيرهاي صورت گرفته واگذار مي‌شدند آنها را قرباني ايده ادغام كرد، بانك ملي نيز از شركت در مراسم قرباني بي‌نصيب نماند و قرعه تغيير ساختار به گردنش افتاد. در شرايطي كه انگيزه براي سپرده‌گذاري قرض‌الحسنه در مورد اغلب مشتريان شركت در مسابقه و جشنواره جوايز است نمي‌توان به ايده تغيير ساختار بانك ملي به بانك قرض‌الحسنه اميدوار بود، ساختاري كه شاكله بانك را از حيث تامين منابع، جابه‌جا‌يي حساب‌ها، مالكيت شعب و تخصيص منابع تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد.تهيه كننده: نرجس حق‌بيان- همشهري عصر
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: