کد خبر:۴۰۸۸
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۲:۳۱
تعداد بازدید: 2923
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سريال هاي ما از جذابيت و خلاقيت به دور هستند
صدا و سيما تلاش بسياري براي جذب مخاطب مي کند ولي در مقايسه با چنين شبکه هايي متاسفانه نتوانسته نتيجه قابل قبولي ارائه کند سريال هاي ما از جذابيت و خلاقيت به دور هستند و همين فرصتي ايجاد مي کند...
اين روزها «فارسي وان» نام آشنايي است و کمتر کسي پيدا مي شود که اين نام را نشنيده باشد يا اين شبکه را نديده باشد.«فارسي وان» شبکه اي است که مردادماه سال گذشته، روي آنتن هاي ماهواره اي رفت و ايرانيان براي اولين بار سريال هايي را در شبکه هاي خارجي ديدند که به زبان فارسي دوبله شده بود. سريال هايي که اغلب آن ها توليد آمريکاي لاتين، آمريکا و شرق آسياست.مالک اين شبکه تلويزيوني، شبکه هاي ديگري هم دارد که چندان هم ناشناخته نيستند. در واقع او يکي از چهره هاي مطرح رسانه اي است که البته اهداف متفاوتي را در شبکه ها، سايت هاي اينترنتي و نشرياتش دنبال مي کند. روبرت مرداک، مالک اين شبکه در همه حوزه ها فعاليت داشته و حالا اين بار فرهنگ ايرانيان را با موثرترين شيوه نشانه گرفته است. در واقع او تهاجم فرهنگي را در قالب بازيگران و سريال هايي که هيچ سنخيتي با فرهنگ ما ندارد، انتخاب کرده است. سريال هايي با دوبله هايي که روزهاي اول بسيار نابه هنجار به نظر مي رسند اما به مرور زمان به آن عادت مي کني و فکر مي کني که اين صدا فقط براي اين شخصيت است.
 
در «فارسي وان» شاهد سريال هايي هستيم که به دور از هياهو و جذابيت هاي فيلم ها و داستان هاي اکشن، هر شب چند سريال پخش مي کند. داستان هاي خانوادگي و عشقي؛ محور اصلي اين سريال ها هستند و در اغلب اين مجموعه ها از خشونت خبري نيست. خانواده و عشق در اين مجموعه ها با خيانت همراه است و نکته اصلي اين است که خيانت شخصيت ها را در قالب داستان چنان توجيه مي کند که گاه مخاطب با بازيگران همذات پنداري مي کند و اين خيانت که اغلب از جانب مردان اتفاق مي افتد، چنان توجيه مي شود که به بازيگر زن هم حق خيانت مي دهد. اما همين آدم ها خيانت را از يکديگر مخفي نمي کنند و دروغ نگفتن، توجيه اصلي شان است. در واقع شعارشان اين است که «خيانت کن اما دروغ نگو».
 
 
جاي خالي صدا و سيما
صدا و سيما تلاش بسياري براي جذب مخاطب مي کند ولي در مقايسه با چنين شبکه هايي متاسفانه نتوانسته نتيجه قابل قبولي ارائه کند و شايد طرح توليد و پخش سريال هاي شبانه، راهي براي مقابله با چنين مواردي بوده است ولي بايد به دور از هرگونه تعصبي اذعان داشت که متاسفانه تلويزيون و داستان هاي ايراني نتوانسته آن چنان که بايد موفق عمل کند ولي مجموعه هاي ساده، و سرشار از انحراف اخلاقي آن قدر موذيانه در زندگي و فرهنگ بصري مردم رسوخ کرده که در ساعاتي خاص، شبکه هاي خارجي به شبکه هاي داخلي ترجيح داده مي شوند و هزينه اين کار هم در حد خريد يک دستگاه ماهواره است و اين روزها هم ديگر آن قدر ترفند وجود دارد که حتي ديگر پارازيت ها هم تاثير ندارد و با هزينه اي اندک مي توان مانع از ايجاد پارازيت شد.
 
اخلاق محورآخر 
اخلاق در مجموعه هاي پرطرفداري چون ويکتوريا، همسايه ها، در جست وجوي پدر و سفري ديگر؛ عملا بي معناست و همه در پي خيانت به ديگري هستند. جدايي از خانواده و تشکيل زندگي مستقل در اين فيلم ها امري عادي جلوه داده مي شود و اين مجموعه ها اثرات زيان باري را در ذهن مخاطب به جا مي گذارد. فردي را سراغ دارم که با وجود اعتقادات اخلاقي و مذهبي، چنين مجموعه هايي را آموزنده تلقي مي کند و حتي تماشاي آن را به ديگران نيز توصيه مي کند و اين نشان از تاثيري است که اين شبکه و برنامه هايش توانسته بر فکر و ذهن مخاطب داشته باشد.
 
آن چه توجه به آن لازم و ضروري به نظر مي رسد، توجهي است که بايد مسئولان فرهنگي بدان معطوف دارند. سريال هاي ما از جذابيت و خلاقيت به دور هستند و همين فرصتي ايجاد مي کند تا شبکه هاي خارجي ازجمله «فارسي وان» و حالا هم شبکه «PMC» سريال هايي فاقد اخلاق را به عنوان فرهنگ در زندگي ما وارد کنند و بدون اين که بخواهيم با آنان هم صدا شويم.
 
عصر، عصر ارتباط است و به اين سوال پاسخ داد که در اين عصر ارتباطات، جايگاه ما کجاست و چقدر براي تثبيت فرهنگ خودمان حداقل در داخل مرزها کوشيده ايم و خلاقيت به خرج داده ايم؟!
هرچند صدا و سيما مي کوشد تا با توليد مجموعه هاي متفاوت و پخش هم زمان اين سريال ها با برنامه هايي که از اين شبکه ها به نمايش درمي آيد، بخشي از مخاطبان را به خود جذب کند اما با اين کار فقط بخشي از مخاطبان که اخلاق در خانواده را به عنوان يک هدف دنبال مي کنند، تابع و تماشاگر برنامه هاي داخلي مي شوند
 
نکته محوري ديگر که نبايد از آن غافل شد، نقش خانواده به عنوان کوچک ترين و نخستين واحد اجتماعي در زمينه سلامت جامعه است. حال خانواده اي که در کنار هم به تماشاي سريال هاي «فارسي وان» مي نشينند، تاکنون به نتايج احتمالي اخلاقي آن فکر کرده اند؟ منبع: خراسان
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: