کد خبر:۴۰۷۳
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۸۹ - ۱۸:۲۷
تعداد بازدید: 2105
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
با غذا خنك شويم
تابستان فصل گرما و فصل عرق‌ريزان است و مردم از گذشته‌هاي دور، كوشيده‌اند با گرماي اين فصل مقابله كنند از جمله با آب خنك، اما استفاده از آب خنك يگانه راه مقابله با گرما نيست،..

تابستان فصل گرما و فصل عرق‌ريزان است و مردم از گذشته‌هاي دور، كوشيده‌اند با گرماي اين فصل مقابله كنند از جمله با آب خنك، اما استفاده از آب خنك يگانه راه مقابله با گرما نيست، در اينجا به چند روش طبيعي براي مقابله با گرما اشاره مي‌شود:

غذاهاي تلخ بخوريد

براي جبران درجات حرارت تابستان داغ، يک رژيم غذايي سبک از ميوه‌هاي تازه و سالاد را برگزينيد. هرچه ميوه و سالاد انتخابي شما تلخ‌تر باشد، مفيدتر است. از ديدگاه طب سنتي چين، يک طعم تلخ، گرماي زيادي بدن را خنثي مي‌کند، بنابراين کاسني و قاصدک شما را خنک و قلب و روده کوچک شما را تحريک مي‌کنند. مارچوبه هم گياهي است که اثر خنثي کنندگي برگرما دارد و بويژه، خواص پاک کنندگي آن قوي است.

سالادها، دانه‌هاي خوراکي و ماهي ببلعيد

غذاهاي سرشار از مواد معدني کلسيم، منيزيم و سيليکون اثر آرام بخشي روي بدن دارند که مي‌تواند با گرماي غيرطبيعي وارد شده به بدن مقابله کند. براي داشتن يک تابستان غني از مواد معدني خنک‌کننده و آرامش دهنده، سالادهاي سبزي با شاهي آبي، ترشک، کلم پيچ، کلم ايتاليايي (کلم بروکلي)، جعفري، خردل، قاصدک سبز و اسفناج درست کنيد و به آن دانه‌ها و مغزهايي چون کنجد، آفتابگردان، دانه‌هاي کدو حلوايي، مغز بادام و جوزبرزيلي را بيفزاييد. آن را با ماهي سفيد، ماهي سالمون کنسرو شده يا ساردين (همراه با استخوانهايش) که همگي محتوي مقادير زيادي کلسيم هستندبخوريد ودر پي آن يک ظرف بزرگ سالاد ميوه اي سرشار ا ز منيزيم و فراهم آمده با خرما، موز، کشمش، برگه زردآلو و هلو راصرف کنيد.

از اسانسهاي روغني استفاده کنيد

روغن اسطخودوس يکي از معدود اسانس‌هاي روغني است که مي‌تواند به زيبايي پوست هم کمک کند. اين مسئله را يک شيميدان زماني کشف کرد که پس از سوختن دستش در آزمايشگاه، فوري آن را در روغن Rene Maurice Gattefosse فرانسوي بنام اسطخودوس خالص فرو برد و با تعجب مشاهده کرد جراحت به ميزان قابل توجهي التيام يافت و هيچ اثري از زخم باقي نماند. در اين باره براي نتيجه بهتر، براي تسکين پوست، آن روغن را به يک حمام ولرم بيفزاييد.

روغن نعناع هم اثر خنک کنندگي دارد ولي بسيار قوي است، بنابراين مواظب باشيد که از آن به صورت خالص استفاده نکنيد، چراکه مي‌تواند به جاي آرامش، سبب تحريک و ناراحتي پوست شود. بهتر است از فراورده مخلوط حاوي نعناع استفاده کنيد که مي‌تواند به طور مستقيم روي نقاط ضربان ماليد تا احساس راحتي کرده و اضطراب ما کمتر شود. چاي نعناع به کاهش دماي بدن کمک مي‌کند و همچنين باعث گرفتن گرماي پوست هنگام زدن کهير مي‌شود. يک مشت نعناع تازه که تا حدودي خردشده را به آب جوشان بيفزاييد و پيش از جوشيدن بگذاريد به مدت ده دقيقه دم بکشد. يا آب هندوانه بخوريد-در داستانها آمده که قوم يهود هنگام ساخت اهرام مصر براي کاهش دماي بدنشان هندوانه مي‌خوردند.

غذاهاي ادويه دار بخوريد

طب سنتي چين معتقد است که تعرق باعث باز شدن منافذ بدن مي‌شود و در نتيجه روح و جسم، هردو باهم پاک مي‌شوند. به اين دليل مصرف زياد مواد ضدتعرق توصيه نمي‌شوند. ادويه‌هايي مانند فلفل دلمه‌اي سبز (نوعي فلفل) فلفل دلمه‌اي سياه و چيلي قرمز و (cayenne) به يک دليل خيلي خوب در کشور‌هاي گرمسيري استفاده زياد دارند و آن خاصيت بازکنندگي منافذ پوست است که باعث تعرق بيشتر مي‌شود و بدين ترتيب بدن راخنک مي‌کند.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: