کد خبر:۴۰۷
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۸۷ - ۰۵:۱۵
تعداد بازدید: 2149
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
اعتراض مستور به استفاده بي اجازه از آثارش
بي توجهي به حقوق نويسنده در كشوري كه از اخلاق گفته مي شود
او به رعايت نكردن قانون كپي رايت در ايران اشاره كرد و يادآور شد: «در ايران كپي رايت كتاب هاي خارجي را رعايت نمي كنند و اين بسيار بد است اما بدتر اين است كه كپي رايت آنهايي كه در دسترس و زنده اند نيز در ايران رعايت نمي شود.
مصطفي مستور يكي از نويسندگان موج نوي ادبيات ايران و صاحب آثار پرفروشي مانند «روي ماه خداوند را ببوس» و «چند روايت معتبر» كمتر در رسانه ها صحبت مي كند وسعي دارد در سكوت كار كند.

اما او اين روزها كه به شدت به استفاده غير مجاز از آثارش گله دارد اعتراض خود را رسانه اي كرده و در گفت وگو با ايسنا آن را بي توجهي به حقوق نويسنده و وهن نويسنده و فضاي فرهنگي دانسته است: «سال گذشته براي اولين بار نمايشنامه «دويدن در ميدان تاريك مين» را در قم اجرا كردند بدون اينكه با من يا ناشر صحبتي در اين باره داشته باشند؛ در حالي كه هميشه تاكيد داشتم اين نمايشنامه يا اجرا نشود يا اگر اجرا مي شود تحت شرايط خاص و زير نظارت خودم اجرا شود.»

به گفته مستور اين اتفاق چندين بار تكرار شده است: «اسفندماه سال گذشته در شهرستان لنگرود اين نمايشنامه را روي صحنه بردند، بدون اينكه اطلاع داشته باشم و اين يعني بي توجهي به حقوق ديگران. سوال من اين است؛ اداره ارشاد اين دو شهر كه سطر سطر نمايشنامه را خوانده و نظر داده اند نپرسيدند چرا از نويسنده اجازه نگرفته ايد؟»

نويسنده «استخوان هاي خوك و دست هاي جذامي» استفاده غيرقانوني سايت ها از آثارش را مشكل ديگري دانست: «اخيراً نيز در سايت اينترنتي قفسه ديدم دو كتاب «روي ماه خداوند را ببوس» و «چند روايت معتبر» روي اين سايت قرار گرفته و اين موضوع هم بدون اطلاع من و ناشر است.

البته به نظرم اين موضوع نمي تواند به فروش كتاب آسيب جدي بزند؛ ولي اين بي توجهي است كه در ايران نسبت به حقوق نويسنده صورت مي گيرد. در كشوري كه اين همه از حقوق و اخلاق بحث مي شود چگونه به اين راحتي به آن بي توجهي مي شود؟»

به گفته مستور: «دو فيلم در سال گذشته از محتواي كتاب هاي من استفاده كردند و اعتراضي نكردم. تا وقتي اسمي از من در ميان نباشد اعتراضي ندارم اما وقتي اسم من در ميان باشد غيرقابل قبول است.»

او به رعايت نكردن قانون كپي رايت در ايران اشاره كرد و يادآور شد: «در ايران كپي رايت كتاب هاي خارجي را رعايت نمي كنند و اين بسيار بد است اما بدتر اين است كه كپي رايت آنهايي كه در دسترس و زنده اند نيز در ايران رعايت نمي شود.

من نمايشنامه و داستانم را براي اجراي نمايش و تهيه فيلم ننوشته ام،اگر مي خواهد اجرا شود بايد با نظارت خودم باشد. پيش از اين افرادي براي اجراي نمايشنامه تماس گرفتند و اجازه اين كار را ندادم. حالا چگونه است كساني مي آيند بدون اينكه به من بگويند اين كار را انجام مي دهند؟ به نظرم اين به نوعي وهن نويسنده و وهن فضاي فرهنگي جامعه است. كاش قدري از آن طرف آبي ها ياد مي گرفتيم و در رعايت حقوق نويسنده و ناشر اين قدر بي محابا و غيرمسوولانه عمل نمي كرديم.»

مستور با بيان اينكه«نمي دانم به چه كسي بايد اعتراض كنم؟» گفت: «ترديدي ندارم اين كار در فروش كتابم تاثيري ندارد؛ اما چرا كتابي كه اكنون در بازار موجود و نويسنده آن نيز زنده است بايد به صورت اينترنتي منتشر شود يا از محتواي اثري در فيلمي استفاده يا اجرا شود؟ »

مستور در سال 1343 در اهواز متولد شد. ديپلم رياضي فيزيك خود را در سال 63 گرفت و سپس در دانشگاه صنعتي اصفهان در رشته مهندسي عمران قبول شد.اولين اثر ادبي وي داستان «مثل يك قاصدك» بود كه در سال 1369 در مجله كيان منتشر شد. مجموعه داستان «عشق روي پياده رو» شامل 12 داستان كوتاه است كه در سال 1377 نشر كوير تهران آن را چاپ كرد.

او در سال هاي بعد با نوشتن رمان هايي مانند «روي ماه خداوند را ببوس» و «چند روايت معتبر» و «استخوان هاي خوك و دست هاي جذامي» مورد توجه قرار گرفته است. كتاب «روي ماه خداوند را ببوس» كه يكي از مهم ترين آثار اوست تاكنون توانسته چندين جايزه معتبر را از آن خود كند و علاوه بر اينكه چاپ بيست و سوم آن منتشر شده تاكنون به چندين زبان معتبر دنيا نيز ترجمه شده است.

سال 85 رمان «استخوان هاي خوك و دست هاي جذامي» مستور با بازنويسي خود او و محمد رحمانيان قرار بود به تهيه كنند گي منوچهر محمدي و كارگرداني رحمانيان ساخته شود؛ كه با توجه به حجم بالاي مميزي كه در فيلمنامه اعمال شده بود رحمانيان از ساخت آن انصراف داد.
«من داناي كل هستم» كتاب ديگري از مستور است. او به تازگي ترجمه «سرشت و سرنوشت» درباره سينماي كيشلوفسكي را ترجمه كرده است و رمان «من گنجشك نيستم»، مجموعه داستان «تهران در بعدازظهر» و مجموعه شعري را با شعرهايي بيشتر در قالب سپيد براي چاپ آماده دارد كه هنوز آنها را به ناشر نداده است.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: