کد خبر:۴۰۴۷
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۸۹ - ۱۷:۳۱
تعداد بازدید: 3605
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
شباهت عجیب سخنان جديد احمدی نژاد با اظهارات دهه قبل سیدمحمد خاتمی
اخیرا رویکردهای فرهنگی و اندیشه‌‍گرایانه رئیس دولت دهم طعنه‌های ژرفی به رویکردهای رئیس دولت هفتم می‌زند. از اظهارات احمدی نژاد درباره حجاب و تمدن ایرانی که بگذریم، ...

اخیرا رویکردهای فرهنگی و اندیشه‌‍گرایانه رئیس دولت دهم طعنه‌های ژرفی به رویکردهای رئیس دولت هفتم می‌زند. از اظهارات احمدی نژاد درباره حجاب و تمدن ایرانی که بگذریم، سخنان وی در جمع روسای دفاتر مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها فضای فکری رئیس جمهور را روشن ترمی کند. رئیس دولت اینک به سیاست های فرهنگی ای اشاره می کند که قرابت فراوانی با توسعه فرهنگی دولت اصلاحات دارد که به برخی از آنان اشاره می کنیم:

سخنرانی خاتمی در 16 آذر 78 در دانشگاه تهران:
" نباید دانشگاه ما و استاد ما و جوان جامعه ما، به نام تراشیدن ریش و مدل لباس متهم شود و کسانی به عنوان نسل انقلاب همه را متهم کنند. انقلاب متعلق به همه است و... "

سخنان احمدی نژاد در 20 تیر 89:
" به عنوان مثال ما در دوره ای کروات زدن را مسئله کردیم و یا زمانی بود که اگر استادی ریش خود را می تراشید تمام گروه های حزب الهی از وی در دانشگاه فاصله می گرفتند و این در حالی است که دایره انقلاب و اسلام دایره ای بسیار وسیع است و حتی وسیع تر از آن چیزی است که ما تصور آن را می کنیم..."
----------------------------------

سخنرانی خاتمی در دیدار جمعی از اعضای فراکسیون زنان مجلس /27 مهر 79 :
" اسلام را محدود کرده اند به مقدار پوشش و موی زن و این یک جفای بزرگ به اسلام و انقلاب است. زن در دایره انقلاب ما تعریف وسیعی پیدا کرده است و اگر دایره ارزش ها را حداکثری ببینیم و برای حریم فردی افراد احترام قائل باشیم، می توانیم همه را در این دایره وسیع بیابیم ..."

سخنان احمدی نژاد در 20 تیر 89:
" گزارش های متعددی می رسد که وضع فرهنگی و پوشش بسیاری نامناسب است و خارج از حوزه فرهنگ قرار می گیرد. علت این است که ما دایره و محدوده خود را به گونه ای ترسیم کرده ایم که عده زیادی تصور می کنند که خارج از دایره ارزش ها و آرمان های انقلاب قرار گرفته اند. به عنوان مثال ما در دوره ای کروات زدن را مسئله کردیم و یا زمانی بود که اگر استادی ریش خود را می تراشید تمام گروه های حزب الهی از وی در دانشگاه فاصله می گرفتند و این در حالی است که دایره انقلاب و اسلام دایره ای بسیار وسیع است و حتی وسیع تر از آن چیزی است که ما تصور آن را می کنیم. "

--------------------------------
سخنان خاتمی در گردهمایی ائمه جماعات / 5/4/78
"جوان ما باید احساس امنیت کند. باید احساس کند که حرمت انسانی او حفظ می شود. اسلام با زور و تحکم در جان جوان ما رسوخ نمی کند. اسلام پیامبر، اسلام رحمت است و پیام دین برای همه انسانها حفظ حرمت انسان است. نباید از چند واحد درس اخلاق و کلاس معارف، توقع داشت که جوان دانشجوی ما همچون عارف عامل عمل کند. دینداری تنها با محبت و اخلاق انسانی و به تدریجی در افراد تجلی می کند..."

سخنان احمدی نژاد در 20 تیر 89:
" مسیر انتقال ارزش های الهی تنها از طریق عشق و محبت امکان پذیر است، چرا کلام و سخن پیامبر انقدر موثر است و چنین نفوذ دارد، این نفوذ به دلیل آن است که پیامبر عاشق انسان ها است و عاشقانه به دنبال هدایت انسانها است و به همین دلیل می تواند از یک عده انسان های کوچک و قلیل انسان های وارسته ای که در تارک تاریخ بدرخشند درست کند. واحد درس معارف در دانشگاه ها تدریس می شود. به ظاهر با تدریس این تعداد از دروس اخلاقی باید همه زیر و رو شوند اما چرا چنین اتفاقی نمی افتد. دانشجو در تمام کلاس ها حاضر می شود، تمام سوالات را جواب می دهد، نمره بیست را می گیرد اما در جامعه آن چیزی نیست که ما برای آن زحمت کشیده ایم.
-----------------------

اینکه چرا رئیس دولت نهم به سخنانی در حوزه اندیشه فرهنگی آن هم از جنس اصلاحاتی آن روی آورده است، خود جای کاوشی زمان شناسانه در مدیریت دولت وی دارد. اما اینکه چرا رویکردهای فرهنگی دولت اصلاحات که سالها توسط جامعه دینداران و دلسوزان و اصول گرایان، منفور و مذموم معرفی می شد، اینک مورد احترام و اهتمام دولتمردان امروز قرار گرفته است، شاید ریشه های جامعه شناختی و سیاسی داشته باشد تا دغدغه مندی هایی برای عبور از بحران فرهنگی.  منبع : خبرآنلاين

Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۴/۲۴
0
0
اینایی که نوشتید همش چرت و پرته
نمایندتون رای نیاورده دارید زور میزنید
یه جوری درستش کنید
abbas
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۸۹/۰۴/۲۷
0
0
این حرفا دیگه چیه؟ کمی معقولانه فکر کنین. آخه حرفی رو میشه بدون مدرک زد؟ دکتر قلابی (دکتر سید محمد خاتمی) اصلا بلد بود حرف بزنه؟ جنگ داخلی راه نندازین. به فکر دیگران هم باشین. خودخواهانه پیش نرین.
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: