کد خبر:۴۰۱۰
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۸۹ - ۰۸:۱۸
تعداد بازدید: 2424
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
زيدان: آرژانتين قهرمان مي‌شود
آرژانتين. نه به خاطر مهاجمان قدرتمندش، بلکه آرژانتين هرگز تيم بازنده‌اي نبوده است، هماهنگ و تدافعي بازي مي‌کند و به راحتي تن به شکست نمي‌دهد.
با وجود 4 سال دوري از ميدان فوتبال و گذراندن دوران بازنشستگي، اما هنوز يکي از چهره‌هاي محبوب و سرشناس فوتبال جهان بوده و اخبار مربوط به او براي فوتبالدوستان جذاب است. زين‌الدين زيدان، در طول حضور برجسته‌اش در دنياي حرفه‌اي فوتبال، فراز و فرودهايي را پشت‌سر گذاشته است.
بازيکن سابق تيم رئال مادريد در 7 مي 2006 آخرين بازي باشگاهي خود را در ورزشگاه معروف سانتياگو برنابئو انجام داد، در آن ديدار هم‌تيمي‌هاي او لباس‌هايي به تن داشتند که روي آن نوشته شده بود: «زيدان از 2001 تا 2006».

در انتهاي اين بازي، او پيراهنش را با خوان رومان ريکلمه، بازيکن ويارئال، تعويض کرد. تشويق شديد تماشاچيان به حدي بود که او را به گريه انداخت.

او در هر 3 حضور خود در رقابت‌هاي جام جهاني، بازيکن روحيه بخش تيم ملي فرانسه بود و قهرماني را در سال 1998 اين رقابت‌ها تجربه کرد، اما حذف زود هنگام تيم ملي فرانسه در مرحله اول رقابت‌هاي جام جهاني 2002 کره ـ ژاپن و دريافت کارت قرمز در ديدار نهايي جام جهاني 2006 مقابل ايتاليا، از خاطرات تلخ اين مسابقات براي او بود.

دومين بازيکن پرافتخار تاريخ فوتبال فرانسه، در کنار زندگي ورزشي خود و قهرماني‌هاي مختلف در کارنامه‌اش، هرگز از مسائل اجتماعي نيز غافل نبوده و پس از خداحافظي از مستطيل سبز فوتبال، در فعاليت‌هاي خيريه حضوري پررنگ‌تر از قبل داشته است و از سال 2001 تاکنون با شعار «همه قادرند جهاني بهتر بسازند» سفير حسن‌نيت سازمان ملل است.

اينک زيدان براي نخستين بار از روي سکوي ورزشگاه شاهد برگزاري رقابت‌هاي جام جهاني فوتبال 2010 آفريقاي جنوبي است.
پايگاه اينترنتي فيفا با نيم‌نگاهي به گذشته، مصاحبه‌اي اختصاصي را با اين بازيکن بي‌همتاي فوتبال دنيا انجام داده است. در لذت خواندن صحبت‌هاي او، با ما همراه شويد.
زين‌الدين، تو در 3 جام جهاني حضور داشتي و هريک پايان متفاوتي داشت، چه خاطراه‌اي از اين رقابت‌ها داري؟
قهرماني در جام 1998، رسيدن به فينال جام 2006 و حذف زود هنگام در مرحله اول رقابت‌هاي جام جهاني 2002، هر يک احساس متفاوتي را در من ايجاد مي‌کند، اما به واقع آنچه براي بازيکن فوتبال اهميت دارد، حضور در جام جهاني است که من 3 بار آن را تجربه کردم و اين احساس فوق‌العاده‌اي است. در شکست‌ها هم سعي کرده‌ام مثبت فکرکنم.

هنوز هم به شکست در ديدار نهايي 4 سال پيش فکر مي‌کني؟

خيلي کم. خاطرات به مرور زمان کمرنگ مي‌شوند. آنها در گوشه‌اي از ذهنم جاي گرفته‌اند.

در مجموع، چه ارزيابي‌اي از حضورت در تيم ملي فرانسه داري؟

زندگي فوتبالي من، مانند زندگي عادي با فراز و فرودهايي همراه بوده است. زماني همه چيز به خوبي پيش مي‌رود و گاهي ممکن است دقيقا عکس آن رخ دهد. اتفاقاتي در حرفه من افتاده که افتخارآميز نبوده، اما آنها را پذيرفته‌ام و بخشي از زندگي خود مي‌دانم.

اجازه دهيد به آفريقاي جنوبي و رقابت‌هاي جام جهاني برگرديم، کدام تيم برنده جام نوزدهم خواهد بود؟ پيش‌بيني شما چيست؟

گمان مي‌کنم، آرژانتين. نه به خاطر مهاجمان قدرتمندش، بلکه آرژانتين هرگز تيم بازنده‌اي نبوده است، هماهنگ و تدافعي بازي مي‌کند و به راحتي تن به شکست نمي‌دهد. البته تيم‌هاي قدرتمند ديگري هم در اين جام حضور دارند که مي‌توانند شگفتي‌آفرين باشند.

و سوالي که شما حتما پاسخ آن را مي‌دانيد. چه عواملي در رقابت‌هاي جام جهاني پيروزي تيمي را رقم مي‌زند؟

عوامل بسياري در قهرماني تيم‌ها موثر است. موثرترين عامل، داشتن بازيکنان کليدي است، بازيکناني که هميشه متفاوت بازي مي‌کنند، اما غير از اين عوامل، بايد عزمتان را جزم کنيد و بخواهيد که پيروز باشيد.

معمولا تيم‌هاي حاضر در رقابت‌هاي جام جهاني، بازي‌ها را تدافعي آغاز مي‌کنند. نظر شما چيست؟

بله همين طور است، اما شخصا علاقه‌اي به چنين شروعي ندارم. تماشاچي فوتبال، بازي زيبا و جذاب مي‌خواهد، اما به واقع شاهد چنين چيزي نيست. چرا؟ براي اين که تيم‌ها نمي‌خواهند در آغاز اين رقابت‌ها امتيازي را از دست بدهند و حاضر به خطر کردن نيستند، بنابراين بيشتر مايلند تدافعي بازي کنند تا هجومي، اما در مرحله دوم، شاهد بازي رو به‌جلو و زيباتري هستيم.
هميشه از لذت حضورت در ميدان صحبت کردي، اما براي حضوري موفق در دنياي فوتبال چه بايد کرد؟
هميشه بايد از آنچه انجام مي‌دهيد لذت ببريد. در حال حاضر در ميدان حضور ندارم و مسلما ترجيح مي‌دهم در زمين بازي باشم و لذت حضور در ميدان را احساس کنم، اما بايد اعتراف کنم، تماشاي رقابت‌هاي جام جهاني از روي سکوي ورزشگاه هم براي من لذتبخش است.

سايت Fifa 
مترجم: فريده سبزعليزاده-جام جم

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: