کد خبر:۳۹۸۰
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۸۹ - ۲۲:۵۰
تعداد بازدید: 5117
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
درباره درج بیت سعدی در اسکناس 100000 ريالي
مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک خاطرنشان کرد: این فرهنگستان نیز به بانک مرکزی اعلام کرد که درج کلمه "یکدیگرند" نسبت به کلمه "پیکرند" ارجح تر و صحیح تر است.
مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک گفت: بانک مرکزی برای درج کلمه "یکدیگرند" در بیت مشهور سعدی "بنی‌آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند" که در پشت اسکناس 10 هزار تومانی درج شده، از فرهنگستان زبان و ادب فارسی استعلام کرده است.

به گزارش مهر، مجید صنیعی امروز سه شنبه به خبرنگاران گفت: بانک مرکزی برای درج کلمه " یکدیگرند" در بیت معروف شیخ اجل یعنی "بنی آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند" که در پشت اسکناس 10 هزار تومانی درج شده، از فرهنگستان زبان و ادب فارسی استعلام کرده است.

مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک خاطرنشان کرد: این فرهنگستان نیز به بانک مرکزی اعلام کرد که درج کلمه "یکدیگرند" نسبت به کلمه "پیکرند" ارجح تر و صحیح تر است.

این در حالی است که کاووس حسن لی مؤسس مرکز سعدی‌شناسی درباره اصالت بیت مشهور "بنی‌آدم اعضای یکدیگرند / که در آفرینش ز یک گوهرند" که پشت اسکناس‌های 10 هزار تومانی درج شده است، به خبرنگار مهر گفت: این بیت مشهورتر است هر چند به همان اندازه از اصالت دورتر است.

وی با اشاره به تفاوت نسخ معتبر موجود از اشعار سعدی درباره این بیت شیخ اجل اظهارداشت: بیت "بنی‌آدم اعضای یک پیکرند / که در آفرینش ز یک گوهرند" به جهت نزدیکی به ساخت و دستور زبان فارسی دوره سعدی از اعتبار بیشتری برخوردار است اما به هر دلیل بعدها کلمه "پیکر" جای خود را در مصرع اول این بیت به واژه "دیگر" داد.

خبرنگار مهر از بانک مرکزی کسب اطلاع کرد که نظر مرحوم دکتر غلامحسین یوسفی قرائت بیت مذکور سعدی ارجح تر بوده که بنی آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند. گرچه این مرحوم مطرح نکرده که کلمه پیکرند اشتباه است اما کلمه یکدیگرند ارجحیت دارد.

همچنین در تمام نسخه های قدیمی که از سال 717 به بعد در اختیار است قطعه معروف بنی آدم اعضای یکدیگرند به همین عبارت نگاشته شده و هیچ نسخه ای اعم از قدیم و جدید خطی و چاپی به نظر اهل ادب نرسیده که عبارتی جز این باشد.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: