کد خبر:۳۹۷۴
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۱۷
تعداد بازدید: 2941
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
افزايش جذابيت پخش تلويزيوني جام جهاني با استفاده از فناوري هاي نوين
مسؤولان فيفا عملکرد آفريقاي جنوبي را در زمينه برگزاري اين مسابقات به ويژه نحوه تصوير برداري تلويزيوني يکي از مهم ترين رويداد هاي ورزشي جهان، مثبت ارزيابي کرده اند...
جام جهاني امسال، با استفاده از فناوري هاي مدرن از جمله فيلمبرداري سه بعدي به روي آنتن رفت.

در شرايطي که در حدود 10 روز از آغاز مسابقات جام جهاني فوتبال در آفريقاي جنوبي گذشته، مسؤولان فيفا عملکرد آفريقاي جنوبي را در زمينه برگزاري اين مسابقات به ويژه نحوه تصوير برداري تلويزيوني يکي از مهم ترين رويداد هاي ورزشي جهان، مثبت ارزيابي کرده اند؛ اين درحالي است که قبل از آغاز مسابقات جام جهاني، کارشناسان به دليل ضعف زيرساخت هاي اين کشور در زمينه فناوري اطلاعات نگران کيفيت پوشش تلويزيوني اين مسابقات بودند.

در اين راستا، در آستانه برگزاري جام جهاني فوتبال 2010 آفريقاي جنوبي، فدراسيون جهاني فوتبال با شرکت سوني توافق کرده که 25 مسابقه از مسابقات جام جهاني از جمله بازي هاي مرحله پاياني را با تجهيزات داراي کيفيت بسيار بالا به شکل سه بعدي فيلمبرداري کرده و صداي مسابقات نيز به صورت دالبي پخش شود.

البته شرکت سوني درباره جزييات فناوري که براي فيلمبرداري سه بعدي مسابقات استفاده خواهد کرد، اطلاعات زيادي منتشر نکرده، اما فيلم سه بعدي اين بازي ها پس از اتمام مسابقات عرضه مي شود. در بيشتر سيستم هاي تصويربرداري سه بعدي فعلي، از دو دوربين براي ثبت تصويرها استفاده مي کنند. فاصله اين دو دوربين محاسبه شده است و اختلاف تصويرهاي آنان همانند اختلاف تصويرهايي است که ما به طور طبيعي با چشم راست و چپ خود مي بينيم.

اما در فناوري جديد تصويربرداري سه بعدي تنها از يک دوربين استفاده مي شود که اين دوربين، تنها يک تصوير مي گيرد که به وسيله آينه ها، به دو تصوير تفکيک مي شود و روي دو حس گر جداگانه ثبت مي شود.البته پيش از اين نيز از فناوري تصويربرداري سه بعدي براي تصويربرداري رويدادهاي خاص و مهم استفاده شده است.در حال حاضر، براي فيلمبرداري هر يک از مسابقات مرحله گروهي، از 25 دوربين استفاده مي شود، هر چند که اعلام شده در مراحل بعدي مسابقات، تعداد دوربين ها افزايش مي يابد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: