کد خبر:۳۹۷۰
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۱۵
تعداد بازدید: 4347
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
كوتاهي قد موجب بلوغ زودرس مي شود
كودكان با بلوغ زودرس نسبت به همسالان خود هوش بهتري دارند، اما متأسفانه تغييرات ظاهري و تاثيرات هورموني، اين گروه از كودكان را دچار اختلالات رفتاري، حالات تهاجمي و استرس به همنوعان خواهد كرد
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران گفت: كوتاهي قد مهمترين عارضه بلوغ زودرس در كودكان و نوجوانان با اختلالات غددي و ژنتيكي محسوب مي‌شود.
به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي ايران فرزانه روحاني اظهار داشت: بلوغ زودرس به مواردي اطلاق مي‌شود كه تمام علايم اوليه و ثانويه بلوغ در دختران قبل از 9 سالگي و در پسران قبل از 15سالگي ظاهر شود.

وي، بلوغ زودرس نوجوانان، اختلال غده مترشحه داخلي از جمله تيروئيد، غدد جنسي، فوق كليوي و هيپوفيز را موجب تسريع در رشد صفحه استخواني و از علل اصلي عارضه بلوغ زودرس و كوتاهي قد دانست و يادآور شد: در دختران گاهي كيست‌هاي تخمداني با توليد هورمون جنسي زنانه سبب بلوغ زودرس مي‌شود كه در اين صورت با بررسي از تخمدان‌ها، شكم، انجام آزمايش‌هاي هورموني و تعيين سن استخواني، مي‌توان به ميزان بلوغ زودرس پي برد.

روحاني ادامه داد: اين در حالي است كه تومورهاي سيستم عصبي در پسران شايعتر از دختران است و در صورت عدم درمان‌هاي دارويي و جراحي به موقع، پسران را مستعد اختلالات مغزي و در نهايت بلوغ زودرس خواهد كرد.

اين پزشك فوق تخصص غدد مراجعه هر 6 ماه يك بار افراد (حتي در صورت طبيعي بودن معاينات و آزمايش‌ها) به متخصص غدد و بررسي رشد صفحه استخواني هر فرد متناسب با سن و جنس را از عوامل مهم در شناسايي روند درمان بيماري برشمرد و با اشاره به نقش چاقي در تسريع روند بلوغ زودرس، به رژيم غذايي مناسب از كودكي تا بزرگسالي تأكيد كرد.

روحاني با بيان اينكه كودكان با بلوغ زودرس نسبت به همسالان خود هوش بهتري دارند، گفت: متأسفانه تغييرات ظاهري و تاثيرات هورموني، اين گروه از كودكان را دچار اختلالات رفتاري، حالات تهاجمي و استرس به همنوعان خواهد كرد و والدين بايد با ايجاد يك رابطه دوستانه با دختر و پسر مبتلاي خود، براي او توضيح دهند كه پيدايش اين تغييرات در چه سني طبيعي است و حالا كه در او به صورت زودرس ايجاد شده چه مراقبت‌ها و درمان‌هايي ضروري است.

به گفته وي از آنجا كه بي‌توجهي به شرايط جسمي و روحي كودكان باعث بروز مشكلات رواني جدي مي‌شود، بنابراين معلمان دلسوز و آگاه در برقراري ارتباط طبيعي بين اين كودكان و همكلاسي‌ها نقش اساسي دارند.

اين پزشك فوق تخصص غدد مراجعه زودهنگام، درمان‌هاي دارويي و تجويز آمپول‌هاي تنظيم‌كننده هورموني را كه با فاصله زماني28 روز يك بار زير نظر متخصص غدد و متابوليسم تجويز مي‌شود را از عوامل بهبود اين عارضه ارزيابي كرد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: