کد خبر:۳۹۷
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۰:۵۵
تعداد بازدید: 16152
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تورهايي که فساد سير مي‌کنند
نقشه‌ي داخل هواپيما که نشان مي‌دهد از مرز خارج شديم، يکي دو نفر از خانم‌ها که با تور ما به سفر آمده‌اند از صندلي‌هايشان بلند مي‌شوند و با آرامش روسري و مانتوهايشان...
نقشه‌ي داخل هواپيما که نشان مي‌دهد از مرز خارج شديم، يکي دو نفر از خانم‌ها که با تور ما به سفر آمده‌اند از صندلي‌هايشان بلند مي‌شوند و با آرامش روسري و مانتوهايشان را در مي‌آوردند.

اولين بار است که چنين چيزي مي‌بينم. کمي بعد چند خانم ديگر به تبعيت از اولين نفرات مانتوها و سپس روسري‌يشان را در مي‌آورند. اين تقليد تا جايي ادامه پيدا مي‌کند که ديگر تنها تعداد کمي از افراد گروه حجابشان را حفظ کرده‌اند.

کمي بعد متوجه مي‌شوم که رفت‌وآمد خانم‌ها به سمت دست‌شويي هواپيما بيشتر شده است. حالا که حدود نيم ساعت است از مرز ايران خارج شده‌ايم، چهره‌ها برايم ناآشنا است. انگار نه انگار اين‌ها همان افرادي هستند که با هم در تور ثبت نام کرديم.

به مسوولان تور که نگاه مي‌کنم عين خيالشان نيست. حتي يک نفرشان کنار يکي از خانم‌ها که چهره‌اش زير آرايش پنهان شده، نشسته و گرم گفت‌وگو و خنده است.

هرچه بي‌توجهي و بي‌ثباتي خانم‌هاي هموطن را مي‌بينم که چطور روسري‌هاشان را مثل يک تکه پارچه بي‌ارزش برمي‌دارند و توي کيف‌‌‌هايشان مي چپانند، به گره روسري‌ام بيشتر علاقه پيدا مي‌کنم.

هواپيما که در خاک مالزي نشست، زنان و مرداني که به نظر مي‌آمد در طول راه با يکديگر آشنا شده‌اند، دست در دست هم از پله‌هاي هواپيما پايين آمدند. مسوول تور بي‌توجه‌تر از همه با زني که آرايش غليظ داشت و در تمام طول پرواز کنارش نشسته بود همراه شد.

از پله‌هاي هواپيما پايين آمديم. يک زن مالزيايي يک تکه مقوا را که روي آن به زبان فارسي خوشامد نوشته شده بود جلوي خودش گرفته و مي‌گويد: " سلام ، خوشامديد". لبخندي بر لب دارد و به تک تک مسافران سلام مي‌کند. زنان و مردان تور، يکي يکي از جلويش رد مي‌شوند و هر کدام براي بامزگي چيزي مي‌گويند. 

تورهاي مسافرتي راهي براي ترويج فساد اخلاقي

يک راهنماي تورهاي خارجي در اين رابطه مي‌گويد: تورهاي تفريحي خارجي که اين روزها با آغاز تابستان تبليغات بسياري را در مطبوعات به خود اختصاص مي‌دهند، همواره قابل اطمينان نيستند و گاه فساد اخلاقي رايج در آن‌ها به ضرر تمام افراد حاضر در تور مي‌شود.

اين منبع آگاه ادامه مي‌دهد: برخي از تورها مانند تورهاي تايلند، مالزي، دبي چين و روسيه فساد اخلاقي بسياري را در مقصد به همراه دارد و گاه چندين نفر حاضران بي‌بند و بار در اين تورها، وجه‌ي ايرانيان را در برابر افراد کشورهاي ديگر نامناسب جلوه مي‌دهند و از آنجا که نظارت دقيقي بر کار تورها نيست اين روش همچنان ادامه پيدا مي‌کند.

به گفته وي راهنماهاي تور و مسوولان برگزاري هم با دريافت مبالغي از تمام اين موارد چشم‌پوشي مي‌کنند و در واقع به جز دريافت وجه کار ديگري با مشتريان تور ندارند.

به گفته اين منبع آگاه البته تمام تورها به اين شکل نيستند و برخي از آن‌ها به خاطر داشتن ليدرهاي متعهد، از وضعيت مناسبي برخوردار و کاملا قابل اطمينان هستند.

بيشترين تعداد مسافران سفرهاي خارجي به آنتاليا مي‌روند

به گفته مسوولان آژانس‌هاي هوايي مختلف بيشترين تقاضا براي مسافرت‌هاي خارجي سفر به آنتاليا است و چنين سفرهايي در اين ميان جوانان بيشترين متقاضيان را دارد زيرا انجام برخي رفتارهايي که در داخل کشور جرم محسوب مي شود انگيزه قوي براي بسياري از آنها است. رواج چنين مناسبت ها و رفتارهايي درحالي در تورهاي خارجي شايع مي شود که حدود 70 درصد تبليغات روزنامه‌ها و رسانه‌هاي مکتوب در خصوص سفرهاي برون مرزي به اين کشورها از جمله آنتاليا اختصاص دارد.

بهنوش رهبري مدير عامل آژانس هوايي در تهران، با بيان اين مطلب اظهار مي‌کند: بيشترين مورد شکايات مسافران از تورهاي مسافرتي راجع به وضعيت هتل‌ها است. براي مثال ديده شده نام هتلي که تور به مسافر اعلام کرده با نام هتلي که وي در آنجا اقامت مي‌کند متفاوت است يا اينکه هتلي که پنج ستاره اعلام شده بود، چهار ستاره است. همچنين در برخي موارد زمان پروازها نيز تاخيرهاي طولاني و چند ساعته دارد و پرواز مسافران سر ساعتي که معين شده صورت نمي‌گيرد و حتي گاهي مسافران مجبور به خوابيدن در فرودگاه نيز مي‌شوند.

بيشترين ميزان استقبال مردم براي مسافرت به کشورهاي خارجي را از آنتاليا ذکر مي‌کند و مي‌گويد: در فصل تابستان ميزان استقبال مردم براي سفر به کشور ترکيه به خصوص آنتاليا بيشتر مي‌شود.

وي علت اين استقبال را سواحل دريايي و خنک بودن هوا مي‌داند و مي‌افزود: مردم آنتاليا را در فصل تابستان بيشتر به علت سواحل دريايي و امکان شنا در آن انتخاب مي‌کنند. همچنين دليل ديگر استقبال مردم، عدم نياز به داشتن ويزا براي سفر به کشور ترکيه است.

اين مدير عامل آژانس هوايي خاطر نشان مي‌کند: کمترين هزينه سفر به اين مکان سيصد و 70 الي 80 هزار تومان بوده و بيشترين هزينه آن نيز حدود يک ميليون و 400 هزار تومان است.
رهبري ادامه مي‌دهد: بيشترين استقبال مردم در تابستان براي سفرهاي داخلي نيز مربوط به جزيره کيش است بر علت آن هم به خاطر شروع جشنواره و فستيوال در اين فصل است.
وي ادامه داد: کمترين هزينه سفر به جزيره کيش صد و 10 الي 20 هزار تومان و حداکثر هزينه آن حدود دويست و 50 هزار تومان است.

اين مدير عامل آژانس هواپيمايي بيشترين افراد مراجعه کننده براي سفر به آنتاليا را گروه سني جوان ذکر مي‌کند و مي‌گويد: بيشتر افراد مراجعه کننده براي سفر به آنتاليا شامل گروه سني جوان است انگيزه تعداد زياد از اين افراد انجام برخي رفتارهايي است که در داخل کشور جرم تلقي مي شود و نبود نظارت بر اين تورها وقوع چنين مواردي را تقويت مي‌کند اما در مورد جزيره کيش از همه گروه سني و خانواده ها نيز متمايل به اين سفر هستند.

وي ميزان سود گرفته شده در تورها را کمتر از حالت فردي دانسته و مي‌گويد: زماني که افراد بليط، هتل و ويزا جداگانه مي گيرند هر کدام از آن ها سود مخصوص به خودش را دارد که از مشتري گرفته مي شود اما هنگامي که فردي از طريق تور اقدام به سفر کند يک سود کلي بر روي سفرشان گرفته مي شود که ميزان خيلي کمتر از حالت اول است و اين به نفع مسافر است.

وي در خاتمه سازمان جهانگردي و ميراث فرهنگي را مسوول رسيدگي به شکايات و مشکلات مسافران ذکر مي‌کند و مي‌افزايد: مسافر با هر مشکلي که روبه‌رو باشد و يا از سفر خود ناراضي باشد مي‌تواند با مراجعه به سازمان جهانگردي و ميراث فرهنگي به حل مشکلش بپردازد.

بي شک نداشتن الگوي مناسب يا يکسري از ويژگي هاي مشترک پايدار فرهنگي باعث عدم مصونيت در مقابل عارضه و آسيب ها در تورهاي تفريحي مي‌شود ضمن اينکه اشاعه چنين مواردي نقش بازدارنده‌اي را در رابطه با گسترش فرهنگ خودي و تاثير پذيري از ويژگي هاي مثبت ساير ملل ايفا مي‌کند. با اين وجود تاکنون سازمان و نهاد خاصي مسووليت نظارت بر اين موارد را بر عهده نگرفته است.منبع(خلاصه شده) : برنا
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
انتشار یافته: ۱۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۸۷/۰۳/۲۶
26
13
آْقاي نويسنده چرا نگراني!!؟
چطوره مسافرت رو هم براي مردم قدغن كنيد...
من نميدونم يكي ديگه روسريشو برداشته! ناموس يكي ديگه به خطر ميوفته!
جالبه تا كي ميخواهيد اين همه تحجر رو بدوش بكشيد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۸۷/۰۳/۲۹
4
9
اشکال از ماست وگرنه همه ملتهای دنیا مثل ما بودند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۸۷/۰۴/۰۱
5
10
هر ایرانی در هر جای دنیا نماینده همه ایرانیهاست پس باید مثل یه ایرانی واقعی سفر کنه نه مثل یک ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۸۷/۰۴/۰۱
1
3
درج همه نظرات نشانه صداقت شماست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۸۷/۰۴/۰۱
3
10
حقیقتش اینه که همه مسافرت های اینچنینی کار آدمهای پولدار بی درده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۸۷/۰۴/۰۱
5
3
چرا انعکاس نظرات را گزینشی می کنید.دروغگوها.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۸۷/۰۴/۰۱
5
1
شما در اطلاع رسانی شفاف عمل نمی کنید واین جای تاسف دارد.
ناشناس
|
-
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۸۷/۰۴/۰۱
12
4
به شما چه حتما سفر رو هم ممنوع ميكنيد توي كشور ما كه همه چي براي ما جوانها قدغن شده سفر را هم ممنوع كنيد ديگه من هر سال تابستون با دوستام ميريم دبي و تركيه براي حال كردن واقعا تا كي ما بايد متحجر باشيم و در حريم خصوصي افراد دخالت كنيم به چه كسي ربط داره كه وقتي من ميرم دبي يا تركيه وضع لباسم و كارهائي كه انجام ميدم اونجا چي هست؟ خب با هر تور يك مامور بفرستيد همه رو كنترل كنه واقعا جاي تاسفه كه شماها در همه چي ما جونها دخالت ميكنيد بابا دست از سر ما بر داريد
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۸۹/۰۱/۳۰
7
5
براتون متاسفم هر كسي حق انتخاب داره كه هر جور دلش ميخواد بگرده
فردی با تجربه
|
Thailand
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
6
3
من الان یک ساله که دارم تو کشور تایلند زندگی می کنم ، از وقتی اومدم تو این کشور فهمیدم که اصل فساد در کشور ما توسط افرادی مثل نویسنده ی عزیز که خودش دلیل سفرش به تایلند مشخص نبود ه !! به وجود آمده و به کشور های دیگه نسبت می دن ،
تایلند
|
-
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۸۹/۰۴/۱۹
3
2
اقای نویسنده تایلندخوش گذشت!
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۵/۰۷
6
2
آقای نویسنده من بعد 3 سال زحمت اقامت کانادارو گرفتم . الآن در تورنتو زندگی میکنم . حدود 2 ساله که اینجام . فساد ی که تو 29 سال زندگیم در ایران دیدم در اینجا ندیدم . واقعآ علت چیست؟ به این فکر کردین ؟ اینجا برای هر کاری آزادی اما مردم صحیح زندگی میکنند ! چرا ؟ نه زوری هست و نه تنبیهی ! واقعآ چرا ؟
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۲ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۴
4
8
تایلند کیلو چنده !!!
عشق است اروپا.....
اونم برلین
جاتون خالی خیلی خوش گذشت
(از همه نظر)
زیاد به نویسنده هم گیر ندین
بنطر من هرکسی یه اعتقادی داره
اعتقاد ایشان هم برای من قابل احترامه
اما آقای نویسنده صلاح کار خیش را خسروان دانند...
حالشو ببرین....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۱/۳۱
4
2
واقعا به توچه كه مردم چه جوري مسافرت كنند نكنه تو مامور كنترل در خارجي چه توره يك شعبه گشت ارشاد براي ايرنيها در خارج بز نيد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۲
1
6
اگر حرف طالقانی را گوش میکردید کسی برای عشق حال به خارج نمیرفت
فردا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۴
1
9
بر اساس اعلام خداوند در قرآن مجید آدما به دو دسته تقسیم می شوند پیروان الهی و پیروان شیطان
هر دو دسته از اینها برای سفر به کشورهای خارجی برای سیر و انفس و تجارت معمولاً مسافرت مینمایند و هر کدام نیز بر اساس دستور ارباب خود عمل می نمایند و هرکدام از این دو دسته نتیجه اعمال خود را خواهند دید
پریا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۶ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
0
9
من هم قبلا مثل شماها فکر میکردم.که آدم بره اونجاها عشق و حال کنه بزنه برقصه....اما وقتی با دوتا چشمهای خودم عزاداری مسلمونا را توی نیویورک دیدم واقعا خجالت کشیدم.از امام حسین خجالت کشیدم از آقا ابالفضل.بیاین تا نک بینیمون را بیشتر نگاه کنیم. هرجا بری و هرکاری کنی آخرش میری زیر خاک و نوبت حساب کتابه
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: