برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۳۹۶۳
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۰۹
تعداد بازدید: 2698
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
نگاهي به آثار رواج بلوتوثهاي غير اخلاقي
ما كه در خلا زندگي نمي كنيم. در جامعه اي زندگي مي كنيم كه فناوري تلفن همراه، ماهواره، اينترنت و... به آن وارد شده است. آن چه در اين راستا اهميت دارد نحوه استفاده ما از اين فناوري است.
حتماً شما هم در گوشي تلفن همراهتان چند بلوتوث داريد كه از ديگران گرفته ايد. كافي است ساعتي در سينما و يا مترو و يا هر مكان عمومي ديگر بلوتوث تلفن همراه خود را روشن نگه داريد آن وقت صداي زنگ بلوتوث شما قطع نخواهد شد و اگر همه را قبول كنيد صدها بلوتوث بر روي گوشي تلفن همراهتان خواهيد داشت و حتماً جالب هايش را نگه مي داريد و به ديگران هم نشان مي دهيد. البته بستگي به اين دارد كه جالبها از نظر شما چه باشد؟

اما هيچ گاه با خودمان فكر نكرده ايم وقتي فيلم يك مجلس زنانه يا شادي جمعي از دختران دانشجو در خوابگاه و يا فيلم عروسي هر فردي را از طريق بلوتوث دريافت و نگاه مي كنيم در حال انجام يك عمل غيراخلاقي هستيم و هيچ گاه فكر نكرديم ممكن است خود ما هم روزي قرباني اين بلوتوثها باشيم.

ما كه در خلا زندگي نمي كنيم. در جامعه اي زندگي مي كنيم كه فناوري تلفن همراه، ماهواره، اينترنت و... به آن وارد شده است. آن چه در اين راستا اهميت دارد نحوه استفاده ما از اين فناوري است. تنها پاك كردن صورت مسأله باعث حل مسأله نمي شود.

بحث بلوتوث از آن مسايلي است كه اگر كمي عميق تر به آن نگاه كنيم دست كمي از بي آبرو كردن يك خانواده ندارد. اغلب قربانيان بلوتوث زنان هستند. زناني كه هيچ آموزشي نديده اند كه اگر روزي به هر شكلي بلوتوثي از آنها منتشر شد به جاي اينكه غرق در افسردگي و ميل به خودكشي شوند به پليس مراجعه و شكايت كنند.

سال گذشته يك دختر تبريزي وقتي تصوير خود را در تلفن همراه ديد خودكشي كرد كه عاملان اين عمل غيراخلاقي دستگير و به اعدام محكوم شدند اما مرگ آن دختر ضايعه غيرقابل جبراني است كه فقط توسط يك جوان هوسران رقم زده شد.

اما وقتي همين اتفاق براي دختر دبيرستاني اصفهاني رخ داد او به جاي خودكشي به همراه پدر و مادرش از جوان 18 ساله اي كه عامل اين جنايت بود شكايت كردند و وي دستگير شد.
مسأله اينجاست كه چرا جامعه هيچ حساسيتي نسبت به انتشار اين بلوتوثها ندارد؟ و اگر كسي چنين فيلمي از كسي بر روي تلفن همراهش دارد همه آن را تماشا مي كنند و هيچ كس عامل انتشار و يا ساخت بلوتوث را زير سؤال نمي برد و همه دختري را مقصر مي دانند كه اين فيلم از او گرفته شده است و هيچ كس به ذهنش خطور نمي كند و درصدي احتمال نمي دهد كه اين فيلم به زور و يا بدون اطلاع گرفته شده است.

مسأله را با خودمان حل كنيم

دكتر محمد رضا جوادي عضو هيأت علمي گروه جامعه شناسي دانشگاه تهران مي گويد: به موضوع بلوتوث از دو منظر بايد نگاه كرد .اول بلوتوثهاي پورنو كه اغلب در خارج از كشور تهيه مي شود و عده اي شغلشان پورنو است و فقط به همين نيت كه كار آنها فيلم شود اين كار را انجام مي دهند و گاهي اين فيلمها در داخل تلفن هاي همراه مي چرخد و عده اي هم آنها را مي بينند. البته از بعد روان شناسي و جامعه شناسي اين افراد قابل بررسي هستند كه مسأله امروز بحث ما اين گونه بلوتوثها نيست.

مسأله ما امروز حريم خصوصي خانواده هاست كه به شكل بلوتوث منتشر مي شود. پس بايد اين دو نوع بلوتوث را از هم تفكيك كرد.

وي مي افزايد: رسانه اي به نام تلفن همراه به همان اندازه كه پيامدهاي مثبت دارد مي تواند پيامدهاي منفي هم داشته باشد. با وجود تلفن همراه تمام زندگي انسانها دگرگون شده است و گويا بازگشت به عصر قبل از تلفن همراه غير ممكن است. مشكل ما در مقوله بلوتوث با تلفن همراه نيست .ما دوربين هم داريم. مسأله يك مسأله كاملاً فرهنگي و اخلاقي است. فرهنگ عموم جامعه ايران،جامعه اي كه انحطاط اخلاقي در آن از 200 سال قبل آغاز شده است و اتفاقاً ما بعد از انقلاب به اين انحطاط اخلاقي خود پي برديم و فهميديم كه بيمار هستيم. در خلقيات منفي ايراني ها اين خصوصيت منفي وجود دارد كه مردم ايران بيش از حد كنجكاو هستند. اين كنجكاوي از قديم وجود داشته است. ما از نظر اخلاقي در جامعه نا بساماني به سر مي بريم.
وي مي افزايد: در غرب مجازاتهاي اخلاقي بسيار سنگين است. مثلاً رئيس جمهوري كه در اظهار نامه اش دروغ نوشته بود مجبور به استعفا شد. من نمي خواهم بگويم در غرب همه چيز اخلاقي است اما مي خواهم بگويم در آنجا كسي به راحتي نمي تواند از كسي عكس بگيرد و آن را پخش كند. اما در ايران مجازاتهاي سنگيني براي يك عمل غيراخلاقي مثل فيلم عروسي فردي را پخش كردن در نظر گرفته نشده است. در اسلام در روابط زن و مرد دستور داده شده است كه مقوله جنسي بايد به خانواده منتقل شود و براي غير جنسي شدن جامعه مي گويد مردها نگاه هايشان را كنترل كنند و زنها خود را بپوشانند.

اما ما در شرق فقط به زنها مي گوييم خود را بپوشانيد و از مردها نخواسته ايم كاري بكنند و در غرب فقط از مردها مي خواهند كه نگاه خود را نگه دارند و زن هرگونه كه خواست مي تواند باشد. در جامعه ايران هميشه جنس مرد تشويق شده وسختگيري ها فقط براي دخترها بوده است. اين نگاه خودخواهانه يك انحطاط اخلاقي است.

وي مي افزايد: اكنون شما ببينيد در جامعه ما اگر زني در كنار خيابان ايستاده باشد و با هر سني و با هر شكلي هر مردي برايش بوق مي زند اما كسي به آن مرد خرده نمي گيرد اما به زنها مي گوييم مواظب خودتان باشيد. ما نمي توانيم به زنها بگوييم استخر نرويد عروسي نرويد و اگر رفتيد شادي نكنيد. حد توجه ما اكنون از سمت زنان بايد به سمت مردان برود. در مسأله بلوتوث مسأله مرداني هستند كه اين كار را مي كنند.

جرمي با شريكهاي زياد

كسي كه فيلمي را از زندگي شخصي هر كسي مي گيرد و آن را به عده زيادي نشان مي دهد مي خواهد شريكهاي زيادي براي خودش در جرم دست و پا كند و وقتي جرم بين چندين نفر انجام شود بار مسؤوليت به عهده چندين نفر است در حالي كه كسي كه اين بلوتوث را مي سازد و پخش مي كند و حتي كسي كه مي بيند مجرم است و براي سازندگان قانون بايد مجازاتهاي بسيار سنگين در نظر بگيرد.

وي مي گويد: بايد كسي كه اين كار را مي كند بداند كه هزينه اي كه بابت آن پرداخت مي كند بسيار سنگين است. بايد اين فرد بي آبرو شود. در پخش بلوتوثهاي غيراخلاقي مرداني مقصر هستند كه وسوسه شهوت دارند ولي متأسفانه ما به وسوسه مي گوييم گناه نه جرم. بايد دانست كه ورود به حريم خصوصي افراد جرم است و اين جرم هزينه بسيار سنگيني دارد. رسانه ها در اين زمينه وظيفه بسيار سنگيني دارند آنها بايد ماجرا را بزرگ كنند تا جامعه نسبت به انجام اين جرم واكنش نشان دهد.پيگيريهاي رسانه اي مي تواند دستگاه قضايي را هم حساس كند.
وي مي افزايد: در اين فضا فرار راه چاره نيست. ما مردانمان را تربيت نكرده ايم كه نبينند و به زنها نيز آموزش نداده ايم كه به جايي شكايت كنند، نه خودكشي. در جامعه ايران فقط از زنها خواسته اند حفظ حجاب كنند اما از مردان چيزي نخواسته اند. مشكل ما تصوير نيست قبل از بلوتوث با غيبت و تهمت به يكديگر آسيب مي زديم حالا با تصوير. تلفن همراه همه چيز را تسهيل كرده است.

وي مي گويد: فناوري هميشه وجود دارد و ما آن را به ناچار پذيرفته ايم. اما مسايل اخلاقي و قانوني در اين خصوص بايد حل شود. رسانه ها بايد به اين كمك كنند كه ساختن و پخش بلوتوث جرم بسيار سنگيني است و مجازات بسيار سنگيني دارد. تهيه كننده:مريم زنگنه -روزنامه قدس
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: