کد خبر:۳۹۵۴
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۷:۳۹
تعداد بازدید: 6376
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مهريه‌هايي كه باطل مي‌شود و زنان مهرالمثل مي‌گيرند
مستشار دادگاه تجديد‌نظر استان تهران گفت: مهريه‌هاي نامتعارف مانند شاخه گل رز، قلب، اعضاي بدن مانند يك دست و سفر دور دنيا متأسفانه در سند ازدواج ثبت مي‌شود.
مستشار دادگاه تجديد‌نظر استان تهران گفت: مهريه‌هاي نامتعارف مانند شاخه گل رز، قلب، اعضاي بدن مانند يك دست و سفر دور دنيا متأسفانه در سند ازدواج ثبت مي‌شود.
 
عليرضا صداقتي در گفت‌و‌گو با فارس در خصوص مهريه‌هاي نامتعارف اظهار داشت: اين نوع مهريه‌ها منشاء حقوقي دارد و در دفتر‌خانه‌هاي ازدواج و طلاق ثبت مي‌شود و ما شاهد رواج اين نوع مهريه‌ها هستيم به طور مثال مي‌توان مهريه‌‌اي كه به اندازه تاريخ تولد شاخه گل رز بود را نام برد.

وي با بيان اينكه بنده پرونده‌اي در شهرستان داشتم كه مهريه زن، قلب شوهرش بود، گفت: مهريه‌هاي نامتعارف مانند شاخه گل رز، قلب، اعضاي بدن مانند يك دست و سفر دور دنيا نيز از جمله پرونده‌ها بوده است، در حقيقت متأسفانه اين نوع مهريه‌ها در سند ازدواج ثبت مي‌شود.

مستشار دادگاه تجديد‌نظر استان تهران در خصوص پرداخت اين نوع مهريه‌هاي نامتعارف بيان كرد: در واقع پرداخت اين نوع مهريه اشتباه و غير ممكن است چرا كه اصل عقد صحيح است ولي مهريه باطل است در حقيقت چيزي كه ماليت نداشته باشد مثل اعضاي بدن كه ماليت ندارد، قابل اخذ و وصول نيست كه بتوان به عنوان مهريه تعيين كرد، در حقيقت مهريه باطل است و به زن در اين صورت مهر‌المثل تعلق مي‌گيرد.

صداقتي بيان كرد: اگر مرد نتواند اين مهريه نامتعارف را پرداخت كند، به زن مهرالمثل تعلق مي‌گيرد؛ چنانچه فرض كنيم مهريه سفر دور دنيا برآورد شده و به آن حكم داده شده است و ارزش‌ مالي و ريالي پيدا كرد، در اين صورت مي‌گويند فرد تكليف دارد و تابع قرارداد مالي است و از آن تبعيت مي‌كند كه اگر توافق نكردند بايد به بحث مالي كشيده شود كه اگر بحث مالي شد، در اين صورت بحث تخفيف مطرح مي‌شود.

صداقتي گفت: در بحث مهريه، قانون حرف نخست را مي‌زند مگر اينكه بحث شرعي باشد، براي يك مقلد كه مي‌خواهد تبعيت كند، اين موضوع و تبعيت لحاظ مي‌شود ولي در قانون چنين چيزي به هيچ وجه وجود ندارد و صرفاً در حد فتواي شرعي و فقهي بود و ربطي به قانون و آيين دادرسي نداشته است.

وي بيان كرد: اين مهريه‌ها مسائل عرفي و عاميانه است؛ در هر صورت بحث ماليت در مهريه حرف نخست را مي‌زند، در حقيقت خانواده‌ها نبايد ارزش‌گذاري دختر را به اين اعتبار حساب كنند و از روي چشم و هم‌چشمي، عرفي و عاميانه كه بين فاميل وجود دارد و با مبناي رسم‌هايي غلط كه شرعي و قانون نيست، مهريه‌هاي نامتعارف را تعيين كنند.

صداقتي گفت: چنانچه ما پذيرفتيم كه در جامعه اسلامي زندگي مي‌كنيم و قوانين و مقررات شرعي داريم، بايد در اين حالت بياييم از شرع الگو بگيريم؛ در حقيقت از ائمه اطهار عليه‌السلام، بزرگان دين و حضرت زهرا سلام‌الله ‌عليها نصب‌العين قرار دهيم از آن‌ها تبعيت كنيم؛ در هر صورت بحث مال و مهريه يك موضوع شرعي و قانوني است و بايد وجود داشته باشد.

مستشار دادگاه تجديد‌نظر استان تهران افزود: در عقدهاي دائم اگر مهريه را تعيين مي‌كنيم بايد با شرايط و وضعيت مرد يكسان باشد، يعني بدانيم كه مرد توانايي پرداخت آن را داشته باشد چراكه در روز ازدواج درج مي‌شود كه مهريه عندالمطالبه است.

وي اظهار داشت: در بخش‌نامه جديد سازمان ثبت آمده است كه علاوه بر عندالمطالبه، عندالاستطاعت نيز وجود دارد، به اين صورت كه بايد در عقد، شرايط مالي را در حدي تعيين كنيم كه زوج قادر به پرداخت آن باشد در واقع رقمي را تعيين كنند كه قابل وصول از لحاظ عرفي، شرعي و منطقي باشد.

صداقتي ادامه داد: بايد شرايط مالي افراد و عرف جامعه و خانواده‌ها را مد نظر قرار دهيم و مهريه را در حد عقلايي تعيين كنيم كه قابل وصول باشد و اگر بحث جدايي اتفاقي افتاد از اين فشار استفاده نكنيم؛ هيچ موقع مهريه براي تثبيت زندگي نيست.

مستشار دادگاه تجديد‌نظر استان تهران گفت: در بحث جدايي و طلاق برخي از افراد مهريه‌هاي خود را در دادگاه مي‌بخشند و گاهي پول هم به مرد مي‌دهند تا بتوانند طلاق بگيرند؛ اين چه كار عقلاني است كه ما انجام دهيم كه فقط ثبت مي‌شود و اجرا شدني نيست.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: